התרופה שנותנת תקווה לחולות הסרטן היהודיות

בישראל מחכים שייאשרו בסל הבריאות את התרופה החדשה "לינפרזה", בשורה מצויינת וחשובה לנשים בישראל עם סרטן נשים גרורתי. הידיעה נותנת הרבה תקווה ואופטימיות

סרטן בנשים עולה לכותרות בימים האחרונים בעקבות התקדמות במציאת תרופה מצילת חיים בתקווה שתיכנס לסל התרופות בישראל כמה שיותר מהר, התקווה של כולנו. מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר ביום שישי, בפעם הראשונה, תרופה לטיפול בסרטן נשים גרורתי אשר מתמקדת בגן הספציפי ה-BRCA, גן הידוע כשכיח בקרב אוכלוסייה יהודית, חולות BRCA נושאות גן תורשתי אשר מעלה בכ-80% את הסיכון לחלות בסרטן נשים ובכ-40% לחלות בסרטן נשים.

בישראל השכיחות באוכלוסיה האשכנזית לנשאות של BRAC היא 1 ל-40 נשים לעומת 1 ל-350 נשים בעולם המערבי. רוב החולות הן צעירות אשר מחלתן מתקדמת ואגרסיבית ומוגדרת בדרך כלל "טריפל נגטיב", מה שאומר שהן אינן מתאימות לשום טיפול קיים, הורמונלי או ביולוגי, למעט כימותרפיה אשר היעילות שלה מוגבלת.

התרופה החדשה הינה אולאפריב מסוג מעכב חלבון PARP ובשמה המסחרי לינפרזה, בעלת מנגנון פעולה ייחודי שמשמש תיקון ל-DNA וכך מונעת מחלבוני ה-PARP לתקן את עצמם, ובכך פוגעת מתאי הסרטן להתפתח. זוהי תרופה הראשונה בעולם שנותנת מענה לנשאיות BRCA.

"לינפרזה הוא כנראה הטיפול הטוב ביותר עבור החולות עם BRCA", אמר ד"ר מארק "סלואן קטרינג" בניו יורק והעורך הראשי של המחקר שעל בסיסו אישר מינהל התרופות את הטיפול בלינפרזה, בכנס האיגוד האונקולוגי בשיקגו בחודש יוני האחרון. "הטיפול עוזר לשמור על איכות החיים של החולה, מציעה את האפשרות לדחות את הצורך בטיפולי כימותרפיה, וכך מונע תופעות לוואי כמו נשירת שיער וירדה בכדוריות הדם הלבנות".

ד"ר אורה רוזנגרטן, מנהלת היחידה לאנקולוגיה גיניקולוגית במרכז הרפואי שערי צדק, סבורה שמדובר בצעד חשוב לחולות: "מדובר בטיפול חדשני עבור מטופלות עם סרטן נשים גרורתי שהן נשאיות מוטציה בגן BRCA. חולות אלה טופלו עד כה רק באמצעות כימותרפיה, ותרופה כמו לינפרזה מהווה תרופה מכוונת מטרה שהשיגה תוצאות טובות יותר מאשר כימותרפיה, לרוב עם יתרון של איכות חיים טובה יותר".

התקווה של החולות הישראליות היא שהתרופה תאושר גם כאן בקרוב, ותציל חיים ואיכות חיים!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.