ולדר מתנצל בפני חסידי סקווירא: "טעיתי לחשוד בקהילה זו כאלימה"

סרטון שהופץ ברשתות החברתיות בשבוע האחרון בו נראים חסידי סקווירא כשהם צוהלים לזיכוי של נער שהצית בית ופצע קשות אברך, עורר סערה וגל גינויים, הבולט שבהם היה איש החינוך חיים ולדר אשר כתב דברים חריפים מאוד וגינה את הריקודים. הערב אחרי שחסידי סקווירא טענו בכל תוקף כי הסרטון אינו מייצג את החסידות, הבהיר: "טעיתי לחשוד בקהילה זו כאלימה" {סליחה}

בשבוע האחרון שוחרר לביתו בחור צעיר חסיד סקווירא אשר שהצית את ביתו של אחד ה"מורדים" באדמו"ר הוא נפצע קשה מאוד ונזקק לטיפולים קשים ולשיקום ארוך ומייגע עוד יותר, אך כאמור, הבחור שהצית את הבית שוחרר מאחר והוא היה צעיר מכדי לשאת באחריות, בעקבות הזיכוי הופצו ברשתות החברתיות סרטון בו נראים חסידי סקווירא רוקדים וצוהלים לרגל זיכוי.

הדבר עורר סערה רבתי בקרב בני המגזר החרדי אשר ראו בריקודים האלו כמו נתינת לגיטמציה מזעזעת לאלימות קשה ולשריפת בתים, הבולטים שבמוחים היה איש החינוך חיים וולדר אשר כתב דברים חריפים מאוד וגינה את הריקודים. הערב, אחרי שחסידי סקווירא טענו בכל תוקף כי הסרטון אינו מייצג את החסידות וכי כולם בחסידות מגנים בשאט נפש אלימות מכל סוג, התנצל הסופר וולדר, בשיחה שנתן לאתר כיכר השבת סיפר כי "בעקבות הדברים הנוקבים שהשמעתי בנושא ריקודי השמחה בסקווירא, יצרו עימי קשר גורמים מתוך החסידות והציגו לי עובדות שלא היו ידועות לי טרם השמעתי את הדברים, מכיוון שמעולם לא היה לי דבר וחצי דבר נגד סקווירא, ומכיוון שהאמת נר לרגלי עלי להציג את העובדות".

וולדר המשיך "אציין כי אינני חוזר בי מגינוי מצב בו חברה מעודדת יחיד שפעל באלימות קשה כנגד הזולת, אך העובדות שהוצגו לי מלמדות כי הסרטון בפירוש לא הראה את המציאות ואת הלך הרוח בחסידות חשובה זו, ולכן החלטתי להשלים ולהציג את הידוע לי כיום"

"הוצג לי מכתב רשמי משנת תשע"א (עת האירוע) על הבלנק של החסידות ובו גינו חד משמעי למעשיו של הנער וזאת בחתימת הנהלת הקהילה, המוסדות והבד"ץ של סקווירא. שנית הבהירו לי כי האדמו"ר וכן בנו בכורו גינו בחריפות ובפומבי את מעשה האלימות. בנוסף לכך מונה ועד מיוחד שיפעל למניעת אלימות בקרב הקהילה (למרות שמדובר במקרה בודד)". אמר.

"העסקנים סיפרו לי כי לאחר האירוע הקשה התקיימו עצרות לאמירת תהילים לרפואת הנפגע ובמעמד הושמע גינוי למעשה. כמו כן במהלך הערעור, השופט (הגוי) הצהיר כי הוא מכיר במאמצי קהילת סקווירא לגנות את האלימות ולעשות הכל למען השלום"

"בעניין הסרטון שכולנו ראינו וגרם לי לצאת מגדרי הרי שמסתבר כי באמצע הריקודים יצאה הוראה שלא לנגן שום פסוקים הקשורים בניצחון ונקמה ברשעים. מבחינתי זה הרבה יותר מכפי שהייתי מצפה".

ולדר חושף כי עסקני הקהילה ציינו בפניו ש"חסידות סקווירא חתמה עם המותקף הסכם שלום במסגרתו קיבל למעלה משלוש מיליון דולר פיצויים, (ההסכם נמצא בידי) ואילו הוא לאחר שקיבל את הכסף, ואף כתב לבית המשפט סמוך להסכם להקל בדינו של הנער, הרי שבערעור חידש את המלחמה. דרש להותיר את העונש ואף להחמיר בו עד שאפילו השופט הביע את תמיהתו על התפנית הזו בעמדתו של המותקף".

"לאור כל זאת ראיתי עצמי מחוייב, לפנות לאותה במה בה פרסמתי את דברי הגינוי, שבאו מכאב מעומק הלב על מה שראיתי במו עיני כעידוד למעשי אלימות במחנינו ולהודיע כי בשעת אמירת הדברים לא היתה בידי התמונה המלאה, ולפיכך הנני מבהיר את הדברים כתשובת המשקל. אני בטוח שכל אלה שתמכו בדברי ישנו את דעתם בעמדם כמוני מול העובדות שרק חלק מהן רשמתי כאן".

עוד הוסיף וולדר "אציין כי העובדה שחסידי סקווירא פנו אלי בנעימות ובמכובדות, ולא בדברי איום, מאד סייעה לי לראות את הדברים נכונה ואני מציין זאת כדי להדגיש עד כמה ניתן להשפיע בדרכי שלום יותר מדרך של כעס ומריבה, ופרט לכך זה שימש לי כהוכחה נוספת לכך שטעיתי לחשוד בקהילה זו כאלימה", אומר ולדר לסיום, "אני מודה לידידי הרב חנוך זייברט ראש עיריית בני ברק, שתיווך ביני ובין ראשי הקהילה, ומקווה ומאמין שדברים אלה יתקנו את הדברים הקשים שנאמרו על ידי כנגד הקהילה הקדושה".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כידוע אנשי זרוע הסקווי=ראית, הולכים אחרי כל דמות ראשית ולו אפי' קטן, ומאיימים עליו שיכתבו עליהם בזוית ראיה טובה, בודאי שלחו כסף וגם הזהירו אותו ברשעות אם לא יחזור

  מה לעשות יש להם כח אדיר, וגם יש להם כח אדם אדיר להגיב ברשתות, אבל לא לעולם חוסן, הרשעים הארורים עוד יפול והקב"ה יופיע בשלומו על כל הנרדפים יהודים שאין להם ברירה אחרת רק להיות תחת משטר הסקווראית וגם לתת להם שקלי קודש וארמונות הפאר של ראשם

  אלי |
  הגב
 2. ולדר היקר.כדי לעשות "תשובת משקל" כדבריך אתה צריך לפרסם דבריך אלו באותו מקום בו פרסמת את מחאתך!!!לך תראה לאיזה תגובות מלאות שנאה גרמת שם.
  תתקן במקום שקלקלת.
  וישר כח על האומץ ועל החתירה לאמת.
  מעריכים

  לאה |
  הגב
 3. לזיכוי של נער שהצית בית ופצע קשות אברך.
  כל הכבוד להביא את ההבהרה של ולדר, אבל מאד מקומם שעדיין לא מדייקים בעובדות ומשקרים במצח נחושה: הוא לא הצית שום בית ולא פיצע שום אברך. בסך הכל "רצה" לעשות שריפה קטנה על המרפסת, בכדי להפחידו – מעשה שלא יעשה, אבל לא מעשה רציחה. למעשה גם זה לא יצא מכח אל הפועל.
  האברך נפצע כשהפתיע ותקף את שפיטצער רחוק מאד מביתו והאברך הוא זה שהעלה את שניהם באש. זה על פי עדות שמסר האברך בעצמו לתקשורת.
  ואנא, מכאן ואליך תדייקו בעובדות.

  יוסף |
  הגב