חוקים בנושאי בריאות לא מיושמים ומסכנים את כולנו

"אתם פוגעים בבריאות האזרחים. נגיע לכל המשרדים ולכל מי שאחראי לפגיעה הזאת"

ועדת הבריאות של הכנסת קיימה היום דיון מיוחד, בעקבות עיכובים משמעותיים של משרדי הבריאות והמשפטים בהתקנת תקנות ל-10 חוקים שונים בתחומי הבריאות, אשר חורגים משמעותית מפרק הזמן אשר החוק הקצה להגשתם. בין התקנות שטרם הוגשו לאישור הוועדה: הבטחת איכות המזון בצהרונים, תנאי מכשירים המפסיקים חיים באופן פאסיבי ("חוק החולה הנוטה למות"), אסדרת ענף התמרוקים, פיקוח על חיסונים, הסדרת מקצוע הפודיאטריה ועוד.
תקנות הן חקיקת משנה, המוגשת על ידי משרדי הממשלה לדיון ואישור הוועדה בכנסת, והן כוללות "ירידה לפרטים", לעתים טכניים, אשר מאפשרים בפועל את יישום העקרונות הכלליים שנקבעו בחוק.
יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), נזף בנציגי המשרדים: "זה זלזול בחקיקה, זאת הזנחה. חברי הכנסת ונציגי הציבור עמלים ללא הרף, לילות כימים, על מנת לחוקק חוקים לרווחת אזרחי ישראל, ובסוף זה לא מעניין את המערכת המבצעת, והחוקים לא מיושמים כי לא נקבעות להם תקנות. בחלק מהמקרים מדובר על עיכוב של למעלה מעשר שנים. אנחנו חוזרים ומתריעים בפניכם, וזה לא מתקדם. אתם פוגעים בבריאות האזרחים. נגיע לכל המשרדים ולכל מי שאחראי לפגיעה הזאת". אלאלוף הודיע כי יקיים דיון מעקב בנושא עד סוף חודש יולי.
עו"ד נילי דיקמן-חיון מהשלכה המשפטית במשרד הבריאות אמרה בתגובה כי המשרד עושה ככל שביכולתו על מנת לזרז הגשת תקנות וכי יש גורמים נוספים, בהם משרדי ממשלה אחרים, אשר עובדים על התקנות. "קשה לתעדף ולקבוע מה דחוף יותר", אמרה. "אז אולי פשוט תפסיקו לעבוד? זה יקל עליכם", השיב לעומתה ח"כ אלאלוף. עו"ד שי גלברג-סומך ממשרד המשפטים סיפר על עומס עבודה חריג במשרד ומחסור בכוח אדם, ועם זאת מאמצים רבים לטפל במסירות בכל הנדרש. ח"כ אלאלוף הדגיש כי אינו מוכן להשלים עם העיכובים ה"דרסטיים", כדבריו, ויפנה לשרת המשפטים בעניין. "הטענות של הציבור כלפי המערכת מוצדקות. אולי פשוט נפסיק לחוקק?", תהה. חברי הכנסת אלאלוף ורחל עזריה (כולנו) הביעו חשש מיוחד מאי התקנת התקנות המבטיחות תזונה נכונה ואיכות נאותה של מזון בצהרונים. "אנחנו מתקרבים לחודש ספטמבר", הדגישו. נציגי משרד הבריאות התחייבו לעמוד בזמנים, ואלאלוף הודיע כי ייכנס את הוועדה בפגרה לצורך אישור התקנות.
ח"כ עפר שלח (יש עתיד) התייחס לעיכוב בהתקנת תקנות לחוק החולה הנוטה למות, האמורות לקבוע תנאים למכשירים המפסיקים חיים: "זה לא מקודם, כי יש חוסר רצון פוליטי לקדם את זה. אני חושד שיש כאן הסכמה שבשתיקה". בתגובה אמר ח"כ עבדאללה אבו-מערוף (הרשימה המשותפת): "כאדם, כרופא וכמחוקק, אני אומר שעדיף שהמצב יישאר כמו שהוא". עו"ד נילי דיקמן-חיון מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות הדגישה כי בפועל אין מכשיר שנעשה בו שימוש לצורך הפסקת חיים באופן פאסיבי, ולכן אין דחיפות בהתקנת תקנות.
מנהלת איגוד תעשיות המזון, גליה שגיא, התריעה כי מכיוון שחוק ההגנה על בריאות הציבור קובע שאין לייחס סגולות רפואיות למזון, למעט מה שייקבע בתקנות, ומכיוון שתקנות כאלה טרם הוגשו – הרי שאוטומטית היצרנים עוברים על החוק. עו"ד שרון גוטמן מאגף שירותי המזון במשרד הבריאות אמרה כי תקנות אלה מורכבות מאוד מבחינה מקצועית. "אנחנו עושים מאמצים לסיים את העבודה עליהם בשבועות הקרובים", אמרה. אולם יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף קטע את דבריה: "אני מסרב לקבל את הביטוי הלא מחייב הזה, 'שבועות קרובים'. אני קובע שתגישו את התקנות עד 22.10.17. בלי סיפורים ובלי שטויות".
יו"ר חטיבת הקוסמטיקה באיגוד לשכות המסחר, עו"ד ראובן בילט: "המצב בלתי נסבל. בגלל העיכובים והביורוקרטיה, תכשירים כמו קרם הגנה לקיץ מקבלים אישור שימוש רק בחורף. אין לכך שום סיבה בעולם, ובינתיים לא נכנסים מוצרים לשוק וכולם מוחים על יוקר המחיה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.