חוטובלי: "אין בסיס לדיווחים על ריגול"

התייחסות ישראלית ראשונה לדיווחים על ריגול ישראלי אחרי שיחות הגרעין. מומחים בינ"ל: "תפוצת הוירוס רחבה בהרבה ממה שתואר"

אחרי השתיקה הרועמת מגיעה הבוקר התייחסות ישראלית ראשונה לפרשת הריגול סביב שיחות הגרעין: סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, הכחישה את הדיווחים על מעורבות ישראלית בענין אך הבהירה כי יש לעשות הכל כדי למנוע את ההסכם.

בראיון ל'גלי צה"ל' אמרה חוטובלי: "אין בסיס לכל הדיווחים הבינלאומיים על המעורבות של ישראל בעניין. מה שהרבה יותר חשוב זה שנמנע הסכם רע, אחרת, בסופו של יום נמצא את עצמנו עם מטרייה גרעינית של איראן".

בתוך כך, מומחים בינלאומיים אומרים הבוקר כי תפוצתו של הוירוס רחבה הרבה יותר ממה שתואר, כך שייתכן שבזמן הקרוב יתפרסמו דיווחים על מטרות נוספות שנפגעו ממנו.

על פי המומחים, הווירוס שימש לריגול בלבד – ולא לחבלה, והוא ניצל שלוש פרצות "זירו-דיי" שונות של מערכת ווינדוס, מונח באבטחת מידע המתאר פרצה שרק התוקפים מודעים אליה עד שהיא נחשפת, וכך הם יכולים לפעול בחסות אותה פרצה מבלי להתגלות במשך זמן רב.

כזכור, כלי תקשורת ברחבי העולם דיווחו אמש כי ישראל שתלה תוכנות ריגול במחשבי המלונות בהם נערכו שיחות הגרעין בין איראן והמעצמות.

ב"וול סטריט ג'ורנל" דווח כי תחקיר של חברת אבטחת התוכנה "קספרסקי" העלה כי תוכנת ריגול, ככל הנראה מתוצרת שירותי הביון הישראליים, הושתלה בשלושה מלונות בשוויץ שבהם התנהלו שיחות הגרעין בין אירן לשש המעצמות.

חברת אבטחת המידע קספרסקי דיווחה לתקשורת כי וירוס מתוחכם הצליח לפרוץ למחשביה.

מבדיקה של חוקרי החברה התגלה כי החברה אינה הקורבן היחיד לוירוס שנקרא דוקו 2, והוגדר כקרוב משפחה של וירוס סטוקסנט המפורסם. בחיידק נפגעו סדרת מלונות ואולמות דיונים ששימשו לשיחות הגרעין בין איראן למעצמות.

משתילי התוכנה האזינו לשיחות והעתיקו קבצים לאחר שהשתלטו על המערכות הממוחשבות של המלונות וכך, על פי הדיווח, אספו את המידע. עוד צוין כי התוכנה הותקנה סמוך מאוד למועד תחילת השיחות בכל אחד מהמלונות

החוקרים מעריכים כי ישראל עומדת מאחורי הוירוס המתוחכם, ולא ברור האם נעשה בו שימוש במקומות נוספים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.