חובות דיווח על נותני אשראי חוץ בנקאי ביחס לפעולות כספיות מעל 50,000 שקלים

"הצו יעזור לישראל להיכנס לרשימת המדינות הפועלות נגד הטרור והלבנת הון ויעזור בחשיפת ה-140 מיליארד שקלים המסתובבים מתחת לרדאר"

ועדת החוקה אישרה בתום ארבעה דיונים ממושכים את צו איסור הלבנת הון . הצו נועד להתמודד עם הלבנת הון ולחשוף מלביני הון, באמצעות הטלת חובה על נותני שירותי אשראי לזהות ולאמת את הפרטים של הלקוחות שלהם, ולדווח, בהתקיים תנאים מסוימים, על העברות כספיות של אותם הלקוחות. בין יתר החובות קובע הצו את חובת ביצוע "הליך הכרת לקוח" אם הלקוח מקבל אשראי בסכום של מעל 50,000 שקלים במצטבר בפרק זמן של חצי שנה, חובת זיהוי פנים אל פנים לפני מתן אשראי לראשונה, חובת קיום בקרה שוטפת אחר הפעולות של מקבל השירות ובדיקת פרטי הזיהוי שלו אל מול רשימת ארגוני הטרור ופעילי הטרור המוכרזים. הצו יחול על מי שעוסק במתן שירותי אשראי, ובכלל זה מתן שירותי ניכיון שיקים ושטרי חוב, ניכיון שוברי אשראי, הלוואות, ליסינג מימוני ועוד. הוועדה התמקדה רבות בסעיף הבקרה המוגברת לגבי לקוחות שמקבלים שירות בסכום נמוך, ביחס לפעילות הנעשית מול מדינות וטריטוריות המנויות בתוספת הראשונה לצו, על פעולות של איש ציבור זר ועל פעילות שיש בה סיכון גבוה להלבנת הון או מימון טרור. כמו כן, עסקה בשאלה על אלו פרטים יידרשו נותני האשראי לדווח, האם הצו המוצע חל על "מאגדים" (גופים מתווכים בין חברות האשראי לבעלי העסקים), ומתי ייכנס הצו לתוקף. הצו ייכנס לתוקף במרץ אך נקבעו תקופות הסתגלות שונות.

יו"ר הוועדה חה"כ ניסן סלומינסקי: "נשארו שני נושאים פתוחים. בנוגע לבקרה הבנתי את הבקשה לגבי לקוח לא קבוע שמקבל שירות בסכום נמוך, וביקשתי שימצא נוסח שלא כל מי שבא לקבל אשראי נמוך חד פעמי יחייב דיווח. הוספנו "מעורר חשש" – כל אחד במקצועו יודע לאתר מניסיונו מה מעורר חשש. אם אין חשש הכול בסדר אבל אם יש חשש תעשו את הליך הבדיקה לטובת כל עם ישראל. נושא נוסף הוא דיווח על הבטוחות- אני מבין שכל צ'ק גם אם יינתן כבטוחה הוא נזיל ויש לדווח עליו והשאלה מה דינו של שטר חוב. אולי אפשר להבחין בין בטוחה שניתן לממשה מידית ואז היא נזילה ומחויבת דיווח לבין בטוחה פחות נזילה".

היו"ר חה"כ סלומינסקי: "הצו יעזור לישראל להיכנס לרשימת המדינות הפועלות נגד הטרור והלבנת הון ויעזור בחשיפת ה-140 מיליארד שקלים המסתובבים מתחת לרדאר. נחשפנו לאנשים אינטרסנטים שגילו בגרות והעירו הערות שעזרו למערכת שבאה מעולם התאוריה להפוך את הצו למעשי ולא רק הצהרתי. המערכת תיעזר בכך כדי להיבנות. נקווה שתהוו גוף מתחרה גדול חוץ בנקאי, כי ככל שתחרות תגדל האזרח ירוויח".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.