"התקשורת השחירה את פניהם של חסידי ברסלב"

רגע לפני הרכבת האווירית לציונו של רבי נחמן מברסלב שבאומן, על המשיכה הלא ברורה לצדיק שבעיר האוקראינית, מחירי הכרטיסים הגבוהים. התופעה שמושכת אלפי אנשים מידי שנה

אין שום יאוש בעולם, כי אין שום דבור ולא שום צעקה נאבד אפילו צעקה משאול תחתיות אינה נאבדת לעולם. ואפילו כשהתאוות והמניעות מתגברין עליו ומתפשטין לפניו מאד עד שאינו יכול לצאת מהם, אף על פי כן גם אז כשהוא כוסף וחומד בכל עת לשם יתברך ואינו מניח את הרצון והכסופין לעולם כל זה יקר מאד בעיני השם יתברך.

– רבי נחמן מברסלב

{ מתוך הספר "משיבת נפש" (אות מ"ח) }

רבבות חסידי ברסלב יעלו ערב ראש השנה כמידי שנה לציונו הקדוש של רבי נחמן מברסלב זצוק"ל בעיר אומן שבאוקראינה שהפכה לאבן שואבת עבור רבבות מאמינים מכל הגוונים ומכל העדות.

בתקופת מסך הברזל אומן הייתה עיירה מזרח אירופאית אפורה שם מתגוררים אנשים קשיי יום,שהולכים בבוץ הטובעני ומנסים לשרוד את חיי היום יום. מאז נפילת מסך הברזל הפכה אומן לעייירה שוקקת חיים שממגנטת אליה רבבות יהודים מכל הזרמים שבאו לשפוך שיך על קברו של הצדיק.

חילונים, מסורתיים דתיים וחרדים גילו באומן את הניצוץ היהודי החבוי שהתפרץ בעיירות הציוריות שם הילך הצדיק והטיל מקסמו על יושבי המקום. רבי נחמן מברסלב, נולד בשנת תקל"ב (1772) כנין של הבעל שם טוב הגדול, מייסד תנועת החסידות שנדד מארץ ישראל לאוקראינה והצית את תורתו ואמרות השפר שלו בפני ההמונים. כחצי שנה לפני פטירתו הוא אמר לחסידו את המשפט שמתנוסס כיום בכל קרן זווית בישראל ובאומן "האש שלי תוקד עד ביאת המשיח".

בכדי להבין לעומק את התופעה ששמה 'אומן', שוחחנו עם חוקרים, וחסידים שהסתופפו בעיירה האוקראינית. סוכני נסיעות עמם שוחחנו התרעמו על הקרטל של חברות התעופה שמנצלים את הבלעדיות בכדי להפקיע את מחירים שנוסקים לשמיים שמובילים את המוני החסידים ברכבת האווירית  .

ד"ר משה וינשטוק החוקר שיצא לעיירה האוקראינית כדי לנסות להסביר את התופעה מנקודת מבט אובייקטיבית חיבר ספר בו הוא משרטט קווים לדמותו צדיק שהצית את האש ואת האור בקרב רבבות  יהודים. "רק באומן  ניתן לראות את התופעה הייחודית בו מגיעים יהודים מסוגים שונים: נטורי קרתא לצד דתיים וחילונים שמתפללים כתף אל כתף. ללא מחיצות.

הדרך לרבי נחמן מלאה כוונות טובות (צילום:יעקב נחומי\פלאש 90)

 

וינשטוק מסביר את התופעה:"יש שם שמשהו חזק, אור מיוחד ששואב אליו את כל סוגי הרבדים בחברה הישראלית. "ליטאים שדיברתי איתם מחפשים חווית תפילה שונה מזו המקובלת בהיכלי הישיבות. גם החילונים רוצים ניו איי ג'י, רוצים לטעום מהחוויה הרוחנית כמו גם דתיים לאומים".

"זו  תופעה מרתקת", הוא אומר בהתפלאות, "בשנה האחרונה התווספו גם אמריקאים חרדים וצרפתיים שרואים ברבי נחמן כמי שימצא ויעניק מזור לצרותיהם" הוא מוסיף.

בשנים האחרונות התפרסמו ידיעות בכלי התקשורת החילונים על כך שאומן הפכה למעוז הסמים ושאר מרעין בישין. חברת הכנסת מרב מיכאלי עוררה בשעתו סערה בו ציינה על "התופעה הפורחת". אלא שד"ר וינשטוק מזים את השמועות."ערכתי מחקר גדול יחד עם חוקרת אוקראינית שחקרה את זה לעומק. לא ראינו תופעות מן הסוג הנ"ל, לא סמים ולא שאר מרעין בישין. "זה בשוליים של השוליים", הוא קובע. "לא אגיד לך שאין", הוא נזהר , "אבל כמו שבישראל מוצאים  אחת ל- כך גם באומן."התקשורת הישראלית השחירה את פניהם של חסידי ברסלב לצורך רייטיינג", הוא סבור.

ובמעבר חד, לסוד קסמו של רבי נחמן שהצליח לנגוע בכל יהודי ויהודי. "בספר שלי מתואר בהרחבה על  התורה של רבי נחמן. הדברים שלו נוגעים לכל אדם, היכולת של יהודי ליפול ולקום, מה שגדולים אחרים לא לקחו איתם, הוא הצליח ושאב לחיקו קבוצה גדולה של מאמינים. יש  אחרים שבאים לאומן כי הוא רוצים להתעלות.

ד"ר אבישי בן חיים פרשן ערוץ 10 לענייני חרדים מסביר בשיחה ל'אקטואליק' את התופעה: "מאז ומתמיד חווית העלייה לרגל הייתה חזקה. הנסיעה לרבי נחמן עולה על כל האירועים היהודים במעגל השנה ומעצימה את החוויה זה כולל את הנסיעה הארוכה של התלאות, 'כן מזוודה לא מזוודה', שמכין אותך לקראת הריגוש הגדול, וזה מגיע לשיא בראש השנה ."כיום אין לנו בית מקדש וזה התחליף לחווית העלייה לרגל", מסביר בן חיים.

בן חיים מוסיף: "כל מי שהיה באומן מבין שיש משו מיוחד וקסום אצל רבי נחמן". הוא אומר. "יש הפניניג רוחני, כל האווירה, זה קרנבל מתמשך שמגיע לשיא בראש השנה. יש כאלו שראש השנה כבד להם, והחוויה הזאת נוגעת אליהם ברגש".

אבישי בן חיים באומן (צילום מסך חדשות 10)

 

בן חיים שביקר מספר פעמים באומן חקר את התופעה הייחודית, לדבריו, "יש כאלו שחשים בייאוש ורבי נחמן עם התיקון הכללי מצליח לנער אותם ולהדליק בהם את הניצוץ, גם לעבריינים ולחוטאים, 'תקרא קפיטלך תהילים ואתה נקי'.

למרות התועלת העצומה, והעובדה שרבי נחמן הוא גדול המחזירים בתשובה של כל הזמנים, לברסלב קמו מתנגדים רבים, כך למשל מרן הרב מאזוז יצא חוצץ כנגד היוצאים לאומן שעלולים ליפול בחטא "יש כאלו שנרתעים מברסלב",אומר פרשן ערוץ 10, "ברסלב היא תופעה מלהיבה – ומבהילה כאחת",הוא סבור. "בברסלב מספיק שאתה שם חולצה לבנה – ואתה חלק מהחבורה".

בן חיים טוען שבשנים האחרונות יש ירידה במספר הסלב' שבאים לאומן. בן חיים שפרסם מספר כתבות על תופעת ההתפרקות טוען כי בברסלב חלה התמתנות במספר הילדים שקוראים לבנם ע"ש רבי נחמן. "מנתוני הלמ"ס של שנות ה-90 הגרף של הילדים שנקראו על שמו של רבי נחמן "קפץ". כיום, חלה התמתנות ואנו לא רואים עלייה במספר הילדים כפי שהיה בעבר".

"אני חש באומן התעלות גבוהה", מספר לנו רבי נחמן קליין מנהל מרפאה מקומית באומן,"ההרגשה היא שהגעת למקום שמישו מקשיב לך". חסיד אחר עמו שוחחנו מתאר על התחושה הרוחנית אותו חווה "אתה מגיע לרבי נחמן שבר כלי ויוצא משם עם אורות גבוהים. זר לא יבין זאת – א"א לתאר את האמוציות על גבי הכתב".

על התחושות הללו מוכנים החסידים לשלם כל הון שבעולם, ומי שמנצל את זה הם חברות התעופה שמפקיעות מחירים.

שימי קוסטנטינר מנכ"ל אירו פנים – מספר ל'אקטואליק' על הההיערכות בחברה שלו לקראת הטיסות לאומן. "יש ביקוש עצום למרות המחירים הגבוהים. עשינו כל מאמץ מול העסקנים על מנת לפתוח את השוק לתחרות. אני מאמין שבעתיד המדינה תנהיג שמיים פתוחים גם באוקראינה ובכך תביא לצניחת המחירים. כיום רק חברות ישראליות -אוקראניות יכולות לטוס לאוקראינה"

"יש הגבלה מצד המדינה", הוא אומר, "ניתן להטיס רק 24 אלף נוסעים לכל צד", כל עוד אין הסכם אחר המחיר יישאר מופקע".

"ההרגשה היא שמישהו מקשיב לך" (צילום: יוסי זליגר / Flash90)

 

כמה עולה כרטיס טיסה לאומן?

680 דולר הלוך חזור כולל העברות. אך לא כולל לינה.

את מי אתה מאשים?

לטעמי, החיצים לא מופנים למקומות הנכונים, הוקמה ועדה בראשות מיקי זוהר שבחנה את הנושא והמליצה לשר התחבורה לפתוח את אוקראינה לכל חברות התעופה בעולם.אך הועדה  לא הצליחה להסדיר את העניין  לפי מה שאני מבי,ן הח"כים לא פועלים מספיק בנידון ולא נראה אכפת להם שהמחירים יירדו. אם השוק היה נפתח חברות היו נכנסים והמחירים היו יורדים.

מי שניסה לפתור את הבעיה של המחירים המופקעים הוא כאמור, חבר הכנסת מיקי זוהר שכמו רבים ביקר בציונו אצל רבי נחמן מברסלב וראה צורך חיוני להנגיש את אומן לכל ישראלי. "הוועדה בראשותי קיימה מספר דיונים על ניצול וקיפוח חסידי ברסלב הנוסעים לאומן לקראת ראש השנה".הוא אומר ל'אקטואליק' .

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי זוהר התריע לא אחת  כי ערב ראש השנה  מחירי הטיסות לאומן מזנקים במאות אחוזים. הוא האשים את חברת אל על שמנצלת את זה שהיא חברה ישראלית מתוך רצון להרוויח הרבה כסף על הגב של הציבור הישראלי".

מיקי זוהר לא נואש ולמרות הקשיים הוא מבטיח לגולשי 'אקטואליק' כי גם באוקראינה תונהג מדיניות שמיים פתוחים. "אנו נאבקים מול המנהל", הוא אומר, "המפתחות נמצאות  בידיים של שר התחבורה ישראל כץ עימו שוחחתי רבות, אני מאמין שבשנה הבאה נוכל לבשר לכם על פתיחת השוק לתחרות שתוזיל את המחירים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.