התנועה לאיכות השלטון בתשובה לבג"ץ: מתנגדים לדחיית ביטול חוק הגיוס

התנועה הבהירה כי היא מתנגדת לדחיית יישום פסק הדין. "מדובר בניסיון נוסף, ציני ובוטה, לגרור רגליים ולהימנע מקבלת החלטה בעניין החשוב וחמור מכך – ניסיון 'לגלגל' את האחריות ליצירת הסדר לשילוב תלמידי ישיבות בצה"ל אל הממשלה הבאה, כהמשך לנוהג שהשתרש במקומותינו מזה שנים רבות".
 

 לאחר שהגישה המדינה בקשה לדחיית ביטול חוק הגיוס ב -7 חודשים, השיבה היום התנועה לבג"ץ, כעותרת נגד החוק, והבהירה כי היא מתנגדת לדחיית יישום פסק הדין. "מדובר בניסיון נוסף, ציני ובוטה, לגרור רגליים ולהימנע מקבלת החלטה בעניין החשוב וחמור מכך – ניסיון 'לגלגל' את האחריות ליצירת הסדר לשילוב תלמידי ישיבות בצה"ל אל הממשלה הבאה, כהמשך לנוהג שהשתרש במקומותינו מזה שנים רבות".
 
בספטמבר 2017 קיבל בית המשפט העליון את עתירתנו והחליט על ביטול חוק הגיוס לאור פגיעתו הבלתי מידתית בזכות החוקתית לשוויון, ובשל חוסר הקשר הרציונלי למטרתו המוצהרת – קידום השוויון בנטל. עוד הוחלט כי הביטול לא יכנס לתוקפו באופן מידי, אלא לאחר שנה, פרק זמן ארוך ביותר שנועד להוות "תקופת התארגנות" לצבא ולכנסת.כעת, כחודשיים לפני מועד ביטול החוק, מבקשת המדינה לדחות את מועד בטלותו של החוק ב-7 חודשים נוספים.
 
לא רק שהמדינה לא הציגה כל יסוד לכך שאי-דחיית ביטול החוק תביא לחוסר צדק, אלא שדווקא דחיית ביצוע פסק הדין היא זו שתביא לשימור חוסר הצדק הנוכחי. בנוסף, הצעת החוק הונחה למעשה על שולחן הכנסת לפני כ-20 ימים בלבד בנוהל מזורז ודחוף ביותר. כלומר, למרות שניתנה למדינה שנה שלמה לגיבוש ההסדר החלופי – היא בחרה להותיר כחודשיים בלבד לדיון המורכב בכנסת.
 
נראה כי הדרך הראויה למנוע את המצב הבעייתי הקיים איננה על ידי ניסיון נוסף לדחיית הקץ במספר חודשים נוספים או הותרתו לטיפול הממשלה הבאה, אלא על ידי שימת סוף לסאגה מתמשכת זו באמצעות הסדרה אמיתית של הנושא. אך כלל הנסיבות מעלות את החשש כי לא מדובר בחוסר יכולתה של המדינה להביא להשלמת החקיקה במועד הקבוע, אלא במקרה שלחוסר רצון של המדינה למלא את תפקידה ולהתעמת עם הקושי הפוליטי שיעלה מההסדר החוקי החדש.
 
לא קיים כל הסבר "אובייקטיבי" לבקשת הדחייה ועל כן לא ניתן להשלים עם אזלת היד בה מתנהלות הכנסת והממשלה, ובוודאי שאין לאפשר להם לחמוק מהתנהלות רשלנית ומזלזלת זו. מדובר בניסיון נוסף, ציני ובוטה, לגרור רגליים ולהימנע מקבלת החלטה בעניין וחמור מכך – ניסיון "לגלגל" את האחריות ליצירת הסדר לשילוב תלמידי ישיבות בצה"ל אל הממשלה הבאה, כהמשך לנוהג שהשתרש במקומותינו מזה שנים רבות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.