בעקבות איומים: אבטחה הוצמדה לישראל קלרמן

זעזוע: בשעות הבוקר המוקדמות פשטו כוחות משטרה על שכונת נוה יעקב והרסו בית כנסת ברחוב זוין במקום, 4 תושבים נעצרו. גורמים בעירייה טוענים שרוב רבני השכונה תומכים בהרס בית הכנסת, מנגד, התושבים טוענים שכל רבני השכונה מתנגדים בחריפות לצעד. בתוך כך, המשטרה הצמיגה מאבטח לקלרמן, זאת בעקבות האיומים שנשמעו נגדו

הרס בית הכנסת בשכונת נוה יעקב בירושלים: הרוחות משכונה ממאנות להירגע, והתושבים מבטיחים לצאת במאבק בעקבות ההריסה. כתבנו אבי שיף מוסר, כי המשטרה הצמידה מאבטח לחבר המועצה, ישראל קלרמן, זאת בעקבות איומים שהושמעו נגדו.

כזכור, בשעות הבוקר המוקדמות החריבו כוחות משטרה, בשליחות עיריית ירושלים, בית כנסת ברחוב זוין בשכונת קמניץ בנוה יעקב בעיר.

ע"פ עדויות התושבים, 400 שוטרים ואנשי מג"ב, מגובים בכלים כבדים, פשטו עם שחר על השכונה והרסו את בית הכנסת עד היסוד. בית הכנסת קיים זה 20 שנה ומשמש מוקד של תורה ותפילה באזור.

במהלך ההריסה נעצרו ארבעה אברכים שמחו על הנעשה.

תושבי השכונה מבהירים כי כל רבני השכונה – למעט רב אחד בלבד – מתנגדים להרס בית הכנסת. התושבים מוסיפים כי הגבאים הסכימו 'לחתוך' את החלק שעתיד להפריע לבית הספר שעתיד לקום, "זה נראה שמישהו חיפש בכוח את העימות" מאשימים התושבים.

בתגובה להרס בית הכנסת, פרסמה עיריית ירושלים את התגובה הבאה: "מדובר במבנה לא חוקי, שהוקם ללא היתר בניה, על שטח עירוני –ציבורי. המבנה מנע בניית שני בתי ספר לטובת מאות רבות מילדי השכונה אשר סובלים ממחסור במבני חינוך.

על אף הזדמנויות רבות לפינוי עצמי, לרבות פתרון חלופי שהציעה העירייה, המבנה לא פונה עצמאית ולכן העירייה מימשה את צו בית המשפט כדי לאפשר את המשך העבודות לבניית בתי הספר במקום.

הפינוי התבצע בשיתוף נציגי הציבור וראשי הקהילה בשכונה.

מדובר במבנה לא חוקי המשמש כבית כנסת. המבנה הוקם ללא היתר לפני כשמונה שנים, על שטח ציבורי עירוני המיועד לבתי ספר. למבנה הוצא צו הריסה שיפוטי, אשר נשאר בתוקף מאז 17/11/10.

כאמור, המבנה ממוקם בשטח המיועד לבניית שני בתי ספר, אשר הוצא להם היתר בניה. לבניית בתי הספר ניתן תקציב ונבחר קבלן. לפני כחודש החל הקבלן בביצוע העבודות על-פי המכרז, התכנון והיתר הבניה שניתן.

העירייה קיימה מגעים ממושכים עם נציגי בית הכנסת לצורך פינויו בהסכמה. העירייה הדגישה בפני הנציגים כי אי פינוי בית הכנסת מונע הקמת שני בתי ספר לטובת מאות רבות מילדי השכונה, אך בית הכנסת לא פונה".

תושבי השכונה תקפו את חברי המועצה החרדים שתמכו במהלך, נציג בית הכנסת אף האשים את חבר המועצה, ישראל קלרמן, ב"אינטרסים אישיים וכלכליים שהנחו אותו".

קלרמן הגיב: "לפני כ15 שנה נבנה בית הכנסת על צלע הר בשכונת נווה יעקב

בעת בנית בית הכנסת נאמר להם מפורשות שהנחת הקרוון היא זמנית עקב יעוד והקצאת הקרקע לבית ספר לטובת התושבים החרדים בשכונה

בכל מקרה החליטו הגבאים להניח את בית כנסת באופן לא חוקי ולזמן בלתי מוגבל

מיד עם הנחת הקרוון לפני כ15 שני יצא על ידי העיריה צו הריסה מידית לבניית הבית הכנסת

אני יחד עם שאר חברי המועצה פעלנו ללא לאות לעיקוב צו ההריסה ומידי מספר חודשים הגשנו בקשות לעיכוב הצו דבר אשר נמשך כ15 שנה

לפני כ9 חודשים משרד החינוך חתם על צו תחילת עבודה עבור בניית 22 כיתות במגרש זה לטובת בנית בית ספר הנצרך באופן מיוחד לשכונה שבה אין בית ספר אחד במבנה קבע אלא פזורים בקרוונים ברחבי השכונה

משרד החינוך הודיע שבמידה ולא יתחילו העבודות באופן מידי תקציב הבניה בסך 22 מיליון ₪ יאבד

מיד עם קבלת הצו ובמשך תשעה חודשים מאז חתימת תחילת העבודה אנחנו קיימנו עשרות ישיבות ביחד עם כלל הסגנים מנכ"ל העיריה וראש העיר ובו סוכם על מתווה לקבל הקצאה בצמוד לבתי הספר שיבנו וכמו"כ במרחק 400 מטר קבלת מגרש לתקופה הזמנית

רוב המתפללים והגבאים קיבלו את המתווה אשר סוכם עם הנהלת העיר ופינוי את בית הכנסת מלבד קובץ מתפללים שהחליט לא לפנות את בית הכנסת החליט הבוקר להפריע לפינוי בהסכמה

כעת אנו פועלים לתחילת מידית של הבניה לבית הספר שלצידו בית הכנסת קבוע ומפואר ובמגביל להנחת קראוון במקום החילופי לתקופת המעבר"

תיעוד מהשטח הסוער
צילום: יוסי עגמי – חדשות 24
הריסה בית כנסת צילום יוסי עגמי - חדשות 24 (2)

הריסה בית כנסת צילום יוסי עגמי - חדשות 24 (3)

הריסה בית כנסת צילום יוסי עגמי - חדשות 24 (4)

הריסה בית כנסת צילום יוסי עגמי - חדשות 24 (5)

הריסה בית כנסת צילום יוסי עגמי - חדשות 24 (1)

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.