זכרון סוערת: הילדים לא התקבלו לת"ת, משרד החינוך: שוקלים הפסקת התקצוב

הקהילה החרדית בזכרון יעקב סוערת בשל סירוב לקבל ילדים ממוצא מזרחי. משרד החינוך: שוקלים הפסקת התקצוב לתלמוד תורה.

הקהילה החרדית ביישוב 'זכרון יעקב' סוערת לאחר סירוב הנהלת תלמוד תורה 'זכרון גבריאל' לקבל 2 ילדים ממוצא מזרחי, ע"פ דברי ההנהלה, הילדים לא התאימו לקריטריונים החינוכיים של הת"ת ואין כאן שיקולי קבלה על רקע מוצא משפחתו של הילד.
משפחת הילד ניהלה מאבק עיקש מול הנהלת הת"ת, למרות סירובם של הת"ת לקבלו, הופיעו ההורים עם הילדים בליווי מפקחת של משרד החינוך בשערי הכיתה, אלא שכאן ציפתה להם הפתעה – הילדים והמלמד נמלטו מהכיתה והשאירו אותם לבדם מוקפים ב-4 קירות.

כאות מחאה להתערבות משרד החינוך בהחלטה כי על הת"ת לקבל את הילדים, השביתו ההורים את הלימודים  בכיתות מכינה ו-א' בהם לומדים הילדים ולא שלחו את הילדים לת"ת בימים האחרונים.

בעקבות השבתת הלימודים בתלמוד התורה בזכרון יעקב, במשרד החינוך שוקלים את הפסקת תקצובו של המוסד לאלתר, כך נמסר הבוקר (ראשון) מהמחוז החרדי של משרד החינוך. כהערכות למהלך, קיים ביום שישי האחרון מר גור רוזנבלט, מנהל מינהל רישוי, בקרה ואכיפה במשרד החינוך, ביקור פתע במקום החלופי אליו הועברו ילדי המוסד על ידי ההנהלה.

במשרד החינוך מציינים כי השבתת הלימודים, וגרוע מכך העברת התלמידים למקום חלופי ללא אישור וללא רישוי, מהווים, לכאורה, עילה מספקת להפסקת התקצוב. במשרד מדגישים כי העובדה שהלימודים מושבתים על רקע הכרעה של המשרד לשבץ תלמידים שהופלו במוסד, וזאת במטרה לחבל בהחלטת המשרד, רק מחמירה את דינו של המוסד בעיני המשרד.

כזכור, מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך, מאיר שמעוני, הכריע בשבוע שעבר כי על תלמוד התורה המשויך למוסדות הפטור לקבל לשורותיו לאלתר שני תלמידים וזאת בשל חשש כבד לשיקולים לא ענייניים בסירוב לקבלם. שמעוני דחה אז את טענות המוסד לחוסר סמכות המשרד להכריע בנושא וקבע תקדים בכך שאילץ מוסד פטור לקבל לשורותיו תלמידים שדחה.

בהחלטה ארוכה, המתפרסת על פני 42 סעיפים, כתב שמעוני כי "אמנם, בידי מוסדות הפטור אוטונומיה מסוימת בקבלת תלמידים, אך זו איננה יכולה להוות כסות לדחיית תלמידים משיקולים שאינם ענייניים. משרד החינוך מפקח על מוסדות הפטור, ומתקצבם, ולכן מחויב לבחון את הליכי הרישום והקבלה הנוהגים במוסד פטור, כדוגמת מוסד החינוך שבבעלותכם" וזאת בזמן שנציגי המוסד טענו כי "תקנות הרישום אינן חלות על מוסדות הפטור".

במסגרת הדיון שהתקיים במשרד החינוך, טענו נציגי המוסד, בין היתר, כי "רב הקהילה (…) הנחה את האב שלא לפנות למשרד החינוך וככל שהוא מבקש להמשיך לבירור על האב להגיע לדין תורה אצל רב הקהילה". בתשובתו דחה שמעוני אף טענה זו.

 

לצנינים בעיניי, שבנסיבות שבהן קהילה, או אדם בכיר בקהילה, יוצאים בקצף רב כנגד אדם, רק בשל העובדה שהחליט לעמוד על זכותו ויתרה מזאת שפנה למשרד החינוך מתוך רצון לשמור על טובתם של ילדיו. אמנם משרד החינוך לא ייעתר לפנייתו של אדם רק בשל עובדה זו, אך ניסיון שכזה גם הוא מעורר את החשש לאותם שיקולים לא עניינים" כתב שמעוני בהחלטתו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.