'יהדות התורה' חתמה על הסכם קואליציוני (וידאו)

'יהדות התורה' חוזרת לקואליציה ומציגה שלל הישגים, ביניהם: ביטול הסנקציות הפליליות, ביטול חוק הגיור, החזרת קצבאות הילדים ועוד

צעד נוסף בדרך לממשלת נתניהו: בתום משא ומתן שנמשך ימים ארוכים חתמה מפלגת 'יהדות התורה' על הסכם קואליציוני עם הליכוד. ההסכם מבטיח ל'יהדות התורה' את תיק הבריאות, ראשות ועדת הכספים, ועדת המדע וסגן שר החינוך.

כצפוי מופיעים בהסכם סעיפים תקציביים הנוגעים לקצבאות הילדים, חוק הגיוס ולישיבות התורניות לפיהם תקציב קצבאות הילדים יוגדלו החל במאי 2015 עלות העלאת הקצבאות מחודש זה ועד סוף 2015 נאמדת ב–1.5 מיליארד שקל. בהמשך, הגדלת קצבאות הילדים תעלה כ–2.6 מיליארד שקל בשנה. העלות הכוללת של דרישות יהדות התורה וש"ס — כ–5 מיליארד שקל בשנה.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

גורם ב'יהדות התורה' הדגיש בשיחה עם 'קוקר' כי ההסכם שפורסם תחילה הוא הצעה שהיתה נכונה לתחילת המו"מ, ובינתיים המפלגה ויתרה בין השאר על החוק המאפשר מינוי סגן שר שאינו חבר כנסת, או ההתנגדות לפתיחת אזורי רישום. הם ציינו כי חלק מההטבות – כמו העלאת קצבאות הילדים וטיפולי שיניים – מועילות לכל הציבור ולא רק למגזר החרדי,

לקראת החתימה על ההסכם אמר ח"כ משה גפני משה גפני כי "הציבור שאנחנו מייצגים סבל במשך שנתיים באופן חמור ואנחנו מנסים לתקן את העוול הזה". גפני הוסיף: "אנחנו מדינה אחת וציבור אחד. איך עשו את העוול הזה לנכים, עיוורים ונשים עובדות? את ברית האחים שעשתה נזק גדול למדינה צריך לבטל".

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

עוד בהסכם הקואליציוני: ביטול רפורמת הגיור והחוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואים. הסרת שריונן של ארבע נשים בוועדה למינוי דיינים; בוטלו הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס; הקמת ועדה לבחינת ההנחיות המחייבות קבורה רוויה; והקמת צוות לשותפות הקואליציוניות כדי לדון מחדש ברפורמות שהתקבלו בקדנציה הקודמת. יהדות התורה מציינת גם את ביטול הקיצוץ בתקציבי החינוך החרדי, החזרת התקצוב לתלמידי ישיבות מחו"ל הלומדים בישראל והחזרתה של גמלת הבטחת הכנסה לאברכים, שבוטלה בעבר בהחלטת בג"ץ.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

'יהדות התורה' וש"ס תבעו את החזרת חוק נהרי, המחייב רשויות מקומיות לממן מוסדות חינוך חרדיים גם אם אינם מלמדים לימודי ליבה, בנוסף לתקציב משרד החינוך. עלות החזרת החוק מוערכת בכ–200 מיליון שקל.

קודם החתימה נפגש יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יעקב ליצמן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשהם עוברו על הסעיפים האחרונים וסיכמו על חתימה, גם ח"כ משה גפני שוחח טלפונית עם נתניהו לאשר את ההסכם האמור.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. גם החרדים לא מבנים את לפיד
    ויש מה לתקן גם ביציאה לעבודה וגם בתרומה למדינה כמובן בצורה שלא נוגדת את ההלכה
    והדברים ידועים ואין כאן המקום

    . |
    הגב