חובת הצבת מכשירי החייאה במוסדות חינוך

מכשיר ההחייאה הוא אוטומטי ונותן הנחיות קוליות בעברית, כך שכל אדם, גם אם לא קיבל הכשרה רפואית, יכול להשתמש בו כדי להציל חיים, עד להגעת הצוות הרפואי למקום האירוע

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לימוד עזרה ראשונה בבתי ספר (תיקון) (החזקת מכשירי החייאה וערכות עזרה ראשונה בבתי ספר), התשע"ח-2018 של חבר הכנסת יעקב מרגי ואחמד טיבי.

מוצע לתקן את חוק לימוד עזרה ראשונה בבתי ספר ולקבוע כי בכל בית ספר שלומדים בו מעל 500 תלמידים, יוצב מכשיר החייאה אחד לפחות במקום מרכזי ונגיש וכן כי בכל בית ספר תהיה ערכת.

בדברי ההסבר נכתב: "חוק הצבת מכשירי החייאה במקומות ציבוריים, התשס"ח–2008, קובע חובה של מחזיק במקום ציבורי המנוי בתוספת כגון קניונים, משרדי ממשלה ורשויות מקומיות, שדות תעופה, מקומות עבודה ומוסדות להשכלה על-תיכונית, להציב מכשיר החייאה במקום הציבורי שברשותו, במטרה לאפשר טיפול ראשוני מידי במי שלקה בליבו. חוק לימוד עזרה ראשונה בבתי ספר, התשס"א–2001, מגדיר את החובה של לימוד הגשת עזרה ראשונה. התיקון בא להוסיף את חובת הימצאותו של מכשיר החייאה בבית הספר. מכשיר ההחייאה הוא אוטומטי ונותן הנחיות קוליות בעברית, כך שכל אדם, גם אם לא קיבל הכשרה רפואית, יכול להשתמש בו כדי להציל חיים, עד להגעת הצוות הרפואי למקום האירוע.

מוצע להוסיף חובה להציב מכשיר החייאה גם במוסדות חינוך, בדומה לחובה שקיימת במדינות אחרות, כדי לאפשר טיפול רפואי מידי והצלת חיי אדם של מי שנמצא בשטח בית הספר ולוקה בליבו."

ח"כ מרגי: "החוק הזה נולד מיוזמה של אנשים שלקחו את הטרגדיה האישית שהם חוו והפכו אותה לחוק שמעניק חיים." ח"כ טיבי: "העברתי לא מעט חוקים אבל לחוק הזה יש מטען רגשי מיוחד בשל העובדה שאצלי הוא מזוהה עם דמות של ילד בשם אדם שנפטר בגיל 8 בחצר בית הספר כאשר אמבולנס הגיע רק לאחר 45 דקות. אם החוק היה קיים אז סביר להניח שאדם היה היום איתנו"

26 תמכו ללא מתנגדים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.