ועדת השרים לחקיקה אישרה: רב ראשי אחד לישראל

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (', 19.1) את הצעת שרת המשפטים, ציפי לבני, והשר בנט לפיו תבוטל הכפילות בכהונת הרבנים הראשיים לישראל, וזאת במטרה להביא למצב בו יהיה בישראל רב ראשי אחד, ללא תלות בעדת המוצא שלו (ספרדי או אשכנזי). הרב הראשי יעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית.

החוק החדש אף יפריד בין מוסד הרבנות לבין מערכת בתי הדין שהיא גוף שיפוטי עצמאי. על פי ההצעה נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשנה לנשיא יתמנו מקרב דייני בית הדין הרבני ‏הגדול, בדומה לתפקיד ‏נשיא בית המשפט העליון והמשנה לו. זאת, משום שנראה כי המצב הקיים, שבו הנשיא ממלא ‏תפקיד ציבורי רחב יריעה, אינו עולה ‏בקנה אחד עם התפיסה של ייחוד הכהונה של נושא משרה ‏שיפוטית. בנוסף, כיום הרב הראשי מתמנה  לנשיא בית הדין הרבני הגדול אף אם כלל אין לו כושר לכהן כדיין. בנוסף, ראש אבות בית דין יתמנה רק מקרב אבות בית הדין ולא מכוח היותו דיין שנבחר לרב עיר, וזאת בדומה לנשיא בית משפט.

 יודגש כי גם במידה ויאושר החוק, על הרבנים הראשיים לישראל המכהנים וכן על רבני ערים המכהנים כראשי אבות בית דין רבני אזורי, ערב תחילתו של חוק זה, ימשיכו לחול הוראות הדין הקודם עד תום תקופת כהונתם.

לבני: "אין לנו שתי מדינות ישראל. יש ישראל יהודית ודמוקרטית אחת לכולנו – אשכנזים, ספרדים, אתיופים ודוברי רוסית, צעירים וותיקים ועוד – כולנו עם אחד. לכן ההחלטה של ועדת השרים לחקיקה לאשר את היוזמה שלי ושל השר בנט תשים קץ לכפילות המיושנת והמפלגת (רב אשכנזי ורב ספרדי) ברבנות הראשית, כך שבבחירות הבאות ימונה רב אחד ויחיד לעמוד בראשות הרבנות. רב ראשי אחד הוא עוד צעד בדרך חרבנות מכילה ומאחדת, שנותנת שירות מקרב ולא מרחיק, ראוי ויעיל לכל היהודים בישראל."

צילום: אהרן ווהב

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.