"התפרקות? – התחזקות!" / מוטי סגל

צפיתי כמו רבים ב"תחקיר" שקיבל את השם 'חרדים – ההתפרקות', ומה שהתגלה מול עייני הוא לא התפרקות החברה החרדית אלא קבוצות חרדיות בהתפרקות / מוטי סגל {דעה}

צפיתי כמו רבים ב"תחקיר" שקיבל את השם 'חרדים – ההתפרקות', ומה שהתגלה מול עייני הוא לא התפרקות החברה החרדית אלא קבוצות חרדיות בהתפרקות.

בצפייה בפרק השני של הסדרה ששודרה אמש ב'ערוץ 10' משכו אנשי 'הפלג הירושלמי' את עיקר תשומת הלב בסיקור הפגנת הגיוס אותה הם קיימו, בכתבה הובאו מתקפה של ציטוטים מרבנים קיצוניים ב'עדה החרדית' הזועקים מרה כנגד החבירה לישראליות ולמודרניזציה, ועל ציטוטים מעיין אלו בנוי ה"תחקיר" המכובד המלמד על התפרקות החברה החרדית.

חלקים רבים בציבור החרדי חשו נבגדים לאור התחקיר וכותרתו הבומבסטית, רבים מחבריי תהו, האם הספקנו לשכוח קרוב למיליון איש שיצאו לרחובות למחות על חוק הגיוס לפני כשנתיים בהוראה של גדולי הדור הגראי"ל שטיינמן, הגר"ש כהן והאדמו"רים?! מישהו צריך תזכורת על מאה אלף איש שיצאו לרחובות לקבל את פני מנהיגי הדור הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי טרום הבחירות לכנסת לפני כשנה?! הזו היא התפרקות?!

עצרת הגיוס לפני כשנתיים. צילום: פלאש 90
עצרת הגיוס לפני כשנתיים. צילום: פלאש 90

מעטות הדמויות בישראל שריכזו בידיהן כוח כה רב להורות לרבבות בני אדם כיצד לנהוג בחייהם כמרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן וכמרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי. אפשר לאהוב זאת או לא, אך קשה שלא להסכים כי בידי גדולי ישראל רוכז כוח עצום בציבוריות החרדית. בעידן שבו כל 'בעל זקן' – רב, כל נגיד מטיף בשער, כל עיתונאי משנה סדרי עולם, מרן ראש הישיבה מנהיג הדור הגראי"ל שטיינמן נוהג במתינות מופלגת בכוח הגדול שיש בידו.

מאז הליכתו של מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל לעולמו ותחילת מנהיגותו של הרב שטיינמן איבדו קבוצות קטנות בתוך הציבור החרדי את הצפון ומנסים בכל דרך להציג מצג שווא של 'חברה בהתפרקות', 'חברה ללא רועה', מרבית העולם היהודי רואה במרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן כמנהיגו. קור הרוח, הענווה, שיקול הדעת, האומץ לעשות מהלכים נועזים, אלה תכונות שאיפיינו את מנהיגי הדורות הקודמים, ולזה הציבור החרדי זכה.

מי שעוקב אחרי הפעילות הנמרצת בנושא החרדים אינו מתקשה לזהות כי בחוגים מסוימים גמלה החלטה לעשות הכל כדי שהמיינסטרים החרדי יספוג מכה אנושה. לא קשה לזהות את אותות השמחה בדיווחים כי האינטרנט מפיל חללים ובצה"ל מגייסים בחורי ישיבות. יש עוד גורמים עיתונאיים שנוטלים חלק במאבק להרס עם ישראל מבית, וכנראה גם יודעים למה.

הכישלון של תתי הקבוצות הקיצוניות במגזר החרדי לתפוס את הבמה המרכזית ולהוביל את הנהגת הציבור החרדי נובע מכך שהם לא הציעו דרך ממשית. בלי הכרעות על דרך אין מנהיגים, דבר נוסף: ללא גלריה של דמויות רבניות בסדר גודל של הדורות הקודמים לא תימצא הדרך.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מאד מעניננת שיטת ההתגוננות מול טענותיו של אבישי בן חיים
  נהניתי איך אתה תוקף אותו שאין התפרקות בזה שהגיעו מלין איש לשם או 100.000 איש למעמד אחר
  רק אל תשכח את תחילתו של המאמר שלך צפיתים כמו רבים בכתבתו של …
  ואני שואל.
  מוטי. אתה העומד ומצהיר מעל במה בפםרשום עם שמך המלא שהנך צופה בתוכניות טלויזיה כמו רבים. …
  האם זאת לא התפרקות? זהו ניצחון של האג'נדה החילונית למול האג'נדה החרדית שרווחה עד לפני 5 שנים
  אז מעתה כל הויכוח מתמקד כמה החרדים התפרקו
  אבישי בן חיים טוען שכשאחוז אחד יוצא בשאלה בקול רעש גדול ועוד 2 אחוזים הפסיקו לשמור שבת וכשרות בסתר ועוד 7 אחוזים מסתובבים עם אייפונים ויכולים להצהיר בריש גליי שהם צופים בסדרות טלוויזיה שטיסל וכדו
  ויעידו שולי בתי הכנסיות והמדרשות שם שוחחו על פרקי הסדרה של שטיסל בלי להתבייש
  יעידו אלו שהחברה החרדית בהתפרקות
  ומה שכל כתבי התקשורת מנופפים בציבור תלמידי הישיבות והכוללים הגדול
  זהו רק כסות עלה תאנה
  אתם כאילו אומרים שאנחנו מרשים לעצמינו לחגוג על הדת מנהגיה והלכותיה בגלל שישנם כמה אלפי בחורי ישיבות וכוללים.
  אבל המציאות מוכיחה שכשאתם הדוברים שלהם רבים רבים מהם הולכים כעוורים אחריכם
  אז לסיכום אבישי בן חיים צודק

  חיים |
  הגב