צפו: החלטות ועדת פרי הביאושים

ועדת פרי הציגה היום (חמישי) את טיוטת החוק שגיבשה לאחר חודש של דיונים . על פי הצעת חוק החדש, כל החרדים יחויבו להתייצב בבקו"ם בגיל 17, ומי שלא יעשה כן תוטל  עליו סנקציה פלילית.

במקביל שירות החובה לגברים  יקוצר ל-32 חודשים ואילו לנשים יוארך השירות ל-28 חודשים. אם החוק ייכנס לתוקף מה-1באוגוסט 2013.

על פי ההצעה החרדים שיתייצבו בבקו"ם יוחלו לקבל דחייה , עד גיל 21. על ראשי הישיבות יוטל פיקוח ומי  שלא יעמדו במכסות הגיוס – לא יקבלו תקצוב.

בנוסף בן ישיבה  בגיל 17שלא התייצב לא יועבר תקצוב לישיבה – מי שקיבל דחיית שירות יחויב ללמוד בישיבה 45 שעות בשבוע.

 כחלק מאכיפת החוק  יוטלו סנקציות אישיות, על ראש ישיבה שיעביר דיווח כוזב על תלמיד בישיבה אשר אינו  לומד בפועל. ואילו תלמיד ישיבה שלא יתייצב לצו ראשון- יוגדר  על פי החוק כמשתמט ויוטלו עליו הסנקציות הקבועות בחוק. תלמיד ישיבה שלא יתייצב כל שנה לחידוש דחיית שירותו- יוגדר כעריק.

לאחר סיום הלימודים  בישיבה יתייצבו כל החרדים שנית בבקו"ם.  צה"ל יהחליט מי מגויס לשירות צבאי ומי מופנה למסלול שירות אזרחי.

על פי החוק  -1,800 "עילויים", יקבלו פטור שיאריכו את לימודיהם בישיבה עד גיל 26.   צה"ל יקבע את רשימת מקבלי הפטור במידה ולא יהיה שיתוף פעולה מצד ראשי הישיבות.

 תוקם רשות לשירות אזרחי, שתקלוט את החרדים בשירות האזרחי יהיה בתחומי בטחון פנים, הגנת הסביבה, בריאות, קידום תעסוקה, קליטת עליה, זהירות בדרכים, סיוע לאזרחים ותיקים, הסברה ממשלתית בנוגע לזכויות ורווחה. בנוסף יוקצו 200 תקנים לחינוך מחוץ לקהילה.

יעדי גיוס . היעד בשנת 2013 – לגייס 3,300 חרדים לשירות צבאי ולאומי. ב-2014 יעלה  המספר ל-3,800. בשנת 2015  4,500 מתגייסים חרדים. ב-2016 -5,200. בכל מחזור גיוס יש בין 8,000 ל-10,000  חרדים.

"מדובר בתיקון היסטורי לחוק שירות ביטחון, אשר קובע- כולם נושאים בנטל", אמר שר המדע, יעקב פרי, שעמד בראש הוועדה. "אחרי יותר מחודשיים של עבודה אינטנסיבית ויסודית, אשר נעשתה מתוך תחושת שליחות אמיתית של כל אחת ואחד מששת השרים ובבחינת כלל הרגישויות החברתיות הייחודיות של החברה החרדית, ביום ראשון תתכנס הוועדה לאשר את תיקוני החקיקה הנדרשים וכולי תקווה כי נצא לדרך חדשה, אשר תשנה את המציאות כבר החל מחודש אוגוסט הקרוב".

צפו באדיבות רשת

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.