מפעים • האברך שחזר בתשובה בזכות הניגון "ואפילו בהסתרה"

סיפור מפעים שהתרחש בחודשים האחרונים, כפי שקיבלנו אותו מבעלי המעשה. הסיפור אף פורסם במקומות שונים וגרם להתרגשות רבה. סיפורו של האברך שחזר לאלוקים לאחר שחזר בשאלה, בזכות הניגון שכבש את כולנו של הצדיק הקדוש רבי נחמן מברסלב.

י. גדל במשפחה חרדית למופת. בה כל בני המשפחה התחנכו במוסדות קדושים וגרמו נחת לאבא שבשמים. כשגם ההורים שאבו מהם נחת של קדושה.

הכל טוב ויפה אבל חוץ מאח. שסטה מהדרך הישרה כתוצאה מקשיים רבים ומשונים שעמדו בדרכו, עד שעזב את העיר החרדית בה גדל ועבר לעיר חילונית גדולה והשתקע בה.

אט אט נכנס לעולם המסחר ועסקים חובקי עולם בהצלחה רבה. בשלב מסויים צירף אליו שותף עסקי. גוי רוסי בעל קשרים מתאימים וביחד גרפו רווחי עתק. נדמה היה כי בניגוד לעברו הקשה, דווקא בעוצם הירידה הוא חווה סוג של הצלחה.

אך כבר אמרו חז"ל כי אין אמונה בגוים. ולא רחק היום וקשיים מוזרים צצו בחברה העסקית שהשניים ניהלו. השותף הגוי הצליח לחמוק תוך שהוא ממיט אסון כלכלי על י. – כל החובות והתיקים בהוצאה לפועל הועברו אך ורק על שמו, כל כספו הפרטי הוקפא עד שהוא מצא את עצמו בלי פרוטה וגם כאורח קבוע במשרדי החקירות.

כך חזר לבית הוריו י. המושפל והמדוכא, כשהוא רדוף ומיואש. ההורים המסורים איתרו עבורו מקום לינה זמני במחסן קטן הצמוד לדירת אחיו. שהינו חסיד ברסלב נלהב. לשם הגיע כשבוע לפני ראש השנה תשע"ה.

לפני שעלה על יצועו השמיע לו האח את הניגון החדש שכבש בסערה את העולם החרדי והפך ללהיט שאין כמוהו. המיוסד על המילים הנשגבות שגילה הרה"ק רבי נחמן מברסלב בליקוטי מוהר"ן: "אפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה – בוודאי גם שם נמצא השם יתברך".

י. התלהב מאד מהשיר ומהמילים וביקש לקחת איתו למחסן את הנגן כדי לשמוע אותו שוב.

בשעה שש בבוקר נשמעות דפיקות על דלת הבית. למרבה התדהמה עומד שם י. מיודענו, כיפה מעטרת את ראשו, הטלית והתפילין שננטשו לפני תקופה ארוכה נמצאים תחת שחיו. הוא מחייך לעבר אחיו ומפזם לעצמו: "ואפילו בהסתרה שבתוך ההסתרה – בוודאי גם שם נמצא השם יתברך".
דמעות זולגות מעיניו. ההתרגשות שפוכה על פניו: ־אחי! השיר הזה החזיר אותי לחיים: חשבתי כי אין לי שום סיכוי אצל הבורא, פתאום אני מבין שגם לי. כל כך רחוק. כל כך נידח – גם לי יש תקוה.

כעת תבע י. נחרצות לדעת: "אתה חייב להגיד לי מי כתב את המילים האלו? "רבי נחמן מברסלב היתה כמובן התשובה. כשהאח ממשיך כי ביום ראשון הקרוב הוא מתעתד לנסוע אל קברו הקדוש באומן לקראת ראש השנה.

"אם כך. אני חייב לביא איתך לאומן"

היתה זו משאלת לב שעל פניה נראית כמופרכת לגמרי. לא רק בגלל שכעת הוא במצב שאין לו פרוטה עבור רכישה של כרטיס טיסה וסידור דרכון. אלא משום שיש עליו צו עיכוב יציאה עקב החקירות הרבות שהוא עובר.

אולם "הבא ליטהר מסייעין אותו". באותו יום פנה אליו חבר בעבר שחייב לו סכום של כמה מאות דולרים והוא מתכוון עוד היום להעביר את הכסף ליעדו. כך סודר הענין הכספי. בדרך פלאית אף הצליח לקבל באותו יום דרכון חדש. כאשר במשרד הפנים היא פוגש שלא בידיעתו את האחראי הישיר על הנושא. שמשתכנע בכנות כוונותיו ומסדר לו דרכון במהירות שיא.

גם ביום הנסיעה. כאשר שני האחים מגיעים לשדה התעופה כשהם מודעים כי צו עיכוב היציאה עדיין עומד בעינו. כשכל הדרכים להסירו לא צלחו בינתיים.

אבל האח. הבעל תשובה הטרי אינו מאבד את ביטחונו בהשם יתברך ואמר לאחיו: "כמה ניסים כבר ראינו עד עכשיו, אין לי ספק שגם בשדה התעופה יהיו ניסים". והבלתי יאומן אכן קרה. השנים עוברים בדלפק הדרכונים ללא שום עיכוב. צו העיכוב כאילו התנדף ונעלם לו אי שם.

כך עברו עליו הימים הראשונים לתהליך חזרתו בתשובה. כאשר הוא זוכה להימצא ביחד עם רבבות הבאים לציון של רבי נחמן מברסלב בראש השנה באומן ונפשו אינה שבעה מהתעוררות ושמחה גם יחד. בכוחו של אותו צדיק. המחזק נפשות ישראל גם מאתיים שנה לאחר הסתלקותו. ההחלטה שהוא קיבל באומן היתה חזקה מתמיד: "אני חוזר בתשובה ובונה את חיי מחדש כיהודי חרדי. שומר תורה ומצוות ומקפיד על קלה כבחמורה".!!!

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.