ועדת הכלכלה המליצה: לא לאשר את מתווה הגז

ועדת הכלכלה של הכנסת, החליטה היום (שני) להמליץ לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא לאשר את מתווה הגז באמצעות סעיף 52 שזכה להתנגדות גורפת.

למרות ההמלצות נתניהו יאשר את המתווה ללא עיכובים נוספים { מתווה הגז}

לאחר שלושה שבועות של דיונים מרתונים, ועדת הכלכלה של הכנסת, החליטה היום (שני) להמליץ לראש הממשלה בנימין נתניהו שלא לאשר את מתווה הגז באמצעות סעיף 52 שזכה להתנגדות גורפת.

למרות ההמלצות נתניהו יאשר את המתווה ללא עיכובים נוספים, אך למסקנות השפעה על החלטת בג"ץ בעניין.

יו"ר הוועדה איתן כבל ביקש מחבריו להצביע נגד סעיף 52 והגיש את הנוסח הבא לאישור הוועדה: "בתום 12 ישיבות של הוועדה, בנסיבות שהתבררו אין מקום לשימוש בסעיף 52" – הסעיף שעוקף את הממונה להגבלים עסקיים. בסוף הישיבה הצביעו שבעה חברי כנסת בעד הצעתו של כבל ושישה נגד.

בהצעה תמכו בין היתר חברי הכנסת איילת נחמיאס ורבין ויוסי יונה מהמחנה הציוני, דב חנין ועבדל אל-חכים חאג' יחיא, חיים ילין מיש עתיד ועיסאווי פריג' ממרצ. חברי הכנסת שהתנגדו: מיקי זוהר, יואב קיש ונורית קורן מהליכוד, יואב בן צור מש"ס, אורי מקלב מיהדות התורה ורועי פולקמן מכולנו.

 

"הכנסת יכולה להיות גאה בעצמה. לא אנחנו יצרנו עיכובים", אמר כבל בתום הדיון. "הממשלה היא שהתברברה בתהליך הזה שנים. כנסת ישראל מוציאה דיון ומסקנות תוך שלושה שבועות". על הדיון בוועדה בו השתתף נתניהו אמר כבל: "נכנסתי לדיון בלב פתוח ונפש חפצה. אבל לאורך כל הדרך, אני אומר לכם בכל הכבוד: ממשלת ישראל נושאת לשווא את שם הביטחון והחוץ".

"האשמה כאילו יש כאן שיקולים פוליטיים היא לא נכונה", אמרה במהלך הדיון ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני). "כששטייניץ כשר אוצר הוביל מהלכים נכונים צעדנו איתו וחיזקנו אותו. הפעלת סעיף 52 היא מלאכותית. שלא לומר שקרית. נשלפה במפתיע".

 

מהצד השני ,חברי הוועדה הנמנים עם הקואליציה קראו שלא לעכב את הוצאת המתווה לפועל ולהפעיל את הסעיף. "אחרי דיונים רבים, ברור לנו יותר מתמיד את החשיבות הקריטית של פיתוח שוק הגז הישראלי", הסביר ח"כ יואב קיש (ליכוד). "פניתי לחברי הוועדה ויחד אנו קוראים להפעלה של סעיף 52 בתקווה שנשים סוף לסחבת לטובת אזרחי ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.