ולא תתורו, איך תרים אחרי עיניים?

בכל פעם אנו עוסקים בפרשת השבוע שתבוא עלינו לטובה, הפעם נעסוק בזו שחלפה ונלמד ממנה כיצד עלינו להשתמש ברשתות החברתיות בפרט ובאינטרנט בכלל. וגם, מדוע הוסיפה התורה את המילים "וערוות אביהם לא ראו"?

 

ושוב, ביום שלישי בשעה עשר בבוקר אשב על כיסאי באולפן. אבדוק את האוזניות ואת המיקרופון. אעבור על הליין-אפ ואוודא שהכל מוכן ומתוקן: מינדי, שליחת חב"ד בתל אביב תדבר על הפרשה בזווית נשית. יועצת כלכלית תלמד אותנו כיצד להתמודד עם "אחרי החגים" (זוכרים שהיו חגים?). ופסיכולוגית ילדים תסביר כיצד להחזיר את הילדים לשגרה.
הכל נראה לכאורה ברור ואני מוכנה. אחכה לסיום החדשות ואכחכח בגרוני לוודא שהשידור יתחיל כראוי ויעלה יפה. מסתבר שכלום ושום דבר כבר לא ברור. אחרי החגים, גם שבועיים אחרי, נשתדל ונשנן את הפסוק "ויעקב הלך לדרכו". נבוא בטוב. בפרט שראש חודש מר-חשוון כבר חלף, מה שמחייב אחריות מיוחדת ומשנה זהירות. לצערי, או בעצם לשמחתי, משנה לשנה אני צוברת ניסיון בתחום הזה.

לחזור לשגרה
מהי הדרך הטובה ביותר למצוא מנוח מהמבול ששטף את הארץ בשבוע האחרון? את התשובה אנסה למצוא בפרשה שחתמה את השבוע הקודם. הפרשה עסקה ברובה במבול ובתיבה. הבעל-שם-טוב הקדוש אומר "בא אל התיבה", שהאדם הרוצה להינצל ממבול הניסיונות שיש בחוץ, צריך לבוא אל תיבות התורה והתפילה. זה המחסה. זה המגן הטוב ביותר.
הקב"ה מורה לנח להכניס לתיבה שניים שניים, או שבעה שבעה. התורה משנה מלשונה ומוסיפה כמה מילים: "מכל הבהמה הטהורה… שבעה שבעה איש ואשתו, ומן הבהמה אשר לא טהורה היא, שנים איש ואשתו". המילים הללו שנוספו כאן נועדו להזכיר לנו כבר בתחילת הלימוד בחמשה חומשי תורה, שיש לדבר בלשון נקייה. שכל עוד אפשר להימנע מהזכרת הטומאה, יש לעשות זאת.
זה מזכיר לי ימים בהם חיפשתי בגדים, צעצועים ומשחקים לילדיי הקטנים. בגדים ומשחקים שאין עליהם ציורי בעלי חיים טמאים. משום שכך הורה הרבי מליובאוויטש. שתינוקות ופעוטות לא ייחשפו למראות לא טהורים שיכולים להשפיע על הנפש.
בסופו של דבר אף הקמתי חברה לבגדי ילדים, שהסמל המסחרי שלה היה קישוטי פרחים, ברווזים ולבבות במקום חיות טמאות… אבל זה כבר עניין לטור בפני עצמו. ולמה אני מספרת לכם את זה? משום שבשבוע של חול המועד הציעה לי חברה המגדירה עצמה כלא דתית "בואי נתחיל מבראשית, נלמד בכל שבוע את הפרשה שלו". מפה לשם השיעור הראשון כבר הוכתר בהצלחה ברוך ה' ועשה גלים, מה שיותר ריגש אותי היה הסטטוס שהיא העלתה בפייסבוק בזו הלשון:
"אני יכולה לקבל השראה גם מתוכניות טלוויזיה; אבל יש רק עשרים וארבע שעות ביממה ואני רוצה לבחור נכון (בשבילי) את התכנים שאצוק לתּוֹכָן; כנראה שלא אנטוש לעולם את 'גיא פינס' (מכורה קשות), אבל לשלב לצד זה את פרשת השבוע – נראה לי נחמד".
ילדנו חשופים יותר לסרטונים ברשת. סרטונים בעלי תוכן שמזיק לנפש, במיוחד לנפשם של ילדים קטנים. התורה שינתה והוסיפה מילים כדי לא לכתוב מילה אחת "טמאה". בוודאי שעלינו למצוא כל דרך לשמור על נקיות העיניים והפה.

ולא תתורו
ובאותו עניין. נח יוצא מן התיבה ונוטע כרם. הוא שותה מפרי הענבים ומשתכר. כפי שקורה לעיתים לאנשים מבושמים, הוא אינו מודע למעשיו וכך מוצא את עצמו כשהוא שוכב ללא צניעות. חם ממהר לדווח על המאורע לאחיו. (חם. נו, המקור למחבלים בני זמננו). הם מצידם ממהרים לכסות את אביהם מבלי להביט בו. הם לעומתו, שומרים על העיניים ועל כבוד אביהם.
כולנו מכירים את המשך הסיפור. חם זוכה ל"ברכה" חמה ולבבית. "ארור חם. עבד עבדים יהיה לאחיו". נכון. לא תמיד אפשר לשלוט בעיניים. ברור שאי אפשר להסתובב בעיניים עצומות. אבל כולם יודעים את ההבדל שבין הבטה וראייה. התורה מזהירה "ולא תתורו", כי אם כבר ראית, אל תביט. תתרחק.
שימו לב לניסוח. "וילכו אחרונית. ואת ערוות אביהם לא ראו". ברור שמי שהולך אחורה, לא יכול לראות. מדוע טורחת התורה להוסיף את "וערוות אביהם לא ראו". כדי ללמד אותנו שמי שלא מסתכל, גם לא רואה. בוודאי שלא מביט.
ושוב, לעניין התמונות והסרטונים שמשפיעים על הנפש. היום, עם היכולת הטכנולוגית שיכולה להעביר שיעור תורה מצד אחד של העולם למשנהו בתוך כדי דיבור ובאיכות HD, נוצרה גם האפשרות להיחשף למראות מזיקים. ומזה צריך להימנע ובוודאי לא "לתור" אחרי זה.
ואם תשאלו מה ניתן לעשות, הרי אנו במצב של חוסר אונים, של בלבול ומבוכה וחשש מפני הקדמה.
רק דרך אחת יש והיא ללכת בדרכי אבותינו. הקול קול יעקב. קול יעקב הוא קול התורה. קול התפילה. קול פרקי תהילים.
אנחנו לא יודעים מדוע ה' הביא אותנו בניסיון הזה. כן, הקדמה יכולה להיות ניסיון גדול. אנחנו יודעים שה' רוצה שנשוב אליו בלב שלם, ונעשה את רצונו להפוך את העולם הזה למקום שבו העיניים רואות רק טוב, וכל אחת מאיתנו בוחרת איפה להיות מונחת ואיך ייראה היום שלה והתמונות והסרטים שהיא וילדיה רואים ברשת.


הכותבת היא בעלת "הבחירה שלי" – אימון וייעוץ לנערות ונשים, מרצה, מנחה ושדרנית רדיו | http://www.miri-mychoice.co.il/

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.