חברות בנייה זרות יחויבו להפקיד ערבות לטובת שמירה על זכויות העובדים הזרים

"הגיע הזמן שנתחיל לתקן את ניצולם של העובדים לצורך ההתבססות הכלכלית של החברות בתחום הבניה"

עדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום תקנות שהגיש משרד העבודה והרווחה, לפיהן 6 חברות הביצוע הזרות בתחום הבניה, אשר קיבלו אישור לעבוד בישראל במסגרת הגדלת היקפי הבנייה, יחויבו להפקיד ערבויות לטובת שמירה על זכויות העובדים הזרים המועסקים בהן, כפי שמחויבות חברות ישראליות. עם זאת, סכום הערובה יעמוד על מחצית מהסכום שמשלמות החברות הישראליות, ויעמוד על כ-3,500 שקלים לעובד, ומינימום 273,484 שקלים, לכל שנות ההיתר של החברה.

עו"ד שי סומך ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים נימק את הפחתת סכום הערובה שבישראל פועלים תאגידים בתחום, ואילו הזרות הן חברות בנייה, וככאלה ערבויות הביצוע שלהן קטנות מהותית וסכומים גבוהים יקשו עליהן מאוד. ראש אגף אסטרטגיה במשרד הבינוי והשיכון, נתנאל לפידות, ביקש לדחות בשלושה חודשים את מועד הפקדת הערבויות, מכיוון שלטענתו החברות נטלו על עצמן התחייבויות כספיות בשווי מאות מיליוני שקלים, ויש לאפשר להן לצבור תזרים מזומנים על מנת שיוכלו לספק את ההון הנדרש.

ראש אגף יחסי עבודה בהתאחדות בוני הארץ, יצחק גורביץ', הביע התנגדות לתקנות: "מדוע רק הקבלנים מחו"ל זוכים להקלות וקבלן מקומי עם טנדר קטן לא? אלה חברות עצומות, אנחנו אפילו יכולים לקבל נדבות אצלם. בנוסף, הקלה דווקא בזכויות העובדים מהווה מסר לא נכון". מיכל קורן מקו לעובד ציינה כי עובדי חברות הבנייה הזרות כבולים במיוחד למעסיק, וכי סכומים מלאים כפי שחלים על תאגידים ישראלים אינם בלתי סבירים עבור חברות אלה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר: "הגיע הזמן שנתחיל לתקן את ניצולם של העובדים לצורך ההתבססות הכלכלית של החברות בתחום הבניה". אלאלוף הודיע כי הוא מוכן לאשר את התקנות, וכן את דחיית ההפקדות ב-3 חודשים, בתנאי שאם בעתיד יקבלו חברות זרות נוספות היתר לעבוד בישראל, הן ישלמו את מלוא הסכום כמו החברות הישראליות, על מנת שתהיה תחרות הוגנת בתחום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.