מרד פנימי • חברים מסיעת 'הבית היהודי' יוצאים נגד בנט: "כופה עלינו החלטות"

שר הכלכלה, נפתלי בנט, מצא את עצמו לראשונה ממותקף בפומבי על ידי חבר סיעתו. הרקע: 'חוק שטרן' שאושר אתמול בכנסת, הקובע הוספת עשרות אנשים ובעיקר נשים לגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, בניגוד לדעתם של רבים מחברי 'הבית היהודי'.

אתמול 0ד') מצא בנט את עצמו בודד במליאת הכנסת בעת ההצבעה על אישור הצעת החוק להגדיל את הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים ולקבוע כי לפחות 20 אחוז ממנו יאויש על ידי נשים. תשעה מחברי סיעתו נעדרו מההצבעה ורק השר אורי אורבך ויו"ר הסיעה, אילת שקד, הגיעו והצביעו בעד החוק שאכן אושר בקריאה טרומית.

ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, שהיה ביו הח"כים שנעדרו מההצבעה, מתח אמש ביקורת נוקבת על מעשיו של בנט, שלדבריו החליט על התמיכה בחוק לבד ללא שאלת דעתם של שאר חברי הסיעה.

"לצערי, לא נערכה הצבעה סיעתית, והייתה רק אמירה של יו"ר המפלגה", אמר יוגב. "הדבר הזה יוצר מציאות לא ברורה בהתנהלותנו. אנחנו מושכים זמן כבר שלושה שבועות, ובסוף נכפתה עלינו החלטתו של בנט, בנוגע לתמיכה בהצעת החוק של שטרן. צריך היה לשמוע את דעתם של כל חברי הסיעה וזה לא נעשה".
ח"כ יוגב הוסיף ואמר כי "מדובר בנושא שנחשב לנקודת ליבה במפלגה ציונית-דתית. זו המפלגה שהרבנות הראשית הכי חשובה לה. יחד עם זאת, הניסיון הזה לפסוח על שתי הסעיפים, כאשר מצד אחד מובילים תמיכה ברב יעקב אריאל, ומצד שני מקדמים במקביל את חוק של שטרן, זה יוצר ערבוביה שמקשה על היכולת להביא תוצאות".

יוגב טען כי מהרגע שהתקבלה החלטה במפלגה לתמוך במועמדות של הרב אריאל לתפקיד הרב הראשי, צריך היה לעשות מאמץ להביא את הנושא לכדי מימוש, ולא לעסוק בקידום ההצעה של ח"כ אלעזר שטרן שמרחיבה את הגוף הבוחר.

יוגב התבטא גם נגד כך שלא שמעו בנושא הזה, בנט וחבריו לרבנים. "בענייני רבנות ראשית, שלא כמו בעניינים מקצועיים אחרים בהם אנחנו פונים לאנשי המקצוע הרלוונטיים, כאן היה מקום לשמוע את דעות הרבנים", דברי יוגב.

אמש, בסיום ההצבעה, אמר ח"כ אלעזר שטרן מ'התנועה' כי "כחבר בציונות הדתית התביישתי מהתנהגותם של חברי בסיעת 'הבית היהודי' ששלושה רבעים מהם מהם לא הגיעו למליאה. מטרת שילוב הנשים בגוף הבוחר היא להביא לכך שהרבנות הראשית תהיה מקרבת ולא מרחיקה. האם נפתלי בנט שולט בסיעתו?".

בלשכת בנט מסרו בתגובה כי "הסיעה החליטה לתמוך בהצעת החוק אבל מי שהיה לו קשה עם העניין לא חייבנו אותו להגיע, אלא לפעול על פי צו מצפונו למרות שהיה ברור כי המהלך יגרור ביקורת ציבורית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.