התנועה הרפורמית בקמפיין:  'יהודי לא מגרש יהודי מהכותל המערבי'

התנועה הרפורמית יוצא בקמפיין שמטרתו לעורר שיח ציבורי לקראת הדיון הדרמטי הצפוי בשבוע הבא בבג"ץ בנושא "מתווה הכותל"

על רקע המשבר המתמשך בתחום הדת והמדינה בדגש על משבר "מתווה הכותל" ומשבר הגיור, יצאה התנועה הרפורמית בקמפיין שמטרתו לעורר שיח ציבורי לקראת הדיון הדרמטי הצפוי בשבוע הבא בבג"ץ בנושא "מתווה הכותל", אליו צפויים להגיע רבנים ובכירים מיהדות התפוצות, כשעל המאזנים בין היתר ייבחנו מחדש יחסי ישראל  אל מול קהילות יהדות התפוצות.

הקמפיין, ראשון מבין שורה של צעדים בהם תנקוט התנועה הרפורמית בשבועות הקרובים, נחשף בשלטי ענק וברשתות החברתיות, כשאת השיח בסוגיה מוביל עמוד הפייסבוק 'ישראל הבית של כל היהודים'.

לאחר דחיות רבות, ביום חמישי 31/8,  בג"ץ ידון בעתירת התנועה הרפורמית, התנועה הקונסרווטיבית  ונשות הכותל בתביעה ליישום מתווה הכותל. במקביל, המפלגות החרדיות הגישו חוק עוקף בג"ץ – חוק הגיור, חוק המדיר מן היהדות את רוב יהודי התפוצות.  חברי הכנסת של המפלגות החרדיות השתמשו בהעברת חוק זה כאיום ומנוף פוליטי ביחס לתגובתו של רוה"מ בנימין נתניהו למתווה הכותל ותשובת הממשלה לבג"ץ שצפויה להינתן כאמור ב- 31/8.

 גלעד קריב מנכ"ל התנועה הרפורמית: "רוב ברור בציבור הישראלי מתנגד למונופול הדורסני של הממסד הרבני בכותל המערבי, בגיור, בהליכי הנישואין והגירושין, בכשרות ובבתי העלמין. אנחנו מתכוונים להשמיע את הקול של הרוב הזה ולהמשיך לקדם את חופש הדת והמצפון של אזרחי ישראל, גם אם מדובר בתהליך ארוך ומורכב. כל מי שעיניו בראשו מבין שלא מדובר רק במאבק על הזכות לתפילה שוויונית בכותל, אלא בחלק ממאבק גדול הרבה יותר על דמותה וערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".
"גם אם משיקולים פוליטיים מפלגות השלטון בישראל מתקפלות בפני הלחץ של המפלגות החרדיות", מוסיף הרב קריב, "אנו מאמינים שבסופו של יום נצליח לממש את הרצון של רוב אזרחי ישראל, ולהדוף לאחור את שנאת החינם, ההסתה והכפייה הדתית. לציבור היהודי בישראל וליהדות הישראלית מגיע הרבה יותר מאשר מה שמציע לה הממסד הרבני הדורסני והמפלה, ואנו נעשה הכול על מנת לממש בפועל את העיקרון שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי בישראל".

בתגובה לקמפיין ׳יהודי לא מגרש יהודי מהכותל׳ של התנועה הרפורמית אומר חבר הכנסת מוטי יוגב: חבל שהתנועה הרפורמית, שתמכה בגרוש יהודי גוש קטיף מביתם, לא זכרה גם אז שיהודי לא מגרש יהודי.

כל יהודי ויהודיה, כל אדם, יכולים להתפלל בכותל המערבי.  "כי ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים".בכל המקומות הקדושים לדתות שונות, חלים כללי אותן דתות.< עם ישראל לא יאפשר לפגוע בקדושת מקומות תפילתו ובאחדות העם. רחבות התפילה של הכותל, פתוחות לכל מתפלל, על פי הצניעות המקובלת בעם ישראל במקומות המקודשים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.