ועדת החוקה אישרה לקריאות 3-2 את "חוק הפייסבוק"

במקרים דחופים הכרעת שופט תוך 48 שעות

עדת החוקה חוק ומשפט אישרה לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק להסרת תוכן שפרסומו מהווה עבירה מרשת האינטרנט, התשע"ז-2016, אליה מוזגה הצעת החוק הפרטית בנושא שיזמה חה"כ רויטל סויד.

הצעת החוק יוצרת כלי אכיפתי חדש במסגרתו יוסמך בית המשפט להורות בצו על הסרת תוכן מאתר אינטרנט במקרים בהם מתקיימים שני תנאים מצטברים: האחד, שנעברה עבירה פלילית באמצעות פרסום התוכן, והשני, שיש אפשרות ממשית שהמשך פרסום התוכן יפגע בביטחונו של אדם, בביטחון הציבור או פגיעה חמורה בכלכלת המדינה או בתשתיות חיוניות. הצו המוצע אמור לחול על תוכן שמופיע ברשתות החברתיות, כגון פייסבוק, יוטיוב, טוויטר וכדומה, וכן על ספק שירות איתור אינטרנטי כגון גוגל, אשר ביחס אליו הצו יורה שלא לאפשר את איתור התוכן הפוגעני בתוצאות החיפוש.

ביוזמת יו"ר הוועדה חה"כ סלומינסקי נוסף מסלול של הליך מהיר להסרת תוכן שיש להסירו באופן מיידי כדי למנוע את הפגיעה ביעדים שצוינו לעיל. לפי המוצע, בנסיבות אלו בימ"ש ידון ויחליט בבקשה לצו הסרת התוכן בהקדם האפשרי ולא יאוחר מ-48 שעות. עם זאת בימ"ש רשאי שלא לקבל החלטה בתוך תקופת זמן זו אם לא שוכנע שביצוע הצו באופן מידי חיוני למניעת הפגיעה או כי לא ניתן לקבל החלטה תוך 48 שעות מטעמים מיוחדים שיירשמו.

במהלך דיוני הוועדה להכנת החוק, הסבירו גורמי התביעה כי כיום הם פונים לרשתות החברתיות בבקשות להוריד חומרים פוגעניים באופן "וולונטרי" לפי תנאי השימוש שלהן, ונמסר כי גורמים ממשלתיים אחרים פונים אף הם. ביוזמת ועדת החוקה וכדי להגביר את השקיפות והפיקוח על פניות אלה, הוחלט להטיל חובת דיווח מפורטת על המסלול ה"וולונטרי" האמור.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.