ואנונו מדבר: "העולם היה חייב לדעת על חבית הנפץ" (וידאו)

המרגל הישראלי מרדכי ואנונו עבד בכור בדימונה וחשף סודות מהמתקן הסודי ביותר. לאחר ששוחרר מהכלא הוא הספיק להתנצר ולהתחתן עם נורבגית. בריאיון בלעדי לחדשות 2 הוא טוען כי אין בו חרטה על מעשיו ודורש שיתנו לצאת מישראל.

30 שנה אחרי שהדליף סודות מהנעשה בכור הגרעיני בדימונה ונכלא, מרדכי ואנונו דיבר אתמול לראשונה ולא להביע חרטה על מעשיו. "זה לא עניין של כדאי או לא כדאי", הוא אמר בריאיון לדני קושמרו חדשות 2. "זה עניין של אם מה שעשיתי היה טוב או לא טוב, ואם המחיר ששילמתי היה צודק או לא צודק".

 

"עשיתי את זה בגלל שלא היה אף אחד אחר שהיה מסוגל לעשות את זה, ובגלל שאני הגעתי למסקנה שעל הציבור והעולם והמזרח התיכון לדעת על קיומה של כזאת חבית חומר נפץ", הסביר ואנונו. "עשיתי את זה בשביל אזרחי כל העולם – כולל מדינת ישראל".

ואנונו תיאר את תנאי מאסרו בכלא: "לא היה פה צדק כי אני לא עבדתי כמרגל, לא פעלתי בשירות של אף אויב, זו התעללות לשמה של השב"כ והמוסד. הייתי בבידוד, ולא רק שלא נפגשתי עם אנשים, אפילו התא שלי היה נפרד, אף אחד לא התקרב אליי. גם כשיצאתי החוצה, אף אחד לא הסתובב בחצר ואפילו סגרו לאסירים את החלון כדי שלא יראו אותי".

 

ואנונו סיפר כיצד  הצליח לצלם – בשתי הזדמנויות שונות – את המתרחש במתקן השמור ביותר. "בעבודה הזאת עובדים משמרות של 24 שעות ביממה", הוא הסביר. "בלילה יש פחות אנשים, וכשיש הפסקה של אוכל נשאר עובד אחד במקום, ובזמן הזה יכולתי לצלם".

 

ואנונו  נתפס כאשר יצא מגבולות הארץ ושם פגש בלונדון סוכנת מוסד שהציגה עצמה בפניו כצעירה זרה בשם סינדי. "חציתי את הכביש ואישה חצתה את הכביש, ואנחנו מדברים", הוא משחזר. "אני התחלתי לדבר איתה. זו השיטה להפיל בן אדם – אם הוא יוזם את השיחה. אם היא הייתה יוזמת, הייתי חושד בה. אז אני יזמתי, דיברתי איתה, התפתח קשר ונפגשנו עוד פעם ועוד פעם. אפילו ברגע שאנשי המוסד התנפלו עליי בדירה ברומא באיטליה, עדיין חשבתי שהיא קורבן. אחרי שלושה ימים הגעתי למסקנה שגם היא הייתה חלק מהתכנית".

 

עשור לאחר שסיים לרצות את עונשו, לוואנונו יש רק דרישה אחת: "הגיע הזמן שייתנו לי ללכת. התחתנתי לפני שלושה חודשים עם אשתי בנורבגיה, היא המפרנסת, היא העובדת, היא לא יכולה לחיות פה. אני רוצה להתחיל את החיים שלי, אני גמרתי עם כל הסיפור הזה. אמרתי את זה 100 פעמים, אני רוצה שייתנו לי ללכת ולחיות עם אשתי את החיים שלי בחוץ לארץ".

 

"כתבתי כמה פעמים לשר הפנים, ביקשתי לבטל את האזרחות", הוסיף ואנונו. "אני התנצרתי, אני רוצה לחיות רחוק מישראל, אין לי קשר לישראל, אני לא שותף לדעות של ישראל ולמדיניות של ישראל, לא מובן למה מחזיקים אותי כאן. אני רוצה ללכת".

צפו בראיון (באדיבות רשת)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.