"ובמושב וואט-סאפ לא ישב"/יתד נאמן

ה"קידמה" הטכנולוגית שהשתלטה על עולמנו בדור האחרון זימנה לאנושות תועלות רבות מהמצאות שונות, אך מאידך, רבות מאותן המצאות התבררו מאוחר יותר כמחוללות נזקים רוחניים וחברתיים חמורים.

ה"קידמה" הטכנולוגית שהשתלטה על עולמנו בדור האחרון זימנה לאנושות תועלות רבות מהמצאות שונות, אך מאידך, רבות מאותן המצאות התבררו מאוחר יותר כמחוללות נזקים רוחניים וחברתיים חמורים.

עבור יהודי שיראת השם בלבבו. ברור כשמש ההרס העצום לטהרת הנפש, הנגרם כתוצאה משימוש בתקשורת הרשת הבלתי חסומה כהלכה, המביאה את כל הסחי והמיאוס מכל קצווי תבל, הישר אל מסך המחשב או הטלפון ה"חכם" שלו.

אין צורך להכביר הסברים מדוע איננו רוצים לצפות ולהיחשף לדברים המנוגדים להלכה. להשקפת העולם התורתית, דעות פסולות וכתבות ולדברים שהם בבחינת "הכיעור והדומה לו". בפרשת השבוע שעבר נצטווינו: "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם" ־ ובדורנו הניסיונות בתחום זה זמינים הרבה יותר מבכל דור ודור.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

הצורך בהסברה אודות נזקי התקשורת ה"מתקדמת", שלמרבה הצער חדרו אף למחננו, הוא דווקא כלפי המצאות שלכאורה. למי שאינו מתבונן. אין בהם כל פסול. כוונתנו להמצאות ההופכות את המכשיר הנייד למעין "קבוצה חברתית" – רבת משתתפים. שבה יכול כל אדם לבחור באיזו קבוצה הוא מעוניין להשתתף ובאיזו לא. לכאורה – יטען הבן התם ־ מה רע בכך שאני וחבריי הקרובים נוכל להתכתב ולהחליף חוויות באופן קבוצתי באמצעות הרשת, מבלי לטרוח להרים טלפון? איזה פסול יש ב"קבוצה משפחתית" שבה יכולה הסבתא המעודכנת לצפות "אונלייך בנכדתה שלפני רגע החלה לזחול או השמיעה לראשונה "דבר חכמה" מוצלח ?

ובכן. לסכנה המוחשית יש שם ברור: "התמכרות". מי שהיה שם. ולו לזמן קצוב ומוגדר, חווה זאת על בשרו והקרובים לו יכלו לחוש בכך בעליל. מהר מאוד הופך החבר בקבוצה (בדרך כלל מדובר ב"קבוצות" רבות שמספרן הולך וגדל) לעבד נרצע של המילים והתמונות, הוא "מדבר" בעת ובעונה אחת עם אנשים רבים, בנושאים שונים, מסביב לשעון ־ והזמן היקר הולך לאיבוד, כאשר יערוך את החשבון כמה זמן יקר השחית על אותה "פטפטת קבוצתית אינסופית" ־ יבין עד כמה גדול הנזק שהיא גורמת לכל בן אנוש, קל וחומר ליהודי היודע מהי "חובתו בעולמו" וכי זמנו בעולם הזה קצוב ועתיד הוא ליתן את הדין על כל רגע ורגע שהשחית לשווא.

וכל זה ־ כאמור ־ בהנחה שכל חברי הקבוצות הם יהודים יראים ושלמים. הראויים לחלוק עימם את חוויות החיים. שהשהות האינסופית במחיצתם מוסיפה יראת ד' לנפש האדם. איך לומר זאת בעדינות? לא תמיד זה מדויק… ובכל מקרה: מה עם הימים השבועות והחודשים שמתבזבזים להבל ולריק?

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

למי שזוכר. ה"סלוגן" הקליט של מכשיר הפלאפון הראשון והמגושם. אי שם לפני שנות דור. היתה: "הופך שעה אבודה לשעת עבודה". בימינו, עם "התקדמות" הטכנולוגיה, נדמה כי הסלוגן ההוא נכון גם היום – אבל בלהיפך: הנייד המודרני הופך שעת עבודה ל – שעה אבודה.

אתמול התפרסמה ב"יתד נאמן" קריאתם של הרבנים הגאונים רבי שריאל רוזנברג שליט"א ורבי יהודה סילמן שליט"א. המפקחים על המכשירים המוגנים, המבהירים שוב את האיסור בשימוש באפליקציות ה"וואטס-אפ" וה'טלגרם': "הננו לשוב ולהבהיר כי המכשירים המפוקחים בהכוונתנו נועדו מעיקרם להצלת נפשות מידי המכשירים הטמאים. והינם מיועדים אך ורק עבור המוכרחים זאת לפרנסתם. כלל הציבור ישתמשו אך ורק במכשירים הסלולריים המאושרים ע"י ועדת הרבנים לענייני תקשורת, וכהוראה גדולי ישראל זצוק"ל ויבדלחט"א.

"במיוחד השימוש ב'וואטס־אפ', 'טלגרם' וכדומה. כרוך בסכנה מרובה להתמכרות הרסנית לדברי הבל וריק. העלולה להגיע עד לאיבוד צורת אדם. וכן להיחשפות לתכנים ומראות אסורות העוברות במהירות הבזק מקבוצה לקבוצה. ואף אצל רבים מאלו שנשתמשו בזה לצרכי עבודה. נעשה הדבר ככלי שעיקרו לבילוי. המשחית את נפשם ומנתק אותם מביתם. וע"כ הדבר פשוט שאף הנאלץ להשתמש במכשיר 'מוגן'. עליו להימנע, ולהתנתק מקבוצות ה'וואטס־אפ'. עכ״ל.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

ליהודי החרד לדבר ד'. אין צורך להכביר בהסברים. די לו בקביעת הרבנים כי הדבר אסור ויש בו כדי לגרום היזק מרובה.

ובכל זאת. ראוי לדעת כי במקרה שלפנינו אין זה חוק או "גזירה" שטעמה ידוע ליודעי ח-ן ומאיתנו נדרש רק לציית בלי להבין. הפעם לפנינו עובדה הידועה לכל. שתוכנות אלו מביאות להתמכרות מסוכנת (שאף במערב מנסים להתמודד עם נזקיה, ללא הצלחה), שמרחיקה בני אדם ממשפחותיהם ומחיי חברה נורמליים ותקינים לטובת "חיים וירטואליים". זו תופעה שגורמת גם נזקים כלכליים חמורים לפרט ואף לכלל. הוכח כי תפוקת הייצור במפעלים ובמקומות עבודה בהם העובדים מחוברים לתוכנות אלו – ירדה פלאים, ואלו רק חלק מהנזקים הבלתי הפיכים האורבים לחברי ה "קבוצות", שנגררו לכך כדרך כלל מבלי משים ואז מתקשים להיגמל.

הנזקים לגוף ולנפש ברורים מוכחים וידועים, וכבר התריעו על כל דומיהן בעבר כל גדולי ישראל על החובה לעמוד בפרץ ולהתרחק מכל דבר המביא לקרירות ביראת שמים ובוודאי כאשר הדבר עלול אף להגיע "לאיבוד צורת אדם ולהשחתת הנפש" וכו', וכידוע השכר המובטח לעומדים בניסיונות החיים, בעולם הבא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.