חברי הכנסת דורשים הקמת ועדת חקירה למחדל השלג

לאחר המצור הכפוי על ירושלים והמחדלים הקשים ברחבי הארץ בעקבות מזג האוויר הסוער מתפנים חברי הכנסת לאמוד את הנזקים ודורשים לשאת בתוצאות.

ח"כ משה גפני תוקף הבוקר(א') ואומר כי "המדינה הייתה נראית במהלך שלושת הימים האחרונים כמדינת עולם שלישי ואינה ערוכה למצבי חירום. אנשים היו במצב של סכנת נפשות תקועים בתוך רכבים במשך שעות ארוכות, וזמן רב עבר עד שהרשויות עשו משהו. בחסדי שמיים שלא היו נפגעים בנפש".

גפני מבקש כי תוקם וועדת חקירה לבדיקת ההערכות לשלג – על האבסורד ששלחו ילדים למוסדות הלימוד ולאחר שעה מבקשים להחזירם לבתים, מה שגרם לילדים רבים להישאר בקור במשך זמן רב, זאת כאשר בירדן, מדינה שכנה ,ניתנה ההוראה "שבשל הסופה אין לצאת למוסדות הלימודים ולמקומות ציבוריים".

עוד טוען גפני כי "מדינה שעלולה למצוא עצמה במצבי חירום כאלה אך אינה יודעת להתמודד עם מצב חירום שכזה, עליה להקים וועדת חקירה לבדוק הן את המחדלים שקדמו לסופה והן את אשר אירע במהלכה".

גפני שיבח את ארגוני ההתנדבות והסיוע שבזכותם נצלו רבים והסתייעו על ידם ובכך מנעו מחדל חמור יותר. גפני אף כעס על כך שראש הממשלה לא התייחס לכך בדבריו ואף לא טרח לשבח ולהודות להם.

גם ח"כ אורי מקלב דיבר על המחדל החמור וטען כי"הזחיחות של נתניהו אמש מוכיחה שוב עד כמה הוא מנותק מהעם ומהמציאות", גם מקלב חושב כי צריך להקים ועדת חקירה שתסיק את המסקנות הנכונות והוא מוסיף בציניות "שתבדוק עם האנשים הסובלים בשטח ולא עם אלו השקועים בבריכה מחוממת בקיסריה עם נרות רחניים, שירגישו את אלו שישבו 48 שעות לאור נרות ולא הצליחו להשיג את חברת החשמל. איחוד הצלה עבדו הרבה יותר טוב מאשר הגורמים שהיו אמורים לעשות זאת", מפרגן מקלב ובצדק, לארגוני החסד.

אריה דרעי, יו"ר ש"ס אמר הבוקר ברדיו 'קול ברמה' כי "יש להקים ועדת חקירה ממלכתית ללא מקנות אישיות בעקבות המחדלים בירושלים".

אלי ישי טוען כי "ממשלת ישראל לא ציפתה את גודל הסופה ממדיה ותוצאותיה והדבר ברור לכל. חובה עליה להיות ערוכה מול איתני הטבע", הוא הבטיח כי "ועדת הפנים והגנת הסביבה וועדת המשנה למוכנות העורף יערכו סדרה של דיונים משותפים לבחינת מוכנות השלטון המקומי, המשרד לביטחון פנים, גופי ההצלה כמו גם משרד הביטחון ופיקוד העורף במהלך הסופה. זאת למען הפקת לקחים ולמען מניעת הישנות המקרים בעתיד".

תמונה ראשית – שמחה גולדברג – חדשות 24

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.