חברות ההיי-טק הודיעו: "נפעיל את הביתנים שלנו גם בשבת"

מרד? לאחר ששר הכלכלה הורה לסגור את הביתן הישראלי בכנס הטכנולוגיה באמסטרדם בשבת, הודיעו כמה חברות היי-טק ישראליות כי הן יפעלו כרגיל. גורם בש"ס: "אני מצר על כך, אולם מדובר על ביתנים פרטיים. הביתן הרשמי של ישראל ישאר סגור"

מרד? כמה מחברות ההיי טק הישראליות המשתתפות בכנס הטכנולוגיה השנתי באמסטרדם הודיעו כי יגיעו להפעיל את הדוכן שלהן להיפגש עם לקוחות ולהציג את מוצריהן אף בשבת למרות הוראתו של שר הכלכלה אריה דרעי לסגור את הדוכן של מכון היצוא בשבת.

כזכור, בימים האחרונים החליט שר הכלכלה אריה דרעי לסגור את הביתן של המכון הישראלי בתערוכה באמסטרדם, צעד זה עורר על דרעי ביקורת רבה מצד גורמים במשק, כמו כן גם כמה חברי ממשלה התבטאו בחריפות כנגד צעדו של דרעי, בנוסף לכך הנהלת התערוכה קבעה כי לא יהיה ניתן לכבות את התאורה ואת חיבורי החשמל והאינטרנט במקום כך שלמעשה הדוכן הישראלי יהיה פתוח, הדבר גרם למספר ייזמים להודיע כי הם אכן יפעילו את הדוכן שלהם אף בשבת, בין היזמים ניתן למנות את טל בר נוח, מייסד קרן דיסרפטיב. למעשה הוראתו של שר הכלכלה פרקטית רק לגבי אנשי משדר הכלכלה ואנשי מכון היצוא שכעת לא יהיו בכל ימי התערוכה ולא יוכלו לסייע לחברות הסטארט אפ לתאם פגישות ולשווק את מוצריהן.

כנס הטכנולוגיה באמסטרדם הוא אחד הכנסים החשובים והמוערכים בעולם, הכנס נערך כל שנה ב־11 בסטפמבר ללא התחשבות בימי החגים, וכמעט תמיד נופל על שבת ועל אחד מחגי תשרי. במכון היצוא נמנעו באופן מסורתי להפעילו בימי כיפור וכל המשלחת הישראלית שבתה באותו יום, לאחר שהדבר נקבע מראש בכל שנה ושנה. לעומת זאת הדוכן פעל באופן קבוע בימי ראש השנה ושבת בכל אחת מהשנים הקודמות.

חברות הסטארט אפ זועמות לא רק על עצם ההחלטה של שר הכלכלה אלא בעיקר על כך שהדבר נעשה בהתראה מאוד קצרה של מס' ימים לפני תחילת הכנס, בחברות אף טוענים כי נקבעו להן פגישות שאינן ברות ביטול, זעמן של חברות הסטארט־אפ התעורר על כך שלא רק שלראשונה בוטלה בו הפעילות בשבת, אלא שהדבר נעשה בהתרעה קצרה של ימים ספורים לפני מועד הכנס.

במשרד הכלכלה אמנם הבטיחו לפצות על ההוצאות כגון על שכירת הדוכן וכן הוצאות כגון בתי מלון וכדו' אולם בחברות טענו כי יהיו להם הפסדים נוספים עקב הפגישות שבוטלו. ומכיוון משרד הכלכלה יכול לצוות על סגירה רק לעובדי המדינה, החליטו מס' חברות לפתוח את דוכניהן אף בשבת ובחג.

את תגובתו של השר דרעי לא הצלחנו להשיג, אולם גורם בש"ס אמר לנו את הדברים הבאים: "הביתן שייסגר הוא הביתן הרשמי של מדינת ישראל, מעבר לכך אין לנו פיקוח על גופים פרטיים, אם חברות מסויימות רוצות להפעיל את הדוכן שלהן באופו עצמאי, ללא עזרת אנשי מכון היצוא ומשרד הכלכלה- שיהיה להם לבריאות למרות הצער הגדול שיהודים נוהגים כך".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.