40,000 נשים בקבוצת הפייסבוק החרדית

תהילה שונים, אמא ל-6 ילדים ועקרת בית מבחירה, פתחה קבוצת נשים חרדיות ודתיות בפייסבוק, בת קרוב ל-40,000 גולשות. והיא מעידה על עצמה שיש 4 שעות ביום שבהן היא בשום פנים ואופן לא תיכנס לפייסבוק. ראיון

קשה להעביר יום מבלי שיוסיפו אותך לקבוצה חדשה בפייסבוק. לא ברור לי למה פייסבוק מאפשרת לכל אדם להוסיף אותך לכל קבוצה ללא אישור, אבל כשבדקתי בכמה קבוצות אני חברה, גיליתי שמדובר בכמה עשרות קבוצות, ולחלק מהן לא היה לי מושג שאני שייכת.

אין ספק כי לקבוצות הנשים תפקיד חשוב ביצירת קהילה, תחושה שאת לא לבד, חברות בתוך הרשת, אפשרות לשתף ולזכות באוזן קשבת, עצה, תמיכה או עזרה. וכך ניתנת לנשים זכות להביע את דעותיהם. המסך סופג הכל.

אבל אין ספק שקבוצת נשים לב, היא שונה. זו קבוצת הנשים של תהילה שונים, בת 37 ואמא ל-6 ילדים מבני ברק, עקרת בית מבחירה. תהילה פתחה קבוצת פייסבוק לנשים, שכיום היא בעלת 38,500 נשים, הקבוצה גדלה, והיא בין הקבוצות הגדולות שקיימות היום בפייסבוק החרדי והדתי לנשים.

מאוד חשב לתהילה המסר שהיא מעבירה לנשים שבקבוצה שלה. מבחינתה, שעות הפעילות הם ביום עד השעה 16:00 ומהשעה הזו ועד 20:00 בערב יש ניתוק מוחלט מהמסך, הזמן הזה הוא זמן איכות עם הילדים והמשפחה, וכך היא הרגילה את העוקבות בקבוצה, וזה תפס תאוצה. מהר מאוד והנשים הבינו שבזמן הזה הן מפנות את היד מהמסך ונשאבות לתפקיד הבית והילדים.

המסר של תהילה לנשים, הוא 'לכל זמן ועת'.

שאלנו את תהילה שאלות על התנהלות הקבוצה. מה שרציתי להבין הוא איך מנהלים כמות כזו גדולה של נשים והכל מהנייד, כשאת צריכה להיות גמרי עם היד על הדופק, כדי להעלות סטטוסים או הוריד משהו שלא הולם את הקבוצה.

את אחראית על הפוסטים, או שבנות יכולות להעלות לבד?
"כן, אני אחראית לאשר את הפוסטים שעולים לקבוצה, בעיקר פוסטים שיווקים או פוסטים שיוצרים בלאגן ולא מתאמים לצביון של הקבוצה".
ספרי לנו על משהו מיוחד שיצא בקבוצה שלך?
יש הרבה דברים מיוחדים בקבוצה שלי, שהיא בגובה העיניים, והיא לא קבוצה מתנשאת. בקבוצה שלי יש המון חסד, נשים שמצאו עבודה או שידוך. ארגון עזר מציון יודע שהוא פונה אלי כשהוא צריך מתנדבות אז יש לו מענה. זה מחמם לי את הלב שאני יודעת שיש בקבוצה נשים שיעזרו ויסייעו לאחר. המוטו שלי הוא שיהיה בקבוצה חסדים ועסקים. אנחנו פה גם כדי להתפרנס בסופו של יום".
הנה דוגמא קלה:
אין ספק שנשים לב היא קבוצת נשים מהגדולות בציבור החרדי והדתי. מה שונה משאר הקבוצות שאנחנו מכירות?
"הקבוצה היא בעיקר לאמהות, והקבוצה לא פעילה מהשעה 4 ועד 8 בערב. כי מבחינתנו כאמהות שמגדלות ילדים אנחנו צריכות להיות איתם, ואחרי שהילדים הלכו לישון אפשר לחזור לרשת ולשאול את כל השאלות. כשאני רואה אמהות בגינה עם המסך ומנדנדות את הילד, זה כואב לי, כי הן לא ממש עם הילד. לכן החשיבות שלי היא להוביל את הקבוצה ושכולן תדענה שיש שעות ביום ששום פוסט לא עולה, והקבוצה על שקט".
מה לעולם לא תסכימי שיהיה בקבוצה שלך?
"אני לא מסכימה שיהיה בקבוצה שיחה או שיח על דת כמו כיסוי ראש וכשרות. זה שיח שעושה בלגן בקבוצה. אני מקדמת את הנושא של שבת – לשמור להקדים ולהכניס את השבת מוקדם, ועל זה אני ממש עובדת ומדרבנת את הבנות להכניס שבת 10 דקות קודם, כדי לקבל את כל הברכה, ומי מאיתנו לא צריכה שפע וברכה".
האם יש לך קשר אישי לנשים בקבוצה?
"יש נשים שממש הפכו להיות חברות שלי, ואפילו יש  ממש נשים שהפכו להיות כתובות שלי לעניינים שונים, כי אם יש בעיה למישהי בצפת, אז יש לי נשים ונציגות ברחבי הארץ, שאם מישהי צריכה עזרה אז הן עוזרות לה איפה שצריך, אפילו בצפת. וזה יצר לנו סוג של קבוצה ועזרה לקהילה. נשים יודעות שאפשר לפנות בקבוצה הזו ולקבל סיוע בכל מקום בארץ".
יש לך חלום למפגש קבוצתי, או שזה בלתי אפשרי?
"זה חלום שאני חייבת לממש. גם אני מאוד רוצה להיות שם, כדי לראות את כל הנשים ברשת החברתית מהמסך, מול העיניים, ולדבר איתן פנים מול פנים. כולי אמונה שיום אחד זה יקרה. זה כמובן מצריך ממני משאבים של כסף והתארגנות רצינית לערבים כאלה של מפגשי היכרות. גם הנשים בקבוצה מבקשות ורוצות שמהלכים כאלה יקרו בקבוצה ונוכל להתחבר פייס טו פייס".
לוגו הקבוצה

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לזכור: שכולנו בני אברהם יצחק ויעקב, על כולנו מוטלת החובה לכבד את שם השם ית' שמו, לעשות זאת כבנים ואחים, לעשות זאת בצורה ראויה ומכובדת. אנשים לעתים שוכחים שאיזהו מכובד המכבד את הבריות

  תכבדי את עצמך – וגם הסביבה תכבד אותך יותר!!! איך אני יודעת שהצניעות צריך שיפור? בגלל כשאני הולכת ורואה את כל הפאות המסולסלות, ואת הבגדים הצמודים ביותר, והפרוצים ביותר, "כל חלקי הגוף" בולטים!!!!! כן, אני יכולה להעיד שאני רואה “כל” חלקי הגוף בולטת, מרוב נשי החרדים! כן ממש כך… אז מה אם הגוף מכוסה.. אבל איפה הצניעות! איפה רבונו של עולם? איפה הלב שלנו? איפה ההרגשה שלנו? איפה היראת שמים שלנו? איפה שרה באוהל? איפה הצניעות של יראת ד’? זה מזעזע איך השם יתברך יכול לראות ולסבול את זה. לעתים שוכחים שאיזהו מכובד המכבד את הבריות.

  ומי דורש מהנשים להתלבש בפריצות? מי דורש? הנשים תמימות, שטוענות “אני עושה את זה בשביל בעלי” ועל זה ד’ מאוד כועס עכשיו, זה הבושה הכי גדולה לחרדים שהבעל לא שומר את העינים שלו ומסתכל ברחוב בנשים פרוצות, ורוצה שאשתו תתלבש יפה (שהיא התלבש כ-ז-ו-נ-ה כשאר נשי חרדים) שמושכת העין של בחורי חמד ואברכים, (וגורמים להם להשחית זרע ר"ל) בושה!!! אלף אלפי פעם!!! אני פשוט מזועזעת מהמצב הירוד אצלינו, שהשם ישמור את כל עם ישראל, וכולם יזכו לעשות תשובה שלמה באהבה ובשמחה.

  חז"ל אומרים שאלמלא נתנה תורה היינו לומדים צניעות מחתול, תראו איך הם בקושי נראים עושים צרכים, לעומת הכלב ההופכי לו, והם מכסים במדויק. נראה שד' נותן לנו כלי להשפיע, רק ננצל. אנא ד’ בזכות התשובה שלי ביחד עם כל הנשים צדקניות, שמהיום ילבשו רק מטפחת ולא פאה, אמור לכל צרותינו די.

  אנחנו בדור האחרון שלפני הגאולה – דור בו תנאים לא רצו להיות בה. ועכשיו המלחמה האחרונה היא המלחמה על קדושת ישראל. היצר הרע משתולל עכשיו, בהבינו שעוד רגע קרב סופו, והוא יודע "אלוקים של ישראל שונא זימה הוא" אז הוא מנסה להגיע לכל סוגי הציבור בישראל וגם לצערנו אצל החרדים.. על כן בנות ישראל קדושות עלינו להתחזק ולהיות בעוז ותעצומות נפש בכדי לקיים והדר בלבושנו ואז יקוים בנו הפסוק ותשחק ליום אחרון. כי בזכות נשים צדקניות יבוא הגואל! ובל נטעה יש לנו אחריות גדולה מאוד על שלום עם ישראל וכן זה מתבטא במלבושינו אנחנו לא לבד בעולם.

  על כל אבר ואבר שברא ד' לאישה (חוה) ביקש ואמר "בתי היי צנועה" וגם לחרדיות יש מה לשפר, החצאית הקצרה כדאי שתחזור להיות ארוכה, הפאה המתנופפת כדאי שתהיה מתפחת. ובכלל אנחנו חיילים של המלך הבנים שלו ואנו לא חסים על כבוד השכינה הקדושה? בואו נתחזק ונביא יחד את הגואל בקרוב!!!

  אפילו מלכת אנגליה שומרת על צניעות כמו חרדית של פעם! ויודעת שכבודה של בת מלך פנימה, כל שכן כשמדובר במלך העולם ולא בבשר ודם.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. פעילות עם משמעות

  בטוחה שאחרי כתבה כזו את מעריכה יותר את מה שאת עושה. המון חסד אחדות ודברים טובים קורים בזכותך. המשיכי כך.אשרייך

  מרים מהולנד |
  הגב