ועדת העבודה, הרווחה והבריאות סירבה לאשר דחיית הנגשת מבנים במוסדות בריאות

עדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום סדרת דיונים בבקשות לדחיית הנגשת מבני ציבור.
חוק ההסדרים לשנים 2018-2019 קובע כי הנגשת מבני ציבור קיימים תושלם עד סוף שנת 2019, אלא אם תאשר הוועדה אחרת.

הוועדה סירבה לבקשת משרד הבריאות לדחות הנגשת מוסדות רפואיים לשנת 2021. יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: "הטיפול רשלני ובלתי נסבל. זה חוסר חמלה, חוסר אנושיות. אוי ואבוי למשרד שמטפל בבריאות שלנו שככה הוא מטפל בנכסים".
מנהל בינוי מוסדות רפואה במשרד הבריאות, אבי בן זקן, אמר בתגובה: "אנחנו לא מבקשים ארכה כדי למשוך זמן, אלא להנגיש כמו שצריך. משרד הבריאות רואה חשיבות עצומה בנושא הנגישות, ומקצה לכך מעל מיליארד שקל בשנה. כל מבנה חדש שמוקם מותאם לתקנות הנגישות". הוועדה דורשת מהמשרד דיווח בכתב כל 3 חודשים על התקדמות הנגשת המוסדות הרפואיים (בהם: בתי חולים, מרפאות חוץ, מכוני איבחון ועוד) ותכנית עבודה מפורטת וברורה בנושא.
ח"כ אילן גילאון (מרצ): ״מקבלי ההחלטות, סגן שר הבריאות, כולם מבקשים שהות נוספת לעבירה שלהם. עבריינים של ממש. אם מערכת הבריאות לא נגישה, מה יגידו האחרים? מי שמונע נגישות מאנשים הוא עבריין ואנחנו לא צריכים לשתף איתו פעולה".

הוועדה אישרה דחיית הנגשה לדואר ישראל ולמוסד לביטוח לאומי. ראש אגף רגולציה בדואר ישראל, זיו ברק, אמר בדיון: "עלינו להנגיש 3,600 מתקנים כולל סניפים, מרכזי מסירה ועוד. כרגע אנחנו עומדים על 56% ביצוע. נסיים הכל עד סוף שנת 2019 באופן מדורג".

עוד אישרה הוועדה את בקשת המוסד לביטוח לאומי, להאריך בהדרגתיות הנגשת חלק מהסניפים עד שנת 2021. עו"ד יוסף פולסקי מהלשכה המשפטית במוסד לביטוח לאומי, ציין: "יש מבנים שצריך להרוס באופן מוחלט לצורך הנגשתם".

יו"ר ועדת נגישות בלשכת עורכי הדין, עו"ד טליה דוד, התנגדה בתוקף: "המוסד לביטוח לאומי היה צריך להיות חוד החנית של כל החברה בישראל. זה ממש בושה ולעג לרש". אולם היו"ר אלאלוף אמר: "כל המאמצים של המוסד לביטוח לאומי ושל הדואר מוכיחים עד עכשיו רצון טוב. אנחנו רואים התקדמות משמעותית. גוף שפועל, אני רוצה לעודד אותו. אני לא בעד לרוץ ולהפוך את עובדי המדינה לעבריינים". גם ח"כ גילאון תמך באישור הדחיות: "הבקשות סבירות יחסית למציאות, אבל יש לפקח בשבע עיניים שהן מתבצעות".

הוועדה לא קיימה הצבעה בבקשת המועצה להשכלה גבוהה לדחות הנגשת מוסדות על תיכוניים (כגון אוניברסיטאות). המועצה מבקשת דחייה עד שנת 2021 לגבי חלק מהמבנים. יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף, כמו גם יו"ר ועדת נגישות בלשכת עורכי הדין, איתן עמרם, ציינו לטובה את השיפור בבינוי ובהנגשה המתבצע על ידי המוסדות להשכלה גבוהה, אולם ההצבעה על הבקשה נדחתה לצורך השלמת נתונים והיוועצות המועצה עם ארגוני הנכים.

עו"ד ערן טמיר מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אמר כי הנציבות תומכת בהחלטות שהתקבלו על ידי הוועדה היום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.