התפרצויות כעס עשויות לעורר התקפי לב

יש לכם פיוז קצר? זה מסוכן. מחקר מצא כי הסיכון להתקפי לב ושבץ עולה בשעתיים שלאחר התפרצויות כעס

מחקר חדש מספק סיבה נוספת להישאר רגועים תחת לחץ. חוקרים מאוניברסיטת הרווארד מצאו כי לאנשים שחוו פרץ זעם היה סיכון גבוה יותר לאירועים קרדיו-וסקולאריים בשעתיים שלאחר מכן, בהשוואה לזמנים אחרים.

במסגרת המחקר החוקרים ניתחו נתונים מתשעה מחקרים שנערכו בין 1966 ו-2013 במדינות שונות, בהן ישראל. המחקרים כללו יחד יותר מ-4,500 מקרים של התקפי לב, 462 מקרים של תסמונת כלילית חריפה, יותר מ-800 מקרים של שבץ ויותר מ-300 מקרים של הפרעות קצב בחדרי הלב.

לפי הממצאים שפורסמו בכתב העת European Heart Journal, תוך שעתיים מהתפרצות זעם, הסיכון של אדם להתקף לב או תסמונת כלילית חריפה עלה כמעט פי 5, הסיכון לשבץ עלה כמעט פי 4 והסיכון להפרעות קצב מסוכנת בחדרי הלב עלה גם הוא.

הסיכון היה הגדול ביותר בקרב אנשים שהתרגזו לעתים קרובות יותר והיו להם גורמי סיכון קיימים כמו רקע של מחלות לב. לדוגמה, החוקרים מסבירים כי בקרב אנשים ללא גורמי סיכון משמעותיים לבעיות לב שהתרגזו רק פעם בחודש, התפרצויות כעס עשויות להסתיים בהתקף לב אחד נוסף לכל 10,000 איש בשנה, בעוד שבקרב אלה עם גורמי סיכון זה עולה לארבעה התקפי לב נוספים. בקרב אנשים שהתרגזו לעתים קרובות יותר, 5 התפרצויות זעם ביום יובילו לכ-158 התקפי לב נוספים לכל 10,000 איש בשנה בקרב אלה ללא גורמי סיכון משמעותיים, בהשוואה ל-657 התקפי לב נוספים בקרב אלה שמלכתחילה היה להם סיכון מוגבר לבעיות לב.

הממצאים אומנם מצביעים על קשר, אבל הם לא יכולים להוכיח כי כעס בהכרח גורם להתקפי לב ואירועים קרדיו-וסקולאריים אחרים. עם זאת, מומחים מסבירים כי כעס גורם לשינויים רבים בגוף כמו נשימה מהירה, עליה בקצב הלב ועליה בהורמוני הלחץ. כל אלה עשויים להוביל לתגובות לא רצויות בלחץ הדם ובעורקים שלנו, העלולות להסתיים באירועי לב וכלי דם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.