חולדאי מציע לאפשר תחבורה ציבורית בשבת

ראש עיריית תל אביב מציע: "לגבש אמנה חברתית בה נסכים שבשבת לא יתקיים מסחר, ואפילו הקניונים יהיו סגורים – אך מנגד יותרו תחבורה ציבורית ושירות מצומצם של קיוסקים ומרכולים". {ללא הפסקה}

בתגובה להצעת חוק השבת שהגיש חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד, שיגר היום ראש עיריית תל אביב רון חולדאי מכתב לחברי הכנסת ולראשי רשויות עם הצעה לגבש אמנה חברתית ולפיה יסגרו בשבת את כל החנויות והקניונים אך בתמורה יאפשרו הפעלת תחבורה ציבורית – תוך כדי חילול יום השבת.

חולדאי כותב כי "תפיסת העולם המנחה הייתה ונשארה כי יום השבת צריך להיות יום מנוחה בו אין מסחר ועבודה. זהו ערך סוציאלי ממדרגה ראשונה. לכל אדם צריכה להיות זכות ליום מנוחה בשבוע. יום מנוחה שבו הוא יכול לבלות, לנפוש או לבקר את קרוביו; ואך טבעי שכיהודים וכציונים נאמץ את יום השבת כיום המנוחה שלנו במדינת ישראל".

לדבריו, "אין מדובר בוויכוח על ענייני הלכה, אלא בשאלה ערכית-אזרחית לגבי גבולות הגזרה שהמדינה אמורה להגדיר כדי שיום השבת יהיה יום המנוחה השבועי, בו רובו המכריע של הציבור לא יעבוד, אך יינתנו בו אותם שירותים הנדרשים לציבור כדי ליהנות מאותו יום מנוחה".

הוא טוען כי "תל-אביב-יפו – לפני ואחרי חוק העזר שנקבע על-ידינו – היא עיר שנחה בשבת לא פחות ואולי אף יותר מערים רבות אחרות! תל-אביב-יפו, העיר 'ללא הפסקה' עם הפעילות המסחרית, העסקית והתעשייתית האינטנסיבית המאפיינת אותה במהלך השבוע – משנה את פניה לגמרי בשבת. הפעילות העסקית-מסחרית מפנה את מקומה לפעילות של בילוי, תרבות ונופש, המתאימה ליום המנוחה ובכך משרתת עירנו גם את המטרופולין כולו".

"הייתי מציע לבחון באותה דרך את המצב הקיים במדינה ולגבש אמנה חברתית, בה נסכים על כך שבשבת לא יתקיים מסחר, ואפילו הקניונים יהיו סגורים – אך מנגד יותרו תחבורה ציבורית ושירות מצומצם של קיוסקים ומרכולים במתכונת שבת. כך נדאג שיום השבת יהיה באמת יום מנוחה לכולם, המוקדש לבילוי, תרבות ופנאי. הדבר עדיף, לטעמי, מתרבות הקניות שכאמור התפתחה כאן בשבתות".

לדברי חולדאי, "התחבורה הציבורית צריכה להיות במתכונת המאפשרת לכל אזרחי ישראל גישה למערכת השירותים והצרכים הנדרשים ביום המנוחה והפנאי, שמן הסתם תהיה שונה מהמתכונת הנהוגה ביום חול. כך תתאפשר גם למי שאינו מחזיק רכב פרטי נגישות לבתי-חולים, לביקור קרובים, מופעי ספורט ותרבות, רחצה בחוף הים ועוד".

לסיכום הוא כותב: "מלאכת האיזון וההסכמות ברוב הנושאים ממילא אמורות להישאר – כפי שאף נקבע בחוק – בידי ההנהגה המקומית בכל מקום ומקום, ובוודאי שלא ניתן לגזור דין אחד לתל-אביב-יפו ולבני-ברק. וכפי שמועצת העיר בבני-ברק יכולה לסגור בשבת גם את מה שמותר בכלל המדינה – כך ראוי לכבד את סמכותה של מועצת העיר תל-אביב-יפו לקבוע את אופיה של השבת ברחובותיה".

ח"כ מיקי זוהר, מי שהגיש את הצעת חוק השבת שעורר סערה כה גדולה במערכת הפוליטית, מברך את ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, על תמיכתו בסגירת מסחר בשבת: "זו אמירה מכובדת ואמיצה של איש ציבור" שבוע לאחר הצגת חוק השבת במליאת הכנסת מצהיר היום רה"ע תל אביב רון חולדאי כי הוא תומך בסגירת קניונים ומסחר בשבת.

ח"כ זוהר אמר בתגובה: "אני מברך את רון חולדאי על הצהרתו, זו אמירה אמיצה, מכובדת והוגנת של איש ציבור. כעת נותר לנו להשלים את הפיתרון לנושא התחבורה בשבת על מנת שנוכל להביא לשינוי המיוחל. בימים הקרובים בכוונתי לקיים שיח ענייני עם חבריי לקואליציה בנוגע לתחבורה בשבת ולהציע פיתרון ממשי לסוגייה – לטובת כלל אזרחי ישראל ולמען הערך החברתי החשוב של יום השבת״.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.