הצע"ח: זליגת חומר מודיעיני

ועדת החוקה של הכנסת תדון בהצעת חוק מהפכנית העושה סדר בנושא זליגת חומר מודיעיני המועבר לסנגורים כחלק מתהליך ההגנה על נאשמים. בדיון צפוי להשתתף מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך

מחר ועדת החוקה של הכנסת תדון בהצעת חוק מהפכנית העושה סדר בנושא זליגת חומר מודיעיני המועבר לסנגורים כחלק מתהליך ההגנה על נאשמים. בדיון צפוי להשתתף מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך

מדובר בנושא רגיש מעין כמותו המתנהל מספר שנים ואשר יוזמתו היא במשטרת ישראל והוא מוגש כהצעה ממשלתית.

הוועדה תדון בתיקון  לסעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי כשהכוונה  לתת מענה ראוי ונכון לזליגת מיידע מודיעיני שהלכה והתעצמה בשנים האחרונות ובמסגרתו הועבר להגנה על נאשמים בסדר הדין הפלילי חומר מודיעיני רב שאינו שייך ישירות לכתב האישום.

ע"פ החוק הקיים כיום  המשטרה מחוייבת להעביר לסנגורי הנאשמים את כלל החומר המודיעיני שנאסף על החשוד גם אם לא מדובר בחומר הקשור ישירות לכתב האישום בו הוא נדון באותו הזמן.

החומרים הללו שהועברו על פי החוק הקיים גרמו לנזק מוחשי למערך המודיעין של המשטרה.

החוק במתכונתו החדשה יגדיר כי חומרי מודיעין שאינם נוגעים ישירות לנשוא האישום לא יוגדרו כחומרי חקירה שיש להעבירם לידיעת הנאשם.

מבדיקה שערכה המשטרה התברר כי מדובר  בנזק מתמשך שעיקרו היכולת של לקיחת המיידע המודיעיני גם אם מופיע במקטעים שונים שעל פניהם נראים כאינם קשורים זה בזה, ואיתור של המיידע הקיים במערך המודיעין של המשטרה על החשודים.

מסתבר כי  החשוד לעולם יידע יותר ממה שיש במשטרה עליו, ולכן היכולת ב'עבודת פאזל' לזהות מי המקור שהגיע למשטרה ומה הם שיטות העיכוב. יש לציין כי כיום עומדת היכולת להגיש בקשה לחסיון בו לא יותר שימוש במיידע כזה או אחר אולם ככל שמערך המודיעין גדל, כך מתבררת העובדה כי מדובר באלפי בקשות חיסיון שהשר לבט"פ התבקש להוציא.

יש לציין כי בכל מקרה כאשר הסנגוריה תרצה לעיין במיידע מודיעיני יעמוד לרשותה מסלול להגשת הבקשה ולהחלטה של בית המשפט בנושא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.