חברון נערכת לקליטת אלפי האורחים בשבת חיי שרה – ואיזה בית מיוחד הם יתארחו?

 

שבת "חיי שרה" בחברון הפכה לציון דרך תרבותי – יהודי וציוני בעם היהודי בארץ ובארצות רבות בעולם. הרעיון לארח אלפי יהודים בקרית ארבע ובחברון לשבת שלימה, ולחוות מחדש את מעמד קנין מערת המכפלה ע"י אברהם אבינו – החל לפני כעשרים שנה, וצבר מאז תאוצה מדהימה. עבור עשרות אלפי יהודים שבת זו הפכה לחוויה מכוננת, המחברת אותם למורשת, לארץ ולעם, ואלפים רבים לא יחמיצו אותה בעד כל הון שבעולם. מאות יהודים מגיעים במיוחד מחו"ל לשבת זו, נוחתים ממש לפני שבת וממריאים שוב חזרה למחרת (ומספיקים להגיע ביום שני בבוקר לעבודה במשרד בלונדון, פאריז או מנהטן). אלפי יהודים, בני נוער, צעירים ומבוגרים, מוכנים להסתפק בלינה על מזרון או בשק שינה, בכיתת בית ספר, באוהל או בחצר, אוכלים סעודות שבת יחד עם אלפים אחרים בחדרי אוכל באוהלים ענקיים, ומרגישים מאושרים. תחושה מיוחדת ומרוממת, של התחברות רוחנית ונפשית עם האבות והאמהות, עם הארץ, עם חברון ועם מערת המכפלה, ממלאה את הלבבות, ומעניקה לאלפי המשתתפים אוירה מיוחדת, שמחה ואנרגיה שעצמתה מורגשת זמן רב.

רוב המשפחות בקרית ארבע ובחברון רואות לעצמן זכות להשתתף במבצע לאומי יהודי זה, ומזמינות אליהן אורחים רבים. התנאים לא ממש משנים; גם "חתיכת ריצפה" בסלון יכולה להכיל עוד אורח, וליד השולחן תמיד אפשר למצוא מקום לעוד כיסא או לעוד אורח.  בנוסף, המערכת המנוסה של עמותת "מחדשי היישוב היהודי בחברון", המייצגת ומאגדת את תושבי חברון, , מצליחה – יחד עם עמותת 'הכנסת אורחים' – לספק מידי שנה אירוח מלא ולבבי לאלפי אורחים, גם בתנאים המיוחדים ובצפיפות הגבוהה של חברון. האורחים מקבלים – תמורת תשלום מינימלי – מקום לינה בטוח ומאובטח ומקום בחדר האוכל. לרשות האורחים בעלי דרישות מיוחדות עומדים מוסדות כמו מדרשת חברון, ישיבת ניר, או ישיבת שבי חברון, בהם ניתן לישון על מיטות בתוך חדרים מסודרים – דבר שאינו מובן מאליו בשבת זו בחברון… משפחות אחרות בקרית ארבע ובחברון משכירות את ביתן לאורחים, השמחים לשלם סכום נכבד עבור הזכות להתארח בחברון בשבת חיי שרה ולהיות "יחד עם אברהם אבינו" במועד מיוחד זה. חווית השבת מועצמת בתכנית עיונית מגוונת, המועברת ע"י רבנים ומרצים מרתקים לנוער ומבוגרים.

השנה מצפה לאורחים חוויה נוספת, שתעניק למושג של "קניית נחלה" בחברון משמעות עכשווית. כזכור, נאסר כיום על יהודים לבנות או לקנות  בית בחברון. לאחרונה התפרסם הסיפור המקומם על "בית המכפלה" בחברון, שנקנה בכסף מלא ע"י יהודים, אך עומד שומם וריק בגלל סחבת משפטית ומדיניות מכוונת, הננקטת ע"י הממשלה, נציגיה ופקידיה. למרבה הצער, למרות הצהרות רמות והבטחות שהושמעו מראש הממשלה ושרי הממשלה, מגורי יהודים בבית זה, כמו ב"בית השלום", עדיין נמנעת באופן דורסני ומפלה. לאורחי השבת תהיה הזדמנות לראות בתים אלו מקרוב – אבל מבחוץ.

לעומת זאת, צפויה השבת בחברון גם חוויה נעימה של ביקור ראשון והשתתפות בגאולת בית מיוחד, המתרחשת ממש בימים אלו: סמוך למערת המכפלה ניצב בית עתיק, שבו פעלה בעבר גלריה לאמנות של הצייר החברוני הידוע, איש חב"ד, ברוך נחשון. הבית נסגר לפני כעשרים שנה, ונשאר אטום וסגור עד לפני מספר חדשים. לאחרונה, לאחר פעילות מאומצת, הצליחו ב"ה היישוב היהודי בחברון ומנהלת מערת המכפלה לקבל חזרה את הבית, בהסכמתו ובעידודו של ר' ברוך נחשון. מאמצים כספיים וארגוניים רבים הושקעו בתיקון הבית, שקום מערכות החשמל והתשתיות, והסדרת אפשרות כניסה אליו. אמנם, הכניסה לבית עדיין איננה אפשרית באופן שוטף וקבוע, וטרם הוחלט מה יהיה יעודו, אך הוא יפתח לביקורים בשבת חיי שרה, וניתן יהיה להתחבר דרכו למפעלו של אברהם אבינו ולחוות  – למרות ועל אף כל הקשיים והניסיונות  – חווית גאולת נכס יהודי, ההולך ונגאל בחברון ממש בימים אלו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.