ועדת פרי: רק 1,800 עילויים ילמדו – השאר לצבא או לכלא

אמש (ד') התכנסה ועדת פרי ודנה בשני נושאים עיקריים: האפשרות להחיל סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו, והחשש מהשפעה שלילית על מעמד הנשים בצה"ל בעקבות צירוף החרדים לצבא.

הטלת האחריות הפלילית עלתה לדיון לאחר שהוצגו בפני השרים הסנקציות הכלכליות שגובשו במסגרת המתווה. מעמד "האברך", על כל הטבותיו, אמור להישלל ממי שישתמט משירות, וכך הוא ייפגע ביכולת להתקבל לעבודה בשירות הציבורי ולזכות בהטבות לדיור. כמו כן נקבע כי יוטלו קנסות מנהליים על חרדים שישתמטו משירות.

חלק מהשרים יצאו נגד הסנקציות המוצעות, וטענו כי אינן חמורות מספיק. "זה צחוק מהעבודה," טען השר עמיר פרץ. "צריך להבהיר שהמשחק נגמר", הצטרף לדבריו השר יצחק אהרונוביץ'. גם יו"ר הוועדה יעקב פרי הסכים עם השניים. בעקבות כך הוצע לקבוע כי הסנקציות הכלכליות יחולו רק בשנתיים הראשונות לחוק, ולאחר מכן, אם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס שיקבעו, יוחל עליהם חוק שירות ביטחון על כל משמעויותיו הפליליות. ההחלטה הסופית תיפול בישיבות הקרובות.

נושא אחר שעלה לדיון בוועדה, לבקשת השרה לימור לבנת, עסק בדרכים למניעת הדרת נשים בצבא ופגיעה במעמדן כתוצאה מגיוס החרדים. יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים לשעבר, גילה כליפי-אמיר, הזהירה את חברי הוועדה כי גיוס החרדים עלול לגרום ש"נקבל צבא אחר מזה שהתכוונו אליו". כליפי-אמיר גם הזהירה כי "הקצנה דתית בצבא עלולה להשפיע על המוטיבציה של נשים להתגייס". גם השרה לבנת הביעה חשש כבד שגיוס החרדים עלול לפגוע בחיילות המשרתות.

על שולחן הוועדה הונחה עצומה בחתימת 16 חברות כנסת, ובה דרישה לעגן בחוק סעיפים שיבטיחו הגנה מלאה על זכויות החיילות בצה"ל. בתגובה לדברים התחייב יו"ר הוועדה, יעקב פרי, ש"שילובם של החרדים בצבא לא יפגע בשירות הנשים. הנושא יוסדר במסגרת החוק או במסגרת החלטת ממשלה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.