חוסן נפשי נשי – נשים מצילות חיים

מרים באלין, פסיכותרפיסטית ואמא ל-5 ילדים מתנדבת באיחוד הצלה ומנהלת יחידת חוסן נוסדה בכדי לתת מענה ראשוני למקרי פוסט טראומה שנלווית למקרי החירום אליהם מוזעקים כונני איחוד הצלה. יחידה המבוססת ברובה על נשים

מרים באלין מיוסטון טקסס שבארה"ב התחתנה עם בחור מאוסטרליה ועברה להתגורר באוסטרליה בשנים הראשונות שלה כנשואה. בעלה ד"ר אדם באלין למד רפואה והתחיל להתנדב כחובש בארגון הצלה ליד הבית. כשמרים רואה את בעלה חוזר אחרי הצלה כל שהיא ורואה את הסיפוק בעיניים שלו, היא גם רוצה להציל ולהיות חלק מהארגון. כשהיא מבקשת להצטרף היא נענית בשלילה "אצלנו יש רק גברים". אבל אם את מאוד רוצה בואי תהיי המוקדנית של הארגון וכך תוכלי לעזור לנו בהצלת חיים.

בהמשך מרים לומדת פסיכותרפיה במקביל להיותה אם מסורה, ועובדת כמוקדנית בארגון. אחרי שנים שבעלה קיבלת תעודת רפואה וכל שאיפתם היה לעלות לארץ ישראל. עלו משפחת בליין לארץ ישראל ובעלה התקבל לעבודה כרופא משפחה בקופת חולים מכבי. השאיפה שלהם להצלת חיים מה שהעסיק אותם באוסטרליה ממשיך להעסיק אותם גם בארץ והוא מצטרף לאיחוד הצלה ובעצם מציל חיים גם בעבודה וגם כמתנדב.

בארץ החלטתי שאני לא מוותרת ואני מצטרפת להצלת חיים של ארגון איחוד הצלה, באיחוד הצלה יש כ1000 נשים מתנדבות אבל בירושלים לא היו נשים. ביקשתי שיפתחו בירושלים מוקד למתנדבות נשים. התשובה הייתה לא זה בלתי אפשרי בירושלים יש בעיה של רבנים פוליטיקה. כמובן שלא וויתרתי ונכנסתי לקורס של גברים שאני הבאתי אליו קבוצת נשים שרצו ללמוד להיות חובשת מקצועית. הקורס בן 6 חודשים שרובו הגדול היה גברים ואנחנו מעט נשים. מה שלא הפריע לי בכלל להיות חלק מהארגון ולהגשים את הייעוד שלי.

כשהתחלתי ללמוד את הקורס הייתי מייד אחרי לידה ולא ידעתי עברית כל כך ובטח לא לימודים כאלה קשים שדורשים ממני הרבה ועוד בשפה שאני לא שולטת בה. אחרי הלימודים הייתי חוזרת הביתה ומשננת את החומר דרך גוגל תרגום כדי לעבור את המבחנים בהצלחה וזה באמת מה שקרה.

 

ספרי לנו על מקרה מציל חיים שלך כאישה לאישה?

החשיבות של אישה בצוות היא מאוד גדולה בעיני, כמה פעמים מגיעים לאירוע ויש אישה, שנפלה או יולדת שהכי נעים וטוב לה שיש נשים בסביבתה שמטפלת בה. אחרי שסיימתי את הקורס זה היה ביום שישי אחרי הדלקת נרות, קיבלתי התראה שקרוב לבית שלי, עזבתי הכל והלכתי להציל חיים, פגשתי את בעלי שהגיע גם הוא למקום וזו הייתה יולדת כשאנחנו נכנסנו לזירה היא בדיוק התחילה ללדת ואני קיבלתי את הילד לידיים שלי. חיבקתי, ליטפתי והיא כל כך שמחה שאני הגעתי ועזרתי לה. מעבר לזה שהיא הייתה אצל חמותה וזה מאוד עזר לה הטיפול והנעימות שלי כאישה. ולכן אני רואה בזה שליחות וחשיבות עליונה.

לקחתי על עצמי את האחריות להביא עוד נשים שפועלות בארגון איחוד הצלה ויש היום בירושלים למעלה מ200 נשים.

אז מה, קריאה ואת בחוץ להציל חיים, 5 ילדים קטנים זה לא תמיד סיפור כזה פשוט?

נכון מאוד, יש לי גם עסק שלי שבו אני מטפלת באנשים עם טראומה ופוסט טראומה. את יודעת שלי יש בייביסיטר כדי לצאת להציל חיים לא כדי לצאת למסעדה. זאת השליחות שלי ושל בעלי.

היה מקרה של קריאה בקומה מעלי ואמרתי לבת שלי אני עולה להציל חיים והיא התחילה לבכות לא אל תלכי, אז אמרתי לה אוקי אני לא ילך אם את לא רוצה. והיא אמרה אחרי מחשבה לא אמא אני רוצה שתלכי ועליתי למעלה לעזור במקרה והייתה שם אישה בלי הכרה, הגעתי למקום תוך 10 שניות שזה מהר מאוד וטיפלנו באישה ועשינו לה החייאה וכשהיגיע האמבולנס היא הייתה בהכרה ומוכנה לפינוי לבית חולים. זה בעצם כוח התגובה והמהירות שאנחנו מגיעים למקום מהר ועושים את העבודה ועד שמגיע צוות מגן דוד אדום לפעמים הדקות הראשונות של חיי אדם הם קריטיות ביותר.

כשחזרתי הביתה סיפרתי לבת שלי את החשיבות של הצלת חיים ושיכולתי ללכת כי היא אפשרה לי את זה, ברור שהבת שלי בת 8 לא יכולה כל כך להבין את משמעות החיים אבל זה חינוך שאני יכולה לבוא ולהגיד לה כל הכבוד שנתת לי ללכת לעשות את מה שאני אוהבת ויודעת לעשות וזה יחלחל לה בחיים אני בטוחה.

איך נולדה יחידת חוסן?

מאחר ואני עובדת כפסיכותרפיסטית אני יודעת מה החשיבות של הקמת מערך התנדבותי שנותן מענה מיידי גם לנפגעים מטראומה ולא רק פצועים שמפונים לבית החולים. יש מקרים של אנשים שלקו בטראומה באירוע שראו או חוו והולכים לביתם אחרי כמה שעות ולא יוצאים מזה.

אני יספר לך איך זה התחיל, יום אחד לקחתי את הבן שלי מהגן רציתי לחצות את הכביש זה היה בחורף והכביש היה מלא מים ואי אפשר היה לחצות. הלכתי עם הבן שלי למקום בטוח יותר כדי לתת דוגמא לבן שלי לעבור במקום בטוח יותר. התחלתי לעבור את הכביש ואופנוע שלא ראיתי פגע בי. נפלתי ואיבדתי את ההכרה, אנשים במקום וגם מתנדב שעובד איתי הגיעו וטיפלו בי עד שהגיע האמבולנס לפנות אותי

ב"ה חזרתי הביתה שלמה ובריאה ולא קרה לי כלום. והחלטתי שאני הולכת למקום הפגיעה ומדברת עם אנשים שהיו שם ולהודות להם על הטיפול בי. שמעתי כל כך הרבה אנשים עם טראומה ממה שקרה לי. ואמרתי להם מה אתם בטראומה אני פה חיה ובריאה. אבל זה בכל זאת עשה להם משהוא לא טוב. אז קל וחומר אנשים שחווים טראומות שנגמרים באסון ולא מטופלים.

לכן החלטתי לקחת על עצמי את ארגון מערך ההתנדבות הזה. להביא פסיכולוגים ופסיכאטרים שמוכנים לבוא להתנדב בארגון שלנו ולתת מענה אנושי ראשוני לטראומה ובטח לפוסט טראומה. גם את החובשים שלנו אנחנו מלמדים לתת מענה ראשונה של עזרה נפשית.

ספרי לנו על הצוות של חוסן?

כשאדם מקבל טיפול נפשי ראשוני זה חוסך לו את הפוסט טראומה והתמודדות שלו בהמשך לחיים. הצוות שלנו מיומן לתת עזרה נפשית בכל מצב שהוא מגיע אליו. אנחנו עוזרים עם סיוע משפחתי, רווחה, עירייה, אנחנו לומדים איך לעזור לאזרחים ולתת להם מענה בזמן אמת.

כשהצוות מגיע לאירוע כמו אמא שהבן שלה עובר החייאה, הצוות יודע לדאוג לאמא בזמן אמת ולהרגיע אותה כדי שלא תכנס לפאניקה ותוכל לתפקד ולתת לילד שלה את מה שהוא צריך בשעת הצורך.

יש לנו היום קו 24/7 של מענה טלפוני על ידי מומחים בתחום, כך שמי שמתקשר וצריך כל סיוע ועזרה נפשית הוא מקבל, יש בצוות יותר מ250 אנשי מקצוע ויש כל הזמן קורסים שאנחנו עושים כדי להביא מתנדבים טובים וראויים לארגון מהדרום ועד הצפון.

עזרה נפשית בעת אירוע יש לה חשיבות כמו לטפל בהחייאה. אני יספר לך סיפור על זה. בארמון הנציב לפני שנה היה פיגוע שנהרגו בו  4 חיילים ועוד פצועים. היו  במקום כ200 אנשים שסבלו מטראומה שזה המון אנשים שלא יודעים לטפל בהם באותו רגע אין להם סיוע ואחרי הפיגוע הם הולכים הביתה ונשארים עם המראות שהם ראו וחוו לבד ורק אחרי שנה שנתיים הם יבואו לקבל טיפול. הגעתי לאירוע והיה שם בחור שישב על ספסל ולא תיקשר עם הסובבים אליו. המשטרה באה ורצתה לפנות אותו, דיברה אליו, כלום הבחור לא עונה להם. ביקשתי מהם תנו לי רגע לדבר איתו והתחלתי לדבר איתו  עד שהוא התחיל לבכות ואז גם לדבר, כמובן שברגע הראשון השוטרים צעקו עלי מה תראי הוא בוכה אבל זה המקום שהבחור השתחרר והתחיל לספר לי שהוא מפחד לבוא לירושלים בגלל פיגועים והיום הוא הגיע לבקר את החבר שלו והמכונית שלו הייתה ממש בקרבת הפיגוע והעזרה שלי, במקום איך לדבר אליו עזרה לו והוא דיבר הוציא את מה שהיה לו, חסך לו להיכנס לפוסט טראומה ולהישאר עם הפחד.

מה הצלחת לעשות בייחודיות שלך?

גייסתי כסף לאמבולנס שיהיה לנו ליד הבית ויוכל לתת מענה בזמן אמת. אספתי 180 אלף דולר שזה סכום לא פשוט, באמבולנס המיוחד הזה יש 3 חלקים שבו אפשר לטפל בו זמנית באדם שנפצע פיזית ובאדם שנמצא נפשית, זה הייחודיות שאני הבאתי לארגון חוסן.

לארגון יש אפליקציה שיודעת איפה המתנדבים ואיפה האירועים וכך היא מייחדת לכל ארוע את הטיפול עם האנשים שלו ואנחנו מגיעים במהירות לכל מקום בגלל הדיוק של האנשים בסביבה בזמן אמת.

ואחרי כל זה עדיין ישנן שאיפות במסגרת הפעילות ?

כן, שכל אזרח בישראל יקבל סיוע נפשי כשהוא עובר משהוא קשה מאדם מקצועי עם כלים נכונים.

לשנות את ההבנה שטראומה נפשית צריכה טיפול מיידי וזה חוסך לאנשים הרבה סבל. ברוב המקרים אנשים חושבים שזה רגע שיחלוף ויעבור ואנשים לא יישארו עם טראומה נפשית, מחקרים מוכיחים שאנשים לא יכולים להתגבר על זה לבד וחייבים עזרה מקצועית. חייבים לשנות את הגישה זה יכול לשנות את כל העתיד וכך לשמור על עצמנו ועל החברים שלנו.

ועוד שאיפה חשובה של מרים היא להעצים את הנשים החרדיות והדתיות שיש להן מקצוע והשפעה בכל התחומים ולהביא את זה לידיעה.

 אישה היא: כוח מיוחד להצליח ולהגשים את כל חלומותיה.

מאחלת לכולם רק בריאות  ושמחה שאני חלק ממערך כל כך גדול!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.