משרד הבריאות: התפרצות חזרת בישראל

"בסיכון מוגבר נמצאים תלמידי ישיבה, ואלה המתגוררים במעונות סטודנטים, שם סכנת התפשטות הנגיף היא הגבוהה ביותר"

משרד הבריאות מדווח בדאגה כי ישנה עליה משמעותית במספר החולים במחלת החזרת.

המדובר הוא בפי 6.5 ואף יותר במספר החולים .

על פי משרד הבריאות ייתכן והקפיצה המדאיגה נובעת מהיחלשות החיסון ובמקביל בתתי זנים של החזרת שלפתע הופיעו שלגביהם החיסון כמעט ולא תופס.

לשם דוגמא ,השנה ב2017 מתחילת השנה האזרחית ועד עתה חלו בחזרת 121 איש בעוד ששנה שעברה באותה תקופה היו רק 18 איש .

מומחים מתחום הרפואה טוענים שייתכן ובכלל החיסון הניתן לראשונה בגיל שנה אינו יעיל כיום ויש צורך בחיסון חדש או בחיסון נוסף בכדי שהגוף יוכל לעמוד נגד המחלה .

מנכ"ל משרד הבריאות אומר כי :"בסיכון מוגבר נמצאים תלמידי ישיבה, ואלה המתגוררים במעונות סטודנטים, שם סכנת התפשטות הנגיף היא הגבוהה ביותר", זן חדש של נגיפים החל לצוץ, ויש לשקול מתן חיסון דחף נוסף לאוכלוסיות בסיכון אלה".

סימני המחלה :
קופת הדגירה של הנגיף נמשכת 12-24 ימים, ובמהלכה אין המחלה מתבטאת בשום סימנים חיצוניים.

לאחר שלב הדגירה מופיעים התסמינים. תחילה מופיע בדרך כלל חום גבוה (שעלול להגיע ל-40 מעלות) וכאבי ראש. לאחר מכן מופיעה נפיחות בבלוטות הרוק, בעיקר בלוטות מצד האוזן, וכאבי גרון. לעתים מתנפחת הבלוטה בצד אחד ולעתים הנפיחות מופיעה בשני הצדדים, כאשר הבלוטות מתנפחות בזו אחר זו בהפרש של יומיים. בכ-25% מהמקרים אין התנפחות של הבלוטות.

הטיפול :אין טיפול רפואי למחלה. ההנחיה לחולים היא לנוח ולנקוט אמצעים למניעת הפצת המחלה בסביבתם. מומלץ גם לאכול מאכלים רכים, כדי להקל על כאב הלעיסה והבליעה. מומלץ לא לאכול מאכלים חומציים הגורמים לבלוטת הרוק להפריש רוק. אם הנפיחות כואבת, אפשר להיעזר ברטיות חמות. כמו כן, ניתן להשתמש במשככי כאבים.

הסיכונים :
סיבוך הנפוץ ביותר של מחלת החזרת הוא דלקת קרום המוח. חרשות,עקרות אצל גברים,פגיעה בכליות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.