אל תנצלו את המימונה \ ברוך מרזל

מה קרה כאן, שהתקשורת והממסד בכללו נוקטים בכזו סבלנות כלפי מנהגים והליכות שמקורן בתרבות שאינה בדיוק עולה בקנה אחד עם ההשקפה החילונית המערבית? היכן הארס הנוטף מהשפתיים כל אימת שמזכירים את חוקי השבת, את בית הכנסת המיושן? במה זכו המופלטות ושאר המטעמים של המטבח המרוקאי להמלט מחיצי הלעג של התקשורת?הטור של ברוך מרזל. { דעה}

כמידי שנה, אחר חג המצות, נוהגים לציין בישראל את ה"מימונה", מעין יום חג פרטי של יהדות מרוקו, כאשר שאר עדות המזרח מצטרפות לחגיגה, והתקשורת האשכנזית-חילונית-תל-אביבית מתמוגגת מנחת ומהתפעלות, אשר אינה מצויה בקרבה בדרך-כלל כשמדובר על חגי ישראל הידועים. בימי בחירות ובעתות משבר פוליטי, המימונה הופכת לאירוע רב-משמעות, ואז התקשורת עוסקת בשאלות הרות-גורל כגון האם נתניהו יבוא לאכול מופלטה באוהל של שמעון או של לוי. הממסד בכללו מתיחס בסלחנות יתרה למנהגים, אשר בכל הזדמנות אחרת מעוררים בוז ולעג, ואף היללה המסורתית "לו-לו-לו" זוכה לחיוך ולהבנה. ונשאלת השאלה, מה קרה כאן, שהתקשורת והממסד בכללו נוקטים בכזו סבלנות כלפי מנהגים והליכות שמקורן בתרבות שאינה בדיוק עולה בקנה אחד עם ההשקפה החילונית המערבית? היכן הארס הנוטף מהשפתיים כל אימת שמזכירים את חוקי השבת, את בית הכנסת המיושן, את כיסוי הראש הפרימיטיבי ואת המקוה המלוכלך, שממש סכנה בריאותית להכנס לתוכו? במה זכו המופלטות ושאר המטעמים של המטבח המרוקאי להמלט מחיצי הלעג של התקשורת?

 

התשובה לכך מובנת מאליה. לא, לא תקף את התקשורת איזה דחף פתאומי "להבין" ו"להכיל" את האחר. לא געגועים למסורת יש כאן, כי אם המשך ישיר לזלזול בעדה המרוקאית בפרט ובעדות המזרח בכלל. האליטה האשכנזית חושבת שחנופה וקצת כבוד ישכיחו את שנות הדיכוי הרוחני, את השמד הרוחני שבצעה מדינת ישראל כלפי עדות המזרח בשנים הראשונות שאחר קום המדינה. אלא שהפעם הדבר נעשה ביתר תחכום ובערמה. המימונה אינה מייצגת לאמיתו של דבר שום ערך ממה שהיה פעם נחלתם של בני עדות המזרח. יהודים אלו הגיעו לארץ עם מורשת אבות של תורה ומצוות, של מנהגים מעוגנים במקורות ההלכה, של כבוד לגדולי התורה ושל תא משפחתי מלוכד סביב חוקי התורה. כל זה נבזז מהם באכזריות וברשעות. ואך סמלי הדבר, שימים ספורים לפני יום הזכרון לשואה הגשמית של יהודי אירופה, אנו זוכים לתזכורת של השואה הרוחנית של יהדות ספרד, שואה שבוצעה כנגד יהודים על-ידי יהודים. הממסד  וזרועותיו קרעו ילדים מחיק אמותיהם מתוך מטרה להעניק להם "חינוך מחדש", חינוך שיהפוך אותם לחילונים הבזים לתורה ולמצוות כמו אחיהם האשכנזים. וכדי להוסיף חטא על פשע, דאג הממסד לשמר ולטפח את אותם מנהגים קולינריים חסרי ערך, את אותן מופלטות, שזה מה שהם רוצים שישאר ממסורת יהדות ספרד המפוארת אחר שנשדדו ממנה הערכים האמיתיים. כך הם בזים לבני עדות המזרח, בהראותם שמלבד מופלטות אין להם מה לתרום לחברה, ותוך כך הם לובשים איצטלה של "כבוד לאחר" ושל "נאורות תרבותית". וכואב הלב לראות את אותם ספרדים תמימים, שמשתפים פעולה עם אותו ביזוי שלהם עצמם תמורת כמה חיוכים וצילומים בתקשורת.

 

רוצים באמת לכבד ולרומם את מסורת יהדות ספרד? מעוניינים לכפר ולו במקצת על השואה הרוחנית ועל הריסתם הרוחנית של עדות המזרח? רוצים לתקן ולו במשהו את אותו הרס, שבמסגרתו הפכו עדות של יהודים גאים במורשתם ל"נחותים" ו"פרימיטיביים" בתודעתם, מה שהפך רבים מהם ברבות הימים לפושעים, הממלאים את בתי-הסוהר בישראל? אם כן, חדלו לכם מהמימונה והמופלטות ותתחילו לחזור למורשת האמיתית. דרושה השקעה של מיליארדים במערכת החינוך שתכליתה להקנות מחדש את כל אותם ערכים, אשר המדינה שקדה על הריסתם בשנותיה הראשונות. מיליארדים שיושקעו בלימוד מחדש של התורה והמצוות, הדינים, המורשת, המנהגים החשובים באמת, ובכך שוב יקום דור של יהודים גאים במורשתם, יהודים שיודעים עבור מה הם יהודים, יהודים הנאמנים להלכה ולמסורה, הנאמנים לעמם ולמולדתם, יהודים שיודעים מדוע ארץ-ישראל שייכת לנו ולא לאויב. ואת ההתנשאות הפטרנליסטית של המימונה מוטב שישמרו אנשי התקשורת והפוליטיקאים להזדמנות אחרת. הנושא כאן הוא מדי רציני.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.