זוגיות? לא כל כך מהר! / חגית אמאייב

החיים הם לא סרט אז אל תנסו ליצור אקשן מיותר. שינויים מרחיקי לכת שלא לצורך עשויים לטלטל את חייכם לשווא. דווקא שיחה טובה וחיובית, חופשה או בילוי משותף, ללא הילדים, הם אלה שיביאו את סרט החיים שלכם לסוף טוב. טור זוגי מעורר מחשבה

אחד הדברים העקרוניים והבסיסיים ביותר העומדים בפנינו ביום ראש השנה הבא עלינו לטובה בקרוב ממש, הוא הרצון והשאיפה להיות לראש ולא לזנב. יש שיאכלו את עין הדג, ויש שינשנשו את בשרו כסגולה והעיקר שנזכה לגרור ולא להיגרר, להנהיג את עצמנו ואת צאצאינו כהלכה במקום להיסחף בזרם של "כולם". אם כן, אחד התנאים הבדוקים והמנוסים לחיים שלווים וטובים זה עבודה מאומצת ומודרכת לזוגיות נכונה, שיש ללמוד בכדי לקיים. זוגיות הינה הראש, שאם וכאשר הינו בריא, אזי הגוף, קרי הצאצאים, בריא יותר. אומנם כאשר הראש חולה, ממילא כל הגוף משתרך בכבדות ובלאות. על כן, הבאתי 10 טיפים לזוגיות טובה ובריאה יותר:

  1. לפני שאני נותן פרשנות לזולתי, ראשית כדאי ורצוי שאנסה להבין את עצמי ואת המתחולל בקרבי. לו רק אצליח להבין מה אני בעצם באמת רוצה, לא אצטרך ללכת סחור סחור בתקווה שהאחר יצליח לקרוא את המפה נכון. פשוט אומר דברים ברורים מעומק הלב.
  2. ביקורת אף פעם איננה בונה, היא לעולם הורסת! אם כן השתדלו "לבקר" את האחר כמה שפחות כי הוא פשוט לא יהיה מסוגל לשמוע את הדברים. במקום "אתה אף פעם לא עוזר לי!" אמרו "מאוד ישמח אותי אם תוכל לעשות לי טובה ולעזור לי".
  3. אם דבר מה יושב על ליבי, חשוב לומר את הדבר אך ורק ברגע בו אני נינוח ולא תוך סערת רגשות, שכן רצוני הוא שהדבר ישמע, אומנם תוך התפרצות הר הגעש הסיכוי שאצליח לומר זאת, בדרך שתתקבל אצל השני, הוא אפסי. וכמאמר חז"ל: "דברי חכמים בנחת נשמעים".
  4. מילים טובות הן תבלין הכרחי וחיוני לכל אדם, בעיקר כאשר הוא אמור לשמוע אותן אך ורק מבן זוגו, ולא מאף אחד אחר. אם כן השתדלו לראות את הדברים היפים אצל האחר, להתמקד בהם ולומר לו אותם. באמת הגיע הזמן להפסיק להתעסק רק עם החסרונות, אתם לא חושבים?!
  5. זוגיות היא השקעה משתלמת, ככל שאשקיע בשני כך אוהב אותו יותר ויותר. ניתן לראות זאת אצל ילדינו, שכן, ככל שאנו משקיעים בהם יותר, וזאת אף מבלי לצפות ליותר מדי בתמורה, אנו אוהבים אותם עד בלי די.
  6. יפה שעה אחת קודם: אל תמתינו שהאחר יזום שיחה טובה או מילה חמה, עשו זאת בעצמכם!
  7. מצאו לעצמכם זמן איכות מינימום אחת לשבוע, והטוב ביותר זה בכל יום, לשבת ולשוחח על הדברים שאתם חווים ומרגישים שאינם קשור בילדים או בעניינים הטכניים של החיים. ניתן לעשות זאת אף באמצעות ערכת ההעצמה והתקשורת שפיתחתי במיוחד למטרה זו.
  8. כשהאחד נמצא בסערת רגשות, טוב ונכון יהיה אם השני יתפוס מרחק ולא יתערבב בתוך מערבולת הכעס, שכן טוב בוודאי לא יצמח משיח בעידנא דריתחא. המתינו עד שהשני יירגע, ורק אז נסו ליזום שיחה בונה על הדברים החשובים לכם, וכל זאת מתוך יישוב הדעת ומינימום האשמות.
  9. טלוויזיה, מחשב וטלפונים הם חורבן הנישואין!!! התנתקו מהם בכל ערב למשך רבע שעה לפחות והתבוננו על בן/בת הזוג, ואף על הילדים. אתם עשויים לגלות על האנשים שעימם אתם חיים, דברים חדשים ומעניינים שלא ידעתם על קיומם, וזאת אף אחרי עשרים שנות נישואין.
  10. החיים הם לא סרט אז אל תנסו ליצור אקשן מיותר. שינויים מרחיקי לכת שלא לצורך קיומי יכולים רק לטלטל את חייכם לשווא. דווקא שיחה טובה וחיובית, חופשה או בילוי משותף, לעיתים ללא הילדים, הם אלה שיביאו את סרט החיים שלכם לסוף טוב.

אז מהרו ותלו את הטיפים שלפניכם על המקרר, או בכל מקום אחר, והעיקר שיהיו לנגד עיניכם. קראו אותם שוב ושוב, עד שהדברים יחלחלו ויהפכו לחלק מכם ומזוגיותכם. וזכרו שרק אם משקיעים – מרוויחים.

בהצלחה!

חגית אמאייב, יועצת נישואין ומשפחה ופסיכותרפיסטית, חברת פאנל בתוכנית 'אשת חיל' בערוץ 10. מפתחת "בשניים ויותר" – ערכות מקצועיות להעצמת הזוגיות והמשפחה, המסייעות בפתרון מחלוקות, מניעת שחיקה והעצמת התא המשפחתי בשיטת 'עשו זאת בעצמכם'. בעלת סדנאת "בשניים ויותר – כלים ועזרים להחייאת חיי הנישואין והמשפחה". כתבו לי למייל bshnaeem@gmail.com או כנסו לאתר שלי www.b-two.co.il

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.