וועדת השרים אישרה: רוצחים לא יוכלו לקבל חנינה

הסוף לדלת המסתובבת: ברוב של שבעה מול שלשה, אישרה היום וועדת השרים לעניני חקיקה את הצעת החוק של חברי הכנסת שקד וצור לפיה רוצחים לא יוכלו לקבל חנינה על ידי הנשיא. בבית היהודי הגיבו בסיפוק על אישור החוק: "החוק שעבר היום יהדהד בקרב כל מי שמתכנן רצח יהודים"

וועדת שרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (ראשון) את הצעת החוק שתאפשר שלילת חנינה לרוצחים. החוק עבר ברוב של 7 שרי הליכוד והבית היהודי מול שלושה שהתנגדו: השרים יעקב פרי, ציפי לבני, ויעל גרמן. הצעת חוק היסוד הוגשה על ידי ח"כ איילת שקד וע"י ח"כ דוד צור . על הצעת החוק חתמו חברי סיעת הבית היהודי, התנועה, הליכוד, ישראל ביתנו וקדימה.

החוק כיום מאפשר לנשיא המדינה לחון פושעים. התיקון להצעת החוק מבקש לאפשר לשופטי בית המשפט לשלול את האפשרות למתן חנינה עתידית לרוצחים בזמן מתן גזר הדין. ההצעה מתייחסת למקרי רצח קשים: רציחות על רקע לאומני, פעילויות טרור או כל רצח יוצא דופן.

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, אמרה: "תופסק התרת דמם של אזרחי ישראל לאלתר. רק בשבוע האחרון געשה המדינה מסיפורה של שלי דדון אשר נחטפה, עברה התעללות קשה ונרצחה בדרכה לראיון עבודה. לצערי מקרי רצח מזעזעים בחומרתם מופיעים בתקשורת מידי יום וגורמים לנו לקבל זאת כדבר שבשגרה. רוצחים אשר מבצעים רציחות חמורות במיוחד, רוצחי ילדים, מחבלים וכדומה- אסור שישתחררו טרם זמנם, עליהם להירקב בכלא.

הגענו למצב אבסורדי בו גזר הדין של שופט לא שווה את הנייר עליו הוא חתום. איזה כוח הרתעה יש למדינת ישראל כיום מול פושעים חסרי לב, אם ברור שישוחררו בעסקה מדינית עתידית כזו או אחרת? עלינו לקחת מנהיגות, להיות אחראים לגורלנו וגורל ילדנו ולדאוג לכך שלא נקרא על מקרים כאלו יותר בעיתון של מחר. הכנסת תחוקק חוק אפשר יעניק סמכויות נרחבות לבית המשפט בעת מתן גזר הדין על מנת שמקרים כאלו לא ישנו בעתיד", אמרה שקד.

ח"כ דוד צור אמר: "כל רצח הוא נתעב, אך כשיש מקרים יוצאי דופן בחומרתם כגון: רצח משפחת אושרנקו, רצח משפחת פוגל או רצח של ראש ממשלה. יש צורך למנוע מהרוצחים ליהנות מהליך חנינה מנהלי שפוגע בצדק. הצעת החוק באה לחזק את סמכויות השופטים ולתת להם כלי ענישה נוסף במסגרת האפשרויות העומדות לפניהם, מה שוודאי יעזור לחזק את ההרתעה ולהגביר את תחושת הביטחון האישי של האזרחים".

בהסבר לחוק נאמר כי העובדה שמחבלים אלו שוחררו זמן רב לפני סיום מאסרם "מהווה כשל מוסרי שיש בו משום זילות בחומרת מעשיהם של המחבלים ובסמכותה של מערכת המשפט בישראל…אשר על כן קובעת ההצעה כי במידה ומתקיימים טעמים מיוחדים רשאי בית המשפט לקבוע ביחס למי שהורשע ברצח ממניעים לאומניים עונש מלא של מאסר עולם ללא אפשרות להקלה בעונשו או קבלת חנינה מאת נשיא המדינה. בנוסף, באה הצעת החוק לאפשר לבית המשפט לקבוע כי במקרי רצח חמורים במיוחד, כגון רצח ילדים וכו', לא תהיה אפשרות לקציבת עונשו ולחנינתו של הרוצח".

יש לציין כי החוק קיים גם בארצות נוספות.

במפלגת הבית היהודי הגיבו הבוקר לאישור החוק ע"י ועדת השרים: "החוק שעבר היום יהדהד בקרב כל מי שמתכנן רצח יהודים. הגיע הזמן דם יהודי יפסיק להיות המצרך הזול ביותר במזרח התיכון. הבית היהודי, שהיתה המפלגה היחידה שהצביעה נגד שחרורי המחבלים תמשיך להילחם כדי לעצור על החלטה כזאת בעתיד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.