חברים מספרים על אלקנה

יומיים לאחר הטרגדיה חבריו של אלקנה ז"ל מספרים ל'אקטאוליק' על אישיותו המיוחדת, ועל מעשי החסד הרבים • זיכרון להולכים

את הבוקר השחור משחור, בערלה יעקובביץ מתנדב זק"א, וחבר קרוב של עורך הדין אלקנה בישיץ, לא יישכח זמן רב. השיחה שקיבל מחברו הטוב: שוקי סלומון, מתווך נדל"ן מבני ברק, תיחרט על לוח ליבו, ותיצרב בתודעתו.

בשיחה נרגשת ומיוחדת ל'אקטאוליק' מספר איש החסד על הרגע הקשה בו התבקש לזהות את גופתו של חברו הטוב, "שוקי התקשר אלי בעשר בבוקר". הוא מספר, קולו הנסער של שוקי נשמע היטב מעבר לקו." אלקנה לא עונה לטלפון", אמר בקול חנוק. "לאלקנה היה דיון ב-10 בירושלים, הוא לא הגיע, וגם הוא לא עונה", סיפר שוקי לבערלה.

באותה שעה בערלה קיבל עידכון בביפר על הרוג בתאונת קטנוע בכביש 443. תחושת הבטן ניבאה לו רעות, "הלב שלי אמר לי "קום וצא". יצאתי לזירה הרבה לפני הזיהוי, ליד האופנוע המרוסק פוגש אותי קצין המשטרה. הוא שאל אותי: 'אם אני יכול לזהות את ההרוג', השבתי שכן. אני פותח את השקית, ולחרדתי אני מזהה את לא אחר מאשר חברי הטוב – את אלקנה. הייתי בשוק. התחושות מתקהים. מה אומר ומה אדבר. חשתי פיק ברכים; הידיים, העיניים, אך את העבודה צריך לעשות.

"אני פותח את השקית ולחרדתי אני מזהה את אלקנה" – בערלה עם בישיץ

בערלה שכבר ראה הכל בחיים, נאנח וממאן לעכל את גודל הטרגדיה, "כל אירוע כזה אירוע וטרגדיה היא קשה כל פעם מחדש. בפרט שאתה פוגש חבר קרוב, אלקנה היה ראש החבורה, הוא היה הרוח החיה, הגבר בספינה שנתן עיצה והאיר את דרכנו בכל עת צרה וצוקה".

עורך הדין גיל תורגמן שעבד במשרדו של בישיץ, מתאר ל'אקטאוליק' על אישיותו היוצאת דופן שכבשה את קליקת אנשי העסקים. את  אלקנה מכיר גיל כבר למעלה מ -10 שנים. גיל מחזיר אותנו לימים הראשונים של אלקנה, טרם התפרסם בציבור עורך הדין הממולח, "הוא התגלה כעורך דין חד מחשבה, היה בחור אהוב על הבריות  התחבר על כולם ואפילו קולגות העריכו אותו למרות שהיה נלחם  כנגדם כמו אריה –  והיה מנצח.

גיל משרטט לנו קווים לדמותו של האיש שידע לתמרן בין תפיסת העולם החרדית לבירוקרטיה המשפטית,"הוא ידע איך להתגבר על מכשולים, חלק מההתמחות של המשרד היה לטפל במסמכים שאינם נגישים וברי השגה עבור הציבור החרדי".

תורגמן עם בישיץ – "אפילו קולגות אהבו אותו"

אלקנה התפרסם בין היתר בזכות מעשי החסד שלו וההתמסרות שלו לסייע לגרושות שנקלעו למצוקה. "היה לו חשוב לטפל בנשים גרושות שהפרוטה אינה מצויה בכיסן, הוא לא לקח כסף, אחרים במקומו, היו כבר מנצלים אותן וגורפים כסף לכיסן".

עורך הדין בישיץ היה מוזיל מהונו למען עולם התורה והישיבות. הוא היה מחלק שטרות למוסדות ולאביונים. דלת ביתו הייתה כתובת מבוקשת עבור אנשים דלי אמצעים שידעו כי ליבו הרחב של אלקנה יפתח בעדם. "הוא העריך תורה, ותרם רבות למוסדות תורה וישיבות", נזכר גיל, כמו כן, הוא סייע רבות לבני ישיבות שנתקעו מול הצבא בעניינים טכניים. הוא היה נותן תצהירים לבני ישיבה מבלי ליטול  כסף".

הרב שייקה גרינשפן הוא ראש רשת הכוללים 'נרו יאיר' בבני ברק. במסגרת הכולל מחזיקים אנשי עסקים אברכי כוללים. גם אלקנה זכה להימנות על הסכם יששכר וזבולון המפורסם, "הוא החזיק אברך בכולל", מעיד, שייקה מציין נקודה מעניינת: "ב-20 לחודש יצאה לו הוראת קבע מחשבון הבנק לאחד האברכים שהחזיק, ב-20 בחודש הוא הלך לעולמו". הרב גרינשפן ממשיך: "הוא ושוקי (סלמון מק.)התגייסו לכל דבר שבקדושה, כמויות בלתי נתפסות של תרומות וחסד. במסע ההלוייה הבחין שייקה בעורכי דין "כרישים", ואנשי עסקים שביום יום, חיים באיזי, ולוקחים כל דבר בקלות – הפעם הם התפרקו.

עורך הדין, וחברו הקרוב, משתף אותנו בתחושות הקשות על הרגע שבו התבשר שאלקנה איננו."הייתי במשרד, אחד העוזרים ניגש אלי ומספר לי כי מתרוצצת שמועה שאלקנה נהרג בתאונה. "לא האמנתי, סירבתי לעכל, אך לצערי השמועות התבררו כנכונות. לא מעכלים,  אנו במשרד מנסים לחשוב איך משמרים את שמו בצורה נאותה שתכבד את זכרו".

גיל מספר לנו על מעשי החסד הרבים, "פנתה אליו גרושה וסיפרה לו כי בעלה מתעמר בה, אלקנה נכנס לעובי הקורה, והחליט ללכת בכל הכוח למען הגרושה, הוא  אילץ את בעלה לשעבר, לשלם את כל שמגיע לה, יותר היא לא סבלה".

סיפור נוסף שחושף באוזנינו החבר למקצוע, חושף פן נוסף על אישיותו המיוחדת של אלקנה, "הגיעה אליו למשרד אשה מארה"ב. עגונה כבר במשך 7 שנים. אלקנה נחרד, והסתער על התיק, הוא לחם מלחמת גרילה בעבורה. כעבור זמן קצר היא קיבלה גט. "הוא פשוט  שיחרר אותה מבית האסורים, הוא לא יוכל לראות שעושים עוול, הוא היה קשוח", הוא מתאר.

לסיום, הוא משתפך בפנינו על חברו הטוב שכבר אותו לא יראה לעולם. "העולם בלי אלקנה, פחות רציני, הוא היה עם אור, מגנט של אנרגיות טובות. השופטים היו נמסים מהאור שלו והביטחון שהקרין כלפי הסובבים אותו. היה לו אופי שמח, גם הלקוחות רואים את האור כשהם שנכנסים למשרד. האנרגיות שלו הדביקו את הלקוח ובכך סייע להם לצאת מהפלונטר.

חברו הקרוב, יענקל'ה פרידמן סמנכ"ל קו עיתונות, מגולל במונולוג קורע לב על דמותו של אלקנה ז"ל. קשה לי מאוד לדבר עליו בלשון עבר. מאותה שנייה בה נודע לי ועד עכשיו עדיין לא חזרתי לעצמי. אלקנה סימן עבורי את החיים. לא את המוות.

כמו כל מוות הוא תמיד תופס אותך לא מוכן והכאב תמיד גדול. אבל אצל אלקנה הכאב הרבה יותר גדול ולהרבה יותר אנשים. כשהגעתי ללוויה נדהמתי מכמות האנשים. למעלה מ2,000 איש שהגיעו בתוך שעות אחדות מכל קצווי הארץ. כולם עם עיניים אדומות וטרוטות מבכי. כל אחד ממלמל ספק לעצמו ספק לסובבים 'הוא היה החבר הכי טוב שלי' או 'רק אתמול ישבנו ביחד' ועוד משפטים בסגנון הזה שהמכנה המשותף היחיד שלהם הוא ההסבר מדוע הטרגדיה הפעם כפולה ומכופלת. רק אלקנה היה מסוגל להיות בקשר עם עשרות אנשים ביום, לתת לכל אחד את המילה הנכונה בזמן הנכון, להספיק להיות אבא במשרה מלאה, לעבוד בקצב ובמרץ של עשרה עו"ד ביחד.. ותוך כדי קביעת עיתים לתורה, גמילות חסד ונכונות לסייע לכל פונה.

יענקל'ה פרידמן עם בישיץ

רק אלקנה יכל לחלוק את עצמו עם כל כך הרבה אנשים מבלי שהאחר ירגיש או יחשוב שזה בא על חשבונו. האמת שיש לי הרבה זכרונות ממנו. ספר שלם לא יספיק. אבל פתאום עולה לי דמותו של אלקנה לאחר דיון בתיק קשה ומורכב כשהוא מנצח עם מהלך מבריק שמוחו הגה, יוצא מבית המשפט מסתכל לעבר השמים ומכריז בקול רם "זה לא אני זה אלוקים שבשמיים, זה פשוט היה כתוב כבר.. אני רק השליח". האמונה היתה חלק בלתי נפרד ממנו. והיא היתה גם סוד הצלחתו.

סיפר לי חבר משותף שפגשתי במהלך הלוויה, שבעת מסע הלוויתו של מרן רבי שלמה זלמן אויערבאך לפני 22 שנים, אמר האדמו"ר מבעלזא כך: כתוב כל הרודף אחרי הכבוד הכבוד בורח ממנו וכל הבורח מהכבוד הכבוד רודף אחריו. עד מתי?? אמר האדמור מבעלזא עד שהוא כבר לא יכול לברוח..!! במותו הוכיח לנו אלקנה ז"ל שהוא היה כזה. למעלה מ2,000 אנשים שבאו לחלוק לו כבוד אחרון. הם הצליחו רק כי הוא כבר לא יכל לברוח..

אלקנה היה חבר אמיתי. נטול אינטרסים. איש אמת ובעיקר איש חסד. הן בגופו והן בממונו.  באמת קשה לי להמשיך ואני חייב לעצור כאן כי אמנם לבכות עם דמעות אינני יודע ,אבל בהן צדקי אני מרגיש את הלב שלי בוכה.

נמשיך את מורשתו, את הדרך שהתווה

איש העסקים שלומי מרציאנו, הוא אחד החברים המשתייכים לחבורת בישיץ ,"הוא היה עורך דין הצמוד שלי – הוא ניהל לי את כל התיקים", הוא פותח.

הבשורה המרה תפסה את מרציאנו במהלך יום שגרתי. "בערלה הרים את השקית ניילון ועדכן את כולנו בבשורה המרה", מתאר בכאב.

שלומי כמו יתר החברים, סגרו את "הבסטה" ובאו לבית העלמין סגולה בפתח תקווה לחלוק לו כבוד אחרון לחבר הקרוב, "לסגולה הגיעו חברים ומכרים רבים. הסיפור נגע בלב של כל אחד ואחד מאיתנו, וגם כאלו שלא הכירו אותו באופן אישי. הנחמה היחידה שלנו, שהוא גמר את  החיים שלו בלי לסבול, במאיית השנייה. הוא עזב את החיים במכת ברק".

בישיץ עם שלומי מרציאנו ושוקי סלומון

ויש לו גם סיפור מיוחד: בקבוצות ווטסאפ שאנו חברים הוא סייע לכל חבר שרק יכול. כך למשל, גלעד, חבר הקבוצה היה חולה. הוא שכב בבית החולים באין אונים. שעתיים לפני שבת הוא מבקש מהחברים שייסיעו לו, "היה זה לפני חודשים, הבן אדם היה תקוע בבלינסון, לאחר סעודת שבת, אלקנה הלך עם הילדים ברגל במשך שעה שלימה – מגבעת שמואל עד לבית החולים. "הוא בא לשמח את ליבו, להעביר איתו כמה שעות". זה אחד הסיפורים שמשקפים את אישיותו.

איש העסקים מספר לנו על 'הלב הענק' של אלקנה שתמיד חשב לעזור לחולים ולנדכאים. "לפני שלוש שנים נפטר חבר להקת 'אוף שימחעס' שמשון דלבקוביץ, אלקנה הביא לי 8 אלף שקל וביקש: "תביא לאלמנה ולילדים", זהו אלקנה. החברים מבטיחים להמשיך את מורשתו של האיש שבוקר אחד בהיר נסע בכביש 443, והותיר את כולנו המומים ודואבים.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ברוך דיין האמת

  איננני רגיל לכתוב תגובות אך אלקנה היה אחד מן העו"ד היחידים שלא חפצו רק כסף וכבוד אלא לעזור לזולת והכתבה פה משקפת אותו
  "עו"ד בישיץ ועו"ד פלדשטיין אלו שני בעלי חסד במסדרונות בתי המשפט" מילים של שופט בבית משפט לעניני משפחה

  משה כרמון |
  הגב
  • לא רק לגרושות אלא למי שהיה צודק גם לגרושים

   למשל היה תיק של גבר שאשתו בעזרת יועצי אחיתופל התעללה בסחטנות ממושכת מבלי להגיע לגט,
   אלקנה נכנס לסיפור ותוך דיון אחד הביא את הגט המיוחל,
   ובנחישות ומקצוענות המיוחדת שלו הוא יחסר לרבים.

   יצחק |
   הגב