חוק הגיוס: מי יישבר ראשון? • פרשנות

גפני וחבריו הודיעו כי יעבירו מחר את חוק הגיוס. ליברמן וסיעתו מתנגדים נחרצות. אז מי יישבר ראשון? כתבנו הפוליטי ישראל אוחיון בטור פרשנות מיוחד

כשברקע כלי התקשורת הכלליים עדיין עסוקים בפרשנויות – מתיק 1000 ועד תיק 4000, ובקהילות השונות ברחבי הארץ מתכוננים בלהט לחג הפורים הקרב ובא, בכנסת ישראל מתמקדים בדבר אחד, או בעצם שניים – חוק הגיוס המתוקן ו"חוק יסוד לימוד תורה, כערך עליון".

כבר מספר שבועות שהח"כים החרדיפ מתכוננים לרגע שבו החוקים הללו יעלו ויעברו והם יוכלו לסמן עוד וי בדרך להכרזה על ממשלת נתניהו ועל הכנסת ה-20 כטובה ביותר בתולדות המדינה עבור המגזר החרדי.

אך כמו בסיפור המגילה, גם כאן יש מי שמנסה להשבית את שמחתם של הח"כים החרדים ואת הבשורה עבור בני התורה. הח"כים החרדים יכולים להזדהות ולדמות את הסיטואציה עם המשפט שאומר המן לאחשוורוש, "ודתיהם שונות מכל העמים".

שר הביטחון אביגדור ליברמן וחברי סיעתו, השותפים לקואליציה הממשלתית, מתנגדים לכל חוקי הדת במדינת ישראל, וכעת מנסים לעשות הכל כדי שהחוקים לימוד תורה ערך עליון והגיוס לא יעלו בועדת שרים לענייני חקיקה.

המורכבות של החוקים הללו התלויים אחד בשני חשובים מאוד, והח"כים החרדים לא יוותרו על חוק יסוד לימוד תורה כערך עליון במדינת ישראל, כדי לא לאפשר לבג"צ לבטל שוב את חוק הגיוס.

מנגד, השר ליברמן רוצה להישאר בעל השליטה במשרד הביטחון ולהראות שהוא זה שמחליט בענייני הצבא ולא אף פוליטיקאי אחר, אם כי על פי הנראה כעת לא תהיה לו ברירה במוקדם או במאוחר, אלא להעביר את החוקים הללו.

השאלה הגדולה היא לא אם החוקים האלה יעברו, אלא מתי הם יעברו. ליברמן מפעיל שרירים, אבל הוא מתכחש למציאות שהוא נמצא במקום הכי טוב שיכל מבחינה פוליטית, ואיומי הסרק שלו יובילו אותו אל ספסלי האופוזיציה אבל וחפוי ראש בדיוק כמו… אתם יודעים מי. כך שאין סיכוי שהוא ייכנע ויוותר על התפקיד הנחשק בחייו.

כעת הכל תלוי בחרדים. הם אלה שקובעים אם להתעקש ולהפר את האיזון בקואליציה, או להיכנע לניסיונות הדחייה של הנהלת הקואליציה עד למושב הקיץ.

הבוקר, בראיון לנועם זיגמן בתכנית הבוקר של 'קול ברמה', פירטנו יחד את הסיכויים של החוק לעבור בועדת השרים ולאחר מכן במליאת הכנסת, הסברנו למה צריך את חוק היסוד על לימוד התורה, איזה צעדים מתכננים בישראל ביתנו אם יעבור החוק, מה הסיכוי שבג"צ יפסול שוב את חוק הגיוס, ואיך הכל מתקשר ליום ההולדת של דרעי אמש בכנסת?

האזינו:

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.