ועדת הכספים אישרה את תקציב המדינה לשנתיים – ומה קרה כשמיקי לוי העיר ליועצת המשפטית לוועדה? תמונות

שר האוצר יאיר לפיד בהופעה ראשונה בוועדה: "תקציב דו-שנתי לא איפשר שליטה בהוצאות, לוח הזמנים הצפוף בעקבות הבחירות לא איפשר עבודה על 2 תקציבים נפרדים".     
 ועדת הכספים אישרה היום (ד') את המסגרת הדו-שנתית של התקציב ושל חוק ההסדרים לשנים 2013 – 2014, בהוראת שעה, שתועבר למליאת הכנסת לאישור בקריאה שנייה ושלישית. זהו השלב הראשון, לקראת תחילת העבודה על התקציב ועל חוק ההסדרים שיונחו על שולחן הכנסת, מיד עם אישורם בממשלה בשבועות הקרובים.
האישור ניתן, לאחר ששר האוצר לפיד, הופיע בפעם הראשונה לפני הוועדה והסביר, ש"למרות שהחלטנו שלא להמשיך את המתווה הדו-שנתי של התקציב, לוח הזמנים הצפוף בעקבות הבחירות, לא איפשר לנו לעבוד על שני תקציבים עוקבים במקביל".
 יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר בדיון: "ועדת הכספים ירתה היום את יריית הפתיחה לקראת אישור התקציב. הוועדה תהיה שותפה מלאה להעמדת תקציב ורפורמות כלכליות במסגרת חוק ההסדרים, שיענו על הצרכים והבעיות של המש והכלכלה". סלומינסקי בירך את שר האוצר לפיד לרגל הופעתו הראשונה בוועדת הכספים ואיחל לו הצלחה רבה במילוי תפקידו.
 שר האוצר, ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) אמר שהוא "מקווה לשיתוף פעולה מתמשך עם ועדת הכספים" והוסיף: איני סבור שכל השכל נמצא במקום אחד ואשמח לאיזון חוזר, להגיע לוועדת הכספים על-מנת לשמוע ולהשמיע וללבן את הדברים ביחד".
בהתייחסו להחלטות שקיבל עד עתה אמר: "ב- 2009 אושר לראשונה תקציב דו-שנתי, אבל החלטתי שלא לקבוע את התקציב הדו-שנתי כהסדר קבע. תקציב, הוא הרגע שבו המדינה מגדירה את סדרי העדיפויות שלה ויש חשיבות שגם הכנסת תביע את עמדתה לגביו ולא רק פעם בשנתיים. מעבר לכך, מניתוח התקציב הדו-שנתי האחרון, ראינו שיש גם פער גדול בין התכנון לביצוע, אין שליטה על ההוצאות ואין יכולת אמיתית לחזות את ההכנסות שנתיים מראש. כיום, יש חור של 16 מיליארד ₪ בהכנסות בשל כך".
בעניין תקציב 2013 – 2014 אמר לפיד, כי "לוחות הזמנים הצפופים בעקבות הבחירות לא איפשרו לנו לעבוד במקביל על שני תקציבים עוקבים. אי אפשר להתעלם בהחלטה הזו, גם מיצירת וודאות בשווקים הפיננסיים והשמירה על האמון ביציבות הפיסקאלית של המדינה. ב- 2015 נחזור לתקציב חד-שנתי".
רוב חברי הוועדה בירכו את לפיד עם הופעתו הראשונה בוועדה ומרביתם אף בירכו על ההחלטה שלא להמשיך במתווה הד-שנתי.
ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בדיון : "גם היום אפשר היה לעבוד על תקציב יותר קצר ולא לבוא עם כל-כך הרבה גזירות. האם נבדק איפה עוד בעולם מתקיים תקציב דו- שנתי?". גפני קרא "להפריד מחוק ההסדרים עניינים כלכליים נטו מיתר הדברים, על-מנת לאפשר דיון מעמיק ברפורמות השונות שבו".
סגן שר האוצר לשעבר, יצחק כהן (ש"ס), היה היחיד שהביע עמדה מנוגדת בעניין התקציב הדו-שנתי, כשאמר ש"הטענה בדבר חוסר היכולת לחזות ולשנות דברים בהתאם למציאות חסר שחר. בשני התקציבים הדו-שנתיים שביצענו, ועדת הכספים אישרה מעת לעת התאמות ותיקונים, כך שאין בעיה לחזור על המתווה הזה".
שר האוצר לפיד, השיב לח"כים: "ראשית בעניין התקציב הדו-שנתי, חסרונותיו גוברים על יתרונותיו, היות שלא ניתן לחזות את הכנסות המדינה ממיסים, לא יכולים להיערך להתמודדות עם משברים. המדינה היחידה שבה מתקיים תקציב דו-שנתי היא בבחריין. התקציב המוצע הוא אפילו לא דו-שנתי אלא לקצת יותר משנה".
לגבי חוק ההסדרים, אמר לפיד: "הוא קיים הרבה מאוד שנים. זה שווה דיון, אבל בסד הזמנים הנוכחי לא יתאפשר לשנות לחלוטין את מתכונתו".
בשולי הדיון, כשסגן שר האוצר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) מילא את מקומו של לפיד, שנאלץ לעזוב, התעוררה סערה קטנה במהלך העבודה על סעיפי החוק (הוראת השעה), כשהעיר לוי ליועצת המשפטית לוועדה, עו"ד שגית אפיק, על השינויים שביקשה להכניס לחוק בהתייעצות עם יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי.
לוי לאפיק: "לא מקובל עלי, את לא אמורה לעשות את זה". הדבר עורר את זעמם של חברי הכנסת  הרב גפני וגלאון. ח"כ גלאון לסגן השר לוי: "אתה לא יכול לערער על סמכות הייעוץ המשפטי לכנסת או על מנגנון הכנסת".
ח"כ גפני הוסיף, כי "לא מקובל הסגנון הזה. סגן השר אינו יכול לנזוף בכנסת ובעובדיה".
יו"ר הוועדה סלומינסקי, השיב את הסדר על כנו ואמר, כי "ח"כ לוי הוא ח"כ חדש ובוודאי שלא התכוון לנזוף במישהו".
בהכנת הידיעה השתתף אבי שיף

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.