"זו לא ישיבת 'חברון' שאני מכיר"

בפוסט שהפך ויראלי ביממה האחרונה, מתלונן בוגר ישיבת 'חברון' על הדרך של הישיבה שהשתנתה בשנים האחרונות: הטריגר: זריקתם מהישיבה השבוע, של מספר בחורים שהוציאו רישיון נהיגה

אמש פורסם כי כמה בחורים תלמידי ישיבת 'חברון' נזרקו מהישיבה, זאת לאחר שלמרות ההוראות הרשמיות האוסרות לעשות רישיון נהיגה, בודאי שלא בועדים הצעירים, הם הוציאו. לפי הפרסום, שני הבחורים שנזרקו, קיבלו הודעה כי הם עוזבים את הישיבה לצמיתות.

כעת, בפוסט שהפך ויראלי ביממה האחרונה, מתלונן בוגר הישיבה, מרדכי ריגר, על דרכה של הישיבה שאבדה, לדבריו. לפניכם הפוסט המלא, מלבד כמה משפטים שאין מקומם ב'אקטואליק':

איני יכול לשתוק עוד. כמו רבים וטובים למדתי בישיבת חברון. יותר משהיתה ישיבה היא היתה בית יוצר. למדתי בישיבה שחינכה אותנו לגדלות. להיות גדולים ולחשוב בגדול. בישיבה קראו לזה "גדלות האדם". זו מהותה של תורת סלבודקה. ההבנה שאנו גדולים מהחיים. בני מלכים שלא אמורים להתעסק בדברים קטנים. נכון, לא כולם באמת הפנימו זאת אך זו היתה הרוח והמגמה השלטת.

אחד הדברים המקודשים ביותר בישיבה היה שימור המסורת. מסורת של 141 שנה. היו דברים שלנו הבחורים היו נראים כשטותיים וחסרי הגיון אך תמיד ידענו שענין שימור המסורת מתבטא בראש ובראשונה בדברים הקטנים. אלה שאדם ברחוב דש בעקביו.

היה דבר אחד שגם לאחר מאמצים רבים אף אחד לא הצליח להסביר את מהותו – בכל ערב שבת בחדר אוכל היו מניחים צלחת אבקת פלפל שחור בצמוד לדוד המים חמים והתה. זו היתה המסורת. לא הבנו את זה ומאיפה זה הגיע אבל תמיד ידענו שזה רק סימפטום למשהו גדול, למסר, ולהחדרה בליבנו שאנו רק נציגים בעוד חוליה בשלשלת זהב שאותה ייסד וטיפח הסבא מסלבודקה וחובה עלינו לשמור על הפקדון בצורה הטובה ביותר.

עקרון מקודש נוסף בישיבה היה העובדה שלבחורים ישנו כח בלתי מבוטל בהנהגת הישיבה וצורתה. ראשי הישיבה ידעו תמיד שאם ברצונם לעשות מהלכים הרי שזה צריך להגיע אך ורק בשיתוף פעולה עם הבחורים. והיה והבחורים יסכימו מוטב אבל אם לא הרי שזה לא יתבצע.

אמנם כבר בזמני נראו ניצנים של שינוי מגמה אך עדיין לבחורים היה די כח בידיהם. לא תמיד זה היה מוצלח וחיובי אבל בסופו של דבר זה נתן לנו הבחורים כלים להבין ולחשוב כמו גדולים ולעניות דעתי זה גם היה אחד מהיתרונות הגדולים של הישיבה על פני ישיבות אחרות.

בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי בסגנון הבחורים הנכנסים לישיבה. רבים מניפים אצבע מאשימה לשינוי צביון הישיבה לעבר ר' דוד כהן אבל האמת היא שמדובר בכלל במהלך של ר' יוסי חברוני שרוצה ישיבה של יס-מנים. ישיבה שבחוריה יורידו את ראשם לכל גחמה בעתיד כשהמטרה בסופו של דבר זה 'שיעור כללי' בארון קודש בביהמ"ד והפיכתו לראש ישיבת חברון באופן רשמי. זו המטרה והכל כשר בדרך אליה. שיתו"פ בין ר' דוד לרב חברוני פנטסטי ומועיל לשני הצדדים. הרב חברוני מחזק את הכנסת הקו הפרומרי של ר' דוד ור' דוד מצידו מגבה אותו בהשתלטות על הישיבה.

כששמעתי בחודש אב האחרון שהישיבה מחתימה כל בחור שהתקבל אליה על טופס בו הוא מצהיר ומקבל ע"ע בין השאר שלא יוציא רשיון פשוט נדהמתי. אמנם זה נוגד לכל רוח הישיבה אך עדיין תקווה היתה בי שזה לא באמת רציני ומה שאומרים באופן רשמי לא תמיד חייב להגיע לכלל ביצוע. קווה קוויתי אך לא נושעתי – היום כששמעתי שהעיפו לצמיתות שני בחורים לצמיתות רק בגלל רשיון שעשו אפשר לומר שישיבת חברון מתה. חברון מאז ולא לתמיד.

מספרים שפעם שאלו את ראש הישיבה ר' אברהם פרבשטיין מדוע הישיבה לא מעירה לבחורים על אי אלו דברים מסויימים וענה רה"י לשואל שהישיבה היא מקום למבוגרים ובעולם אין נהוג להעיר למבוגרים. ועוד מספרים שפעם שאלו את המשגיח ר' מאיר חדש איך הוא נותן לכזו הפקרות שתהיה בישיבה שכל אחד עושה כטוב בעיניו והרי זה ממש כמו ג'ונגל. וענה להם ר' מאיר שמה לעשות אריות גדלים רק בג'ונגל…

אחד מרבותיי היה המשגיח ר' אברהם סלומון, מלבד היותו ת"ח עצום, הוא היה דבר ראשון בן אדם. זר שהיה רואה אותו עם חליפתו הקצרה היה אולי מחשיבו לאדם פשוט אך מספיק היה דיבור קצר עמו בשביל להבין שמדובר באדם שחי במושגים אחרים, בעולם גבוה ואצילי. מלבד הוועדים המצומצמים פעם בשבועיים בסעודה שלישית הוא היה מוסר שיחת מוסר בחדר האוכל. במשך כל השנים שאני זוכר אותו, שיחותיו אף פעם לא עסקו בזוטות. תמיד עסק בדברים ברומו של עולם.

אני מאמין שדבר כמו שנעשה היום בישיבה מעולם לא היה יכול להיות לו הוא היה עדיין היה חי עמינו. חבל על דאבדין.

המציאות כיום היא שראשי הישיבה שם מתעסקים בזוטות. בקטנות מוחין. ההפך מהקו שהתוו רבותינו זצ"ל ובכך הם נותנים סטירה מצלצלת לכל מפעלות הסבא מסלבודקה ובוגדים במורשתו הכבירה.

מספרים שפעם פנו אל אברהם רביץ בתואר 'בוגר ישיבת חברון' ומיד הוא תיקן את הפונה שמישיבת חברון א"א להיות "בוגרים" מכיון שכולנו מרגישים שאנו עדיין בישיבה…

והאמת היא שזה ממש לא קלישאה. החיבור שיש לנו הבוגרים לישיבה הוא באמת יוצא דופן וראוי לציון.

אך כיום אפשר לומר שנפל דבר בישראל. במצב הנוכחי אני כבר לא באמת מרגיש חיבור לישיבה הנוכחית. זו לא ישיבת חברון שאני מכיר. זה לא הרוח והדרך שאותה קיבלנו מרבותינו ראשי הישיבה. זו ישיבה עם מושגים קטנים ובינוניים. ישיבה שמתנכרת למסורת ולקו שטיפחה כל השנים. ישיבה שמחנכת ל'קטנות האדם'!

אולי זה ישמע דרמטי אבל במונחים היסטוריים זה בודאי ייזכר כיום שראש ישיבת חברון קברו את ישיבת חברון במו ידיהם. יהי זכרה ברוך.

10 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יוסי נמאסת

  על הכל נמחול. אבל שחרבוני יעוף לאמריקה.

  בחור מהישיבה |
  הגב
 2. נו באמת עם זה מה שיצאת מהישיבה

  זוהי הישיבה??? רישיון? בזוי. בכל קנה מידה.
  מילה לא כתבת על הלימוד. הלמדנות גדלות המחשבה בלימוד???? מה נשאר לך מזה?? בזה ישיבה נבחנת. ברשיון??? בפלפל חריף.. ???
  אני למדתי שם והרגשתי בכתיבתך איך אתה באמת לא יצאת עם כלום מהישיבה. אולי נשאר לל שבבית אתה שפ בשולחן פלפל חריף.

  קובי רוזן |
  הגב
  • רישיון זה רק סימפטום אתה חסר הבנה בסיסית!

   גדלות האדם ומחשבה אדם יכול להכיל כאשר אדם שולט בחייו ובחירתו בידו שלילת הרשות לרישיון ועוד דוגמאות דומות הם רק סימפטום לכך שהישיבה נטלה את כוח הבחירה מהבחורים בישיבה וחמור מכך כשבחרה לזרוק את אותם בחורים ואם אתה לא מבין את זה כנראה שאתה אדם שפוי ונשלט בדיוק כמו שחברוני רוצה שיקרה לבני הישיבה!

   אזרח |
   הגב
 3. י.חברוני= עבד כי ימלוך, ר' דוד כהן= עבד עבדים!

  כבוגר הישיבה אני פשוט מתבייש במצב שנוצר,היום חבורה של אומללים מנהלים את הישיבה וביניהם י.חברוני ש.קרלינשטיין והשפוט המושחת שלהם רפי פלדשטיין על זה היה דווה ליבינו!!!

  יהודי פשוט |
  הגב
 4. כל מילה בסלע

  אלו התוצאות כאשר בלעבתים מנהלים את הישיבה

  חברונר |
  הגב
 5. חחח עוד קעקער שרוצה לנהל את הרבנים....

  הסיבה שחברון הולכת ונסגרת לא בגלל שהראש ישיבה רוצה לשנות אלא כי המציאות מחייבת אותו!!!
  חברון עוד שנים רבות תישאר ביוקרתה ולא יחסרו בחורים שיתחננו להתקבל אבל השאלה איזה בחורים….
  בחורים איכותיים מבתים של בני תורה מעדיפים ללא ללכת לשם יש להם מספיק ישיבות יוקרתיות ואיכותיות. את חברון משאירים לבנים של העסקנים\חברי כנסת \עו"ד
  היום בעידן האינטרנט\אייפונים הורים מפחדים לשלוח לחברון!! פעם בישיבה פתוחה מקסימום בחור היה קורא עיתון ספורט היום זה סדרות טלוויזיה
  לראש הישיבה לא הייתה ברירה אלא לסגור את הישיבה ולהוסיף עוד ועוד מקקים

  אבל צדק הכותב – בחברון תמיד חינכו למחשבה עצמאית ולכן יצאו משם אחוד הכי גבוהה של בעלי עסקים מכל שאר הישיבות

  חייל דוס |
  הגב
  • כל כך שקוף שהמגיב הוא רפי פלדשטיין הצבוע!

   נמאס כבר מכל ערימת המושחתים שמנסים להשתלט על הישיבה

   חברונר |
   הגב
 6. היום זה לא הלילה

  פעם בחור ישיבה עשה זאת מבחירה. כיום זה מובן מאליו ששולחים לישיבה. ולא בהכרח שמתאים לו או יש לו כוחות לכך. דבר נוסף הפיטויים בהישג יד שיש היום לא היה פעם….אגב בתור בוגר לא הייתי מצפה שיהיה לך פייסבוק.

  חנן דביר |
  הגב