התפרצות דלקת קרום המוח ברחבי הארץ

בחמשת החודשים הראשונים של 2017 255 בני אדם נדבקו במחלה בעוד שבשנים רגילות ישנם רק כ100 איש אשר מתגלים כחולים במחלה.

לפי הנתונים הנמצאים כבר במשרד הבריאות מדובר בהתפרצות דלקת קרום המוח ברחבי הארץ. בחמשת החודשים הראשונים של 2017 255 בני אדם נדבקו במחלה בעוד שבשנים רגילות ישנם רק כ100 איש אשר מתגלים כחולים במחלה. רוב החולים הינם תינוקות קטנים אשר גם הם נמצאים בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר.

דלקת קרום המוח נחלקת לשני סוגים: דלקת חיידקית ודלקת נגיפית. הראשונה היא מחלה קשה ולעתים קטלנית, השנייה חולפת בדרך כלל מעצמה. ההחלמה תלויה במידה רבה במהירות האבחנה והטיפול.

דלקת קרום (מנינגיטיס, Meningitis) היא מחלה דלקתית שפוגעת במעטפות הרכות שעוטפות את המוח ואת חוט השדרה. המחלה תוקפת בדרך כלל ילדים, בני נוער וצעירים, אולם גם חולים במחלות כרוניות שמערכת החיסון שלהם חלשה, עלולים לחלות בדלקת קרום המוח.
דלקת קרום המוח, הנקראת גם מנינגיטיס, היא מחלה קשה, המתבטאת בדלקת בקרומים העוטפים את המוח ואת חוט השדרה. בשלב ראשון עשויה המחלה להיראות כמו שפעת עונתית רגילה, אולם תסמיניה עלולים להחמיר מאוד בתוך כמה שעות.

דלקת קרום המוח נחלקת לשני סוגים עיקריים: דלקת קרום מוח נגיפית ודלקת קרום מוח חיידקית. דלקת נגיפית היא בדרך כלל מחלה פחות חמורה פחות מדלקת חיידקית.

שלשה מינים של חיידקים גורמים ליותר מ־80 אחוזים מהמקרים של דלקת קרום המוח החיידקית: מנינגוקוק (המכונה "החיידק האלים"), פנוימוקוק והמופילוס אינפלואנזה.

יש חיידקים נוספים שעלולים לגרום לדלקת קרום המוח, אבל הם הרבה פחות שכיחים.

משרד הבריאות מפרסם את נתוני הנדבקים במחלה בשנה זו : 76 היו בני פחות משנה, 70 היו בני שנה עד 4, 47 היו בני 5 עד 9, ותשעה בני 10 עד 14. עוד מספר חולים בודדים הובחנו בגילאי 25 עד 34.

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי המחלה התפשטה בכל רחבי הארץ : 53 מאזור חדרה, 41 מחיפה, 42 מירושלים, 33 מעכו, 31 מתל־אביב ו־12 מנתניה.

תסמיני המחלה :
חום גבוה פתאומי.

• כאב ראש חמור ומתמשך המלווה בקשיון עורף וכאב של הצוואר המקשים על הורדת הסנטר לכיוון החזה.

• בחילות והקאות.

• בלבול וחוסר התמצאות.

• ישנוניות וירידה בתיפקודים המנטליים (אדישות וחוסר תגובה לגירויים).

• במקרים החמורים יותר של דלקת קרום המוח עלולים להתפתח פירכוסים ואיבוד הכרה.

• הופעה של כתמים כחולים על העור בגדלים שונים, המעידים על דימומים מתחת לעור.

• במקרים קיצוניים עלול החיידק לגרום לאלח דם . אם לא מטפלים במהירות, התוצאה עלולה להיות קטלנית.

ממשרד הבריאות נמסר :"ברוב המקרים מנינגיטיס ויראלית חולפת מעצמה, אולם חלק מהמקרים מחייבים אשפוז. הבדיקה הנדרשת לזיהוי המחלה, ניקור מותני, גם היא לא נעימה. איננו יודעים מה גרם להתפרצות הנרחבת של המחלה השנה. ייתכן שמדובר בזן חדש של נגיף, שמתבטא בדלקת קרום המוח יותר מאשר בתחלואה אחרת, או שאין לו עדיין חסינות טובה באוכלוסייה. היות שהנגיף עובר בעיקר באמצעות הפרשות, אנחנו ממליצים לשמור על היגיינה טובה, בעיקר בעת טיפול בתינוקות ובילדים קטנים. לרחוץ ידיים לאחר טיפול בחיתולים וביקור בשירותים ולהקפיד על ניקיון הידיים לפני הכנת מזון לתינוקות כאלה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.