ועדת חו"ב אישרה את התיקון לחוק הגיוס

בדרך לאישור סופי במליאה ביום שני: חברי הועדה אישרו את התיקונים לחוק ובמפלגות החרדיות ממתינים לאישור הסופי שלו במליאה {בתום יום דיונים}

הקרב על חוק הגיוס החדש: בתום יום דיונים סוער אישרו חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת את נוסח התיקון להצעת החוק שירות ביטחון ("שיוויון בנטל"). הצעת החוק אושרה מבלי לשנות את הנוסח שהגיע מהממשלה.

כדי להבטיח רוב בועדה לנוכח איומיו של ח"כ יואב קיש מהליכוד להצביע נגד התיקון, הוחלף הח"כ הסורר בח"כ יואב בן צור מש"ס.

ביום שני יובא החוק לאישור בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

כאמור, הדיונים לאורך החוק בועדה היו סוערים מאוד, אולם מי שגנב את ההצגה היה ללא ספק ח"כ משה גפני שאמר כי "יש עתיד מבוססת על שנאת חרדים. היכן שמענו דבר כזה שמפלים בין ילדים קטנים רק בגלל השתייכות מגזרית? שאל חבר הכנסת משה גפני בנאומו הסוער. גפני המשיך והעניק דוגמאות נוספות לפעילות השנאה של יש עתיד נגד המגזר החרדי, ובהם הנסיון לביטול המע"מ על רוכשי דירות, לא כולל בני המגזר החרדי, בנימוק שאינם משרתים בצבא.

גפני הזכיר בהמשך נאומו כי אכן בשל כך הצליחו בסוף להפיל את הממשלה הקודמת. גפני המשיך וזעק בכאב: "אפילו לילדים נכים, ילדים חסרי גפיים הורידו תקן של סייעת נוספת בגן הילדים, רק בשל העובדה כי מדובר בגן חרדי".

גפני המשיך וכינה את מפלגת יש עתיד "מפלגה פשיסטית", ואמר לחברי הכנסת החדשים במשכן כי הם אינם יכולים לתאר לעצמם כמה רוע המפלגה הזאת עשתה נגד המגזר החרדי. "פשוט לא יאומן. אין דבר כזה בשום דמוקרטיה בעולם", הוסיף גפני. "אפילו רוסיה לא עשתה את זה לצ'צ'נים".

"לא היה תחום מתחומי חייו של האזרח החרדי שלא חטף מהם. התוכנית שלהם הייתה להמשיך הלאה", טען גפני, אך לדבריו: "היו דברים שהם לא הצליחו להעביר. לא סתם יאיר לפיד הלך. הוא ידע מה אני הולך להגיד", התייחס גפני ליציאת לפיד מחדר הועידה רגע לפני שהתחיל לנאום.

בהמשך דבריו אמר גפני כי יש כיום מגוון גדול במגזר החרדי, "יש כאלה שהם חרדים לייט. אתה מסתכל עליהם ואתה לא בטוח שנם חרדים, אבל הם חרדים", כינה אותם גפני. לדבריו, כאשר חוק הגיוס עלה, אמר לו יעקב פרי כי לא יהיו סנקציות פליליות. גם איילת שקד וראש הממשלה הצהירו כי לא יהיו סנקציות פליליות, אלא שיאיר לפיד כפה זאת. כעת, גם החרדים לייט, אלו שאינם בחורי ישיבות, אני אמרתי להם: "אל תתגייסו".

"למי יש עתיד באים לספר סיפורים על רצון לשלב את החרדים בשוק העבודה"? תמה גפני. "לא נותנים לשום חרדי להכנס לשום משרה במשרדים ממשלתיים. כבר עשר שנים שאני אומר את זה, יאיר לפיד כבר הסכים להעביר את החוק וחזר בו ברגע האחרון. יאיר לפיד הוא צבוע, עושה מעשה זמרי ומבקש שכר כפנחס. הם לא מבקשים לשלב חרדים. הם מבקשים לעשות אותנו חילונים".

גפני דפק על השולחן וזעק: "אנחנו לא נהיה חילונים! אתם תחזרו בתשובה יותר מהר", אמר גפני שהמשיך ותקף את ביקורו המתוקשר של לפיד בכותל. "אל תחשבו שקל לנו, מישהו חושב שכתוצאה מלחץ יתגייסו יותר חרדים? אני ייצא בגלוי נגד גיוס במקרה של סנקציות פליליות. לא נישאר כאן במדינה".

ח"כ גפני המשיך ואמר כי לא ייכנס לויכוחים כי הוא אינו יכול להסביר את משמעות האמונה הדתית שללא לימוד התורה לא נוכל להתקיים כאן בארץ ישראל ולכן הוא נמנע ולא נכנס לויכוחים על זה. "מי שתורתו אמונתו, לא יילך לצבא". גפני ציטט את הגמרא האומרת כי אפיקורס זה האומר כי לא יוצא שום דבר מלומדי התורה. "אנחנו העם היחיד שעבר כה הרבה לאורך הדורות ושרדנו את כל הזוועות וחזרנו לארץ רק בזכות לימוד התורה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.