חדו"ש דורשת מבנט למנוע תקציבים מהחינוך החרדי

בתגובה לפרסום כי מועצות גדולי התורה של 'דגל התורה ו'אגודת ישראל' הורו לאיגוד הסמינרים החרדיים להתנגד לכל התערבות של משרד החינוך הן בשיבוץ תלמידות, הן בהתערבות בתכנים במוסדות החרדיים, פנו בתנועת חדו"ש לשר החינוך נפתלי בנט בדרישה לעצור את המשך העברת התקציבים למוסדות החינוך החרדים {ההסתה נמשכת}

בתגובה לפרסום כי מועצות גדולי התורה של 'דגל התורה ו'אגודת ישראל' הורו לאיגוד הסמינרים החרדיים להתנגד לכל התערבות של משרד החינוך הן בשיבוץ תלמידות, הן בהתערבות בתכנים במוסדות החרדיים, פנו בתנועת חדו"ש לשר החינוך נפתלי בנט בדרישה לעצור את המשך העברת התקציבים למוסדות החינוך החרדים.

במכתב החריף של חברי ועדת הרבנים של איגוד מנהלי הסמינרים שפורסם בעיתונות החרדית נכתב כי "לאור המגמה בשנים האחרונות לפגוע בעצמאית החינוך החרדי ע״י התערבות בתכני הלימוד, קבלת תלמידים ותלמידות, קבלת מורים ומורות הננו מורים למנהלים ולמנהלות של מוסדות החינוך החרדיים: "א. עד להחזרת מצב הפיקוח לקדמותו ולהנחת דעת קודשם של גדולי ישראל, אין לשתף פעולה עם המפקחים מטעם משרד החינוך, אלא אך ורק עם מפקחים מטעם המסגרת החרדית שהמוסד שייך אליה".

הרבנים הוסיפו במכתבם: "אין להתייחס למכתבים ולהוראות ממשרד החינוך הפוגעים בעצמאות המוסד בענינים הנ"ל – אין לקבל תלמידים ותלמידות שאינן מתאימים לתקנון המוסד מבחינה רוחנית ואין לאפשר כל התערבות של הרשויות בנושא זה, בכל ספק או שאלה או פניה לעזרה יש לפנות לוועדת הרבנים באמצעות המזכירים הרב אברהם רובינשטיין והרב יוסף דריימן".

לסיום כתבו: "וועדת הרבנים מחזקת את ידי המנהלים והמנהלות העומדים בפרץ כנגד המגמות המסוכנות הללו והמבינים את גודל האחריות המוטלת עליהם לחינוך בנינו ובנותינו". הדברים באים על רקע המתיחות עם מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך, מאיר שמעוני, על רקע מאמציו למנוע אפליית תלמידות מזרחיות בכמה סמינרים חרדים.

בכתבה בנושא שפורסמה היום בדה מרקר נכתב כי ככל הנראה, המאבק נגד שמעוני עלה מדרגה בעקבות ניסיונותיו למנוע אפליה של בנות חרדיות ממוצא מזרחי לסמינרים של יהדות התורה. עד כה, שר החינוך, נפתלי בנט, נמנע מלהתערב בנעשה במחוז החרדי ובתוכניות להחלת פיקוח על מוסדות החינוך החרדי.

המתיחות בין הצדדים התגברה לאחר ששמעוני אמר בכנס שנערך לפני כחודש במכון ירושלים לחקר ישראל כי כדי לשלב את החרדים בחברה, בתעסוקה ובצבא יש להתחיל בטיפול במערכת החינוך החרדית, וכי הוא מתכוון לפעול "ברגישות ובנחישות", כדי להגביר את הפיקוח ואת איכות הלימודים בחינוך החרדי.

שמעוני אמר בכנס: "נכנסנו למהלך מהיר על מנת לראות איך אנחנו משפרים את מערכת החינוך, את האיכות שלה, את הפדגוגיה ואת הלמידה וצד הזרוע המינהלית, הארגונית והתפעולית בהתאמה למגזר – מבלי לשנות את אורח חיו ואין כוונה לשנותו. צריך לדרוש מינהל תקין, שקיפות, רגולציה אמיתית, נורמת עבודה ונורמות התנהלות וכו'. זה מהלך לא פשוט. לא בהמנהלים את זה בכוח אלא בשכל, עם הרבה זהירות ורגישות ונחישות".

בתגובה להוראת חברי מועצות גדולי התורה, הודיע שחר אילן, סמנכ"ל תנועת חדו"ש כי דורש משר החינוך, נפתלי בנט לעצור מיידית את התקציב לכל מוסד חינוך שלא יתחייב לשתף פעולה עם משרד חינוך ומפקחיו. בתגובה לדה מרקר אמר כי “קשה להפריז בחומרת המהלך של מועצות גדולי התורה. הכרזת החרם של המוסדות החרדיים מעידה על שכרון הכוח של מפלגת יהדות התורה ומוסדות החינוך שלה שמרגישים שבקואליציה הנוכחית איש לא יפעל נגדם ואין גבול ליכולת הסחטנות שלהם. עד עכשיו ראש הממשלה הסחיט והלחיץ ושותפיו מכולנו והבית היהודי רק הוכיחו להם כמה הם צודקים".

לדבריו, מנהיגי הציבור החרדי מחרימים את משרד החינוך בגלל "פיקוח מזערי ובעיקר מינהלי שגם אותו הרבנים מסרבים לקבל. השאלה היא האם השר בנט ישים גבול או שיאפשר לקבוע כלל חדש: יש מוסדות שבתמורה לתקציב הנדיב של המדינה קובעים למדינה מי יפקח עליהם ואיך. העיתוי של פרסום ההודעה נראה מתוכנן בקפידה – רגע לאחר אישור סכומי העתק לחינוך החרדי בתקציב המדינה. קשה שלא להגיע למסקנה שהמפלגות החרדיות המתינו לאישור התקציב ואז הודיעו שיחרימו את מי שאמור להשגיח עליו".

כאשר נשאל שחר אילן על ידי "קוקר" האם הוא אינו חושב שעל מוסדות הזרם החרדי יש ביקורת רבה יותר מאשר על הזרם הממלכתי והממלכתי דתי, ענה אילן כי על פי הנתונים שבידיו, המציאות היא הפוכה וכי חסרים עשרות מפקחים למוסדות החינוך החרדים. לדבריו, גם מעט הפקחים הקיימים כיום, משתייכים ברובם למגזר החרדי.

בשיחה עם קוקר הוסיף אילן כי לא מדובר כאן על פיקוח הכולל התערבות בתכני הלימוד, אלא בעיקר בנסיון למנוע אפליה באי קבלת תלמידות במוסדות החינוך החרדים, סוגיה כואבת לכשעצמה כאשר יש הטוענים כי הסיבה לכך היא העדה של הבנות, רובן ככולן בני עדות המזרח, ואחרים טוענים כי מדובר בנסיון לשמור על הרמה הרוחנית של המוסדות.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הגיע הזמן שיאספו בחול

    הפעם הם צודקים מי שלא רוצה להכניס את משרד החינוך שלא יבקש גם את הכסף שלהם |
    הגב