ורד עובדיה נלחמת בעד הנשים החרדיות

עו"ד ורד עובדיה מובילה קמפיין נגד אלימות במשפחה, ואפילו מצרפת את הגברים למאבק באלימות. חשוב לה לנהל את המאבק בתוך הבית החרדי ולצורך כך היא פנתה ליותר מ-30 נשות רבנים בארץ, בהן אשתו של הרב הספרדי הראשי, שיחתמו על מכתב ייחודי נגד אלימות במשפחה // ראיון מיוחד

ורד עובדיה, עורכת דין לענייני משפחה, מלווה ומייצגת בין היתר נשים חרדיות ודתיות, והקימה את ה"פורום המשפטי למען נשים חרדיות". כל יום הוא מאבק נגד אלימות במשפחה. בכל שנה ביום המאבק הבינלאומי היא עושה משהו למען נשים, כדי להעלות את המודעות, וגם השנה, כמובן.

בשיחה אישית על כוס תה ועוגת תפוחים מושלמת, היא מספרת לי על כל המיזם ועל המלחמה והעזרה שלה לנשים בישראל. ולא משנה לה מי את או מה הדת שלך אומרת עליך. היא רוצה לראות אותך מאושרת ושמחה.

ספרי לנו על הפעילות שלך.

"כבר לפני שלוש שנים התחלתי במאבק הזה, ובכל יום המאבק הבינלאומי לאלימות נגד נשים אני עושה משהו. ברור שהמאבק הוא של כולנו. התחלתי בטור אישי על אלימות רוחנית, מה שהתפרסם והעלה את המודעות, וביום המאבק בשנת 2016, ראיתי שכל הקמפיין בארץ ובעולם הוא נגד גברים בכל מקום ובכל צד, שעושים שיימינג נגדם, והחלטתי לקחת צעד קדימה ולשתף את הגברים במאבק שלי. בואו תצטרפו למאבק נגד אלימות במשפחה. המאבק לדעתה הוא של כולם גם של גברים וגם של נשים.

"הגברים הם אלה שצריכים לשאת את המאבק נגד נשים, והשיתוף הזה שלהם יצר קמפיין שאיחד את כל קצוות הגברים ומכל הסוגים, ואיחד את כולם. החשיפה הייתה כל כך גדולה, משהו כמו חצי מליון גולשים בשלושה ימים. הגברים בקמפיין כל כך שמחו ששיתפו אותם ובכך הם יכלו להראות את הצד שלהם, שלא כולם אלימים.

"ההחלטה לצאת בקמפיין כללי וחוצה מגזרים דווקא לגברים היא מתוך הבנה כי לעתים מדירים אותם בטעות מהשיח הקורא להפסקת האלימות נגד נשים, והזעקה נשמעת רק מכיוון הנשים. אני מסכימה עם הבנה זו, שהרי קולם של הגברים נגד תופעת האלימות חשוב, והסיכוי שמסר כלשהו יחלחל לגברים בעלי הנטייה לאלימות יגדל אם האמירה תבוא דווקא מצד גברים כמוהם – כגבר לגבר, אח לאח. הוקעה של התופעה הזאת על ידי גברים יכולה לבודד את האלימים מתוכם וכך אולי אף להפחית מעט את האלימות.

"השנה", היא מספרת, "פייסבוק ישראל החליטה להצטרף למאבק שלי ולקמפיין שלי, המאבק עלה על הגל עם הסטיקר ושיתפו אותו כמעט מליון איש. בעקבות הקמפיין הזה היתה גם פעילות ממשלתית ואני התלוומתי לראש הממשלה בסיור במעונות לנשים מוכות ושמענו שם את הסיפורים הקשים שנשים עוברות. במקביל גם דיברתי בישיבת ממשלה על כל הנושא הזה.

"אחרי הסיור המרתק הזה, הודיתי לאשת ראש הממשלה ולראש הממשלה על היום בו ראינו ביחד את הכאב, ויותר מזה אני מאמינה שיום המאבק הבא לא יהיה כמו יום המאבק הזה".

עו"ד ורד עובדיה ביום המאבק הבינלאומי נגד אלימות נשים, בסיור עם ראש הממשלה ורעיתו במקלט לנשים מוכות

ידוע שכל עניין "זכויות הנשים" במגזר החרדי תמיד מושתק. איך מתמודדים עם זה?

"הקמתי את  ה"פורום המשפטי למען נשים חרדיות" שבו החתמתי את הרבניות, במסגרת הכנס השנתי של 'פורום נשות הרבנים'. בכנס השתתפו הרבנים הראשיים ונשות רבנים בכירים שדנו בסוגיות רגישות במגזר החרדי כמו אלימות במשפחה, פגיעות ועוד.

"בחברה החרדית, שהיא חברה סגורה, קשה לאישה נפגעת אלימות להרים את הראש או לדבר", היא אומרת. "היחידה כמעט שיכולה לחבק אותה ולהאמין לה זו הרבנית". לדבריה, "הרבניות הן סוכנות של שינוי בקהילה ולכן היה לי כל כך חשוב לקבל מהן את הקריאה הפומבית הזו שנותנת לגיטימציה לנשים לקבל עזרה. ביקשתי מהן בשמי ובשם אלפי נשים אחרות נפגעות האלימות להצטרף לקריאת הקודש הזו".

ורד מציינת כי זה הצעד הראשון בדרך למיגור האלימות. זו הפעם הראשונה שבה נשות הרבנים החרדיים חותמות באופן אישי בהצהרה, במיוחד נגד נושא האלימות במשפחה.

יש לך רצון להרים כנס רק לנשים חרדיות ודתיות? נראה לך שאפשרי להרים כזה דבר?

"אני מאד רוצה להרים כזה כנס, אני מבינה שהאפשרות היחידה שיש לי כדי להרים כזה ערב או כזה פורום, היא בעיקר דרך הרבנים והרבניות שיעשו הכשרות לרבני ערים, רבני בית הכנסת, והם אלה שיעזרו לנו להוביל את המשפחה ללא לאלימות.

"אישה בתוך גל האלימות מאוד קשה לה לצאת מזה. היא בטוחה שהיא לא בסדר, ולכן מי שיוכל לעזור לבית הזה, כדי להציל את המשפחה ואת הילדים האלה שנמצאים במקום של קורבן, הם אך ורק הרבנים והרבניות בשכונה או בסביבה הקרובה".

הגמרא בגיטין מזהירה את אדם שלא יטיל אימה יתרה בתוך ביתו, וכל המטיל אימה יתרה בתוך ביתו, סופו שמגיע בביתו לגילוי עריות, שפיכות דמים וחילול שבת. וכבר אמר ר' זירא בגמ' במגילה דךכח' ע"ב: "מימי לא הקפדתי בתוך ביתי".

כך גם הוסיפו חז"ל: "לעולם יהיה אדם זהיר בכבוד אשתו, שאין ברכה מצויה בתוך ביתו של אדם אלא בשביל אשתו, שנאמר ולאברם הטיב בעבורה".

איך היה לעמוד מול 30 אלף נשים בכיכר רבין?

"באתי מהמקום החרדי, גם בתלבושת שלי ובייצוג שלי. אני אישה דתיה, ואני החלטתי לשאת תפילה מול כולן. די בהתחלה ניסו להניא אותי מהתפילה. וממש לא הסכמתי. אם באתי עד לפה מהמקום שלי, אף אחד לא יסתום לי את הפה, ולכן עמדתי שם ונשאתי תפילה, היתה עוצמה בקהל וכולן ענו אמן ביחד. זו היתה התרגשות גדולה".

החודש גם הופיעה עו"ד ורד עובדיה בעיתון ליידי גלובוס ב"נשות המופת".

"נשים חרדיות הסובלות מאלימות או ניצול", היא מסבירה לסיום, "שקופות פעמיים: גם מול הקהילה וגם מול החברה הישראלית".

 

נשות המופת של ישראל | עיתון ליידי גלובס //  שמלה: SIDO

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.