זליכה: "לפתוח בחקירה פלילית על מתווה הגז"

שורה של הפגנות התקיימו אמש נגד מתווה הגז. החשכ"ל לשעבר, ירון זליכה: "החוצפה של הממשלה הזאת עוברת כל גבול"

שורת הפגנות נערכו אמש ברחבי הארץ נגד מתווה הגז שנחשף במהלך השבוע. ההפגנה המרכזית החלה בשעה 20:30 בכיכר הבימה שבתל אביב, והסתיימה בסמוך לקריית הממשלה.

הדובר המרכזי בהפגנה בתל אביב היה פרופסור ירון זליכה, החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר. זליכה אמר: "אני רוצה לנצל את הבמה הזאת כדי לקרוא למשטרת ישראל וליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית על חלוקת רישיונות הגז…חקירה פלילית על הסיטואציה שבה יש לנו אוצר עם 30% סיכוי שיהיה שווה מאות רבות של מיליארדים, והאופציה המדהימה הזאת שלא הייתה מדהימה ממנה בעולם הגז במאה ה-21, חולק במחשכים תמורת 970 אלף שקל.

אנחנו לא מוכנים שיעבדו עלינו, אנחנו לא מוכנים שישקרו לנו, שיפריחו לנו בלופים, ואנחנו ממש, אבל ממש, לא מטומטמים. הממשלה הזאת שברה כל שיא חדש בכך שהיא מנסה לכבול את ידינו מלהצביע בבחירות הבאות ולשנות את הסיטואציה. היא מנסה לעשות דבר פשוט: לא רק למכור את המשאבים שלנו עבור נזיד עדשים, אלא גם למנוע מאתנו להצביע בעתיד לפוליטיקאים שיוכלו לשנות את המצב בעתיד".

בהמשך הוסיף זליכה: "הקטסטרופה הזאת, עכשיו, היא בדיוק השתיקה של הציבור. אני חושב שזו לא עמדה פוליטית לומר לעם ישראל, בואו ותתקנו את הטעות שעשיתם בבחירות. לא העמדתם אולטימטום למפלגות: או שתגבילו את המחיר, או שלא תקבלו את הקול שלנו.

הממשלה הזאת למדה שהציבור כנראה לא מבין מה החשיבות של פיקוח על המחירים, אבל הם חוששים עכשיו, שהציבור מתחיל להבין. הממשלה הנוכחית מנסה לכבול את ידי שר האוצר הבא, את ידי העם, והיא מבקשת להתחייב שבמשך שנים רבות, נוסף על השנים שכבר גוזלים את כספינו, לא יתבצע כל שינוי, והיא אף מתחייבת להגן בכנסת ולפצות אם חלילה מישהו ירצה לשנות משהו. מנסים להלך עלינו אימים, שאם לא נקבל את מתווה הגז, חלילה יישאר הגז בים. מה הם שוכחים? אחד, הוא כבר זורם, שני, יש חוק במדינה – כשחיים באוליגרכיה לפעמים שוכחים את זה. החוק במדינה קובע שאם אתה לא מפתח את המאגר, אז תוך תריסר חודשים, אתה צריך להחזיר את המאגר חינם אין כסף לעם ישראל. אם יקרה לנו נס הם לא יפתחו את הגז. הדבר השלישי שהם שוכחים להגיד זה שהגז הזה שהם רוצים לפתח, מיועד רובו ככולו לייצוא".

זליכה תקף בדבריו את שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד: "לפיד לא זו בלבד שסירב לנצל את סמכותו להטיל פיקוח על מחירי הגז ואפשר לחברת החשמל לחתום על הסכם עם תשובה ונובל, הוא חטא בחטא נוסף. הוא אישר להם ייצוא במגבלה לא ממש אפקטיבית, והמגבלה הזאת היא אסון בפני עצמו מכיוון שאין תרופה למחלה ההולנדית. אין לזה תרופה".

"החוצפה של הממשלה הזאת עוברת כל גבול, כיוון שאני נזכר בימי המחאה החברתית של 2011…בשנים האחרונות הפכנו למדינה שבה הדיור הכי יקר במערב. 160 משכורות ממוצעות מול 70 ו-80 במקסימום במדינות מערב אחרות. אנחנו גם המדינה שבה הרכב הכי יקר במערב, וההסבר לכך מצוי ב-52 ההגבלים העסקיים שהממשלה יצרה במו ידיה בשיתוף פעולה עם טייקוני הרכב כדי לאפשר לסיטואציה הזאת.

עכשיו עושה הממשלה את החטא הרביעי, היא הופכת אותנו למדינה שרווחי הגז הכי מטורפים בה בעולם המערבי. היא דואגת שלא רק בכהונה הזאת לא נצליח להיחלץ מכך, אלא גם בכהונות הבאות. הגיע הזמן שעם ישראל יאמר את דברו כל מוצאי שבת, עד שהממשלה תיכנע", התייחס זליכה להפגנה שנערכה בשבוע שעבר בתל אביב, שהסתיימה במעצרם של ארבעה מפגינים. הממשלה הזאת הוכיחה שהיא מתרפסת. אם הציבור יאמר את דברו בצורה חד-משמעית ונחושה ויגיד שלא יצביע למפלגה שלא תטיל פיקוח על המחירים, אמירה כזאת תעשה את שלה", סיים זליכה את נאומו הסוער.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.