ועדת הכספים אישרה את הפחתת המע"מ; גפני תקף את כחלון

ועדת הכספים אישרה היום את הפחתת המע"מ באחוז החל מה-1 לאוקטובר. במהלך הדיון תקף יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני, את התנהלות האוצר וטען כי הצעד לא יוביל להורדת מחירים. "באוצר אמרו שאין כסף לקצבאות הילדים, פתאום יש כסף להורדת המע"מ?!", תהה גפני

המע"מ יורד: ועדת הכספים אישרה הבוקר את הורדת המע"מ החל מ-1 באוקטובר מ-18% ל-17%. על ההפחתה הוחלט באוצר לאחר שבחודשים האחרונים הצטברו עודפי הכנסה גדולים.

הפסד הכנסות המדינה מהורדת המע"מ באחוז צפוי לעמוד על על 4.5-4.8 מיליארד שקל.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ביקר במהלך הדיון את התנהלות משרד האוצר בראשות השר כחלון סביב הנושא. "אני תומך בהפחתת המע"מ, אם כי אני חושב שבכסף הזה ניתן היה לעשות הרבה דברים אחרים, כמו למשל להגדיל את קצבאות הילדים…אני לא חושב שזה ישיג את מטרתו ויוביל להורדת מחירים".

גפני הוסיף: "באוצר אמרו שאין כסף לקצבאות הילדים, פתאום יש כסף להורדת המע"מ".

גפני אף הודיע כי הועדה לא תאשר את הצו כל עוד מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לא יגיע לדיון". בעקבות האיום התייצב באב"ד באולם הועדה לאחר מספר דקות.

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) ביקר את הממשלה ואמר: "כל התהליך של הבאת התקציב והמהלך של הורדת המע"מ ע"י האוצר והממשלה פגום. לא ראוי להביא הורדת מע"מ יומיים אחרי אישור התקציב בכנסת, כשההשפעה של המהלך נאמדת ב-4.8 מיליארד שקל. יש לנו אחריות פיסקאלית ולא יכולים לאשר מהלך שיוביל להורדת הכנסות בכ-5 מיליארד שקל כלאחר יד וללא ראיית התמונה הכוללת. אנחנו דורשים ששר האוצר יופיע תחילה בפני הוועדה ויציג את המספרים המעודכנים ואת השלכות הורדת המע"מ ואז לדון בעניין".

מנכ"ל האוצר שהגיע, כאמור, לקראת סיום הדיון, אמר:"נציג את התקציב בקרוב, שר האוצר יגיע לוועדת הכספים יחד עם תחזית ההכנסות המלאה ל-2015 ול-2016. לגבי הצמיחה יש סל גדול של צעדים שנביא לידיעת ועדת הכספים ולאישורה. לגבי הורדת המע"מ, שר האוצר דיבר עם הנגידה ושמע את דבריה. קרה כבר לא פעם בעבר ששר האוצר והנגידה לא הסכימו אך לדעתו ולדעת הדרג המקצועי במשרד זה צעד הנכון לעת הזו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.