חוק החרם המתוקן: קריאות להעמיד לדין את מירי רגב ש"גרמה לחרם על ישראל"

היועץ המשפטי לוועדת החוקה עו"ד גור בליי: "החוק מעורר קשיים חוקתיים. מבחינה פרקטית ישימות החוק תהיה בעיקר פנים ישראלית"

בשעה זו נמשך הדיון על החוק נגד החרמות לקריאה ראשונה בוועדת החוקה: עו"ד בליי אמר בפתח הדיון: "החוק מעורר קשיים חוקתיים. הכנסת יכולה לחוקק חוק לא חוקתי אך בשיטה שלנו בימ"ש בפרשנותו מגבש את קווי הגבול החוקתיים. ברור שקריאה לחרם יש בה אלמנטים פוגעניים, אבל היא עדיין חוסה תחת חופש הביטוי ונעשה בה שימוש נרחב בארץ כאשר קוראים להחרים זמר כזה או אחר, מפעל כזה או אחר שאינו שומר על חוקי העבודה או השבת וקריאה להחרים מדינות אחרות. מבחינה פרקטית ישימות החוק תהיה בעיקר פנים ישראלית ופחות מול אירגוני BDS בחו"ל. זה אפשרי עקרונית אך בעיקר יהיו הטלות סנקציות על ארגונים פנימיים. בג"ץ אבנרי פסל פיצויים עונשיים ואמר שבשביל להותיר את העוולה הבסיסית חייבים לקשור אליה קשר סיבתי לנזק. יש מתח מאוד גדול בין פסק דין לבין החוק כפי שהוא מנוסח היום בגלל שבשתי הסנקציות מוותרים על הדרישה לקשר סיבתי לנזק. ביחס לטענה שהחוק לא ישים היה אפשר לבחון זאת אם היו מוגשות תביעות אך לא ראיתי תלונות שהוגשו".
חה"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "מה שעומד מאחורי הגישה כאן הוא ביטול הסמכות של בימ"ש לפרש חוקים. אתה רוצה לבטל את בתי המשפט ולהחליף אותם. בסופו של דבר בימ"ש עליון יפסול את הצעת החוק שכן הוא כבר פסל בדיוק את התיקון הזה. ההתנגדות לחרם זוכה להסכמה רחבה למעט חרם על התנחלויות. אתם לוקחים את מדינת ישראל למקום כזה שבאופן אמיתי היא מעודדת חרם עליה. לכן אם נקרא את החוק המקורי ככזה הוא היה צריך לפעול כנגד שרת התרבות רגב שגרמה לחרם על ישראל. על ח"כ קיש ליזום חקירה כזו נגדה".
חה"כ בני בגין (הליכוד): "אחד היתרונות בחוו"ד של היועמ"ש היא שהיא מסמנת ומעירה גבולות גזרה כדי שגם הכוונה המקורית של המבקשים לחוקק לא תסוכל או שלא ניתן יהיה לעמוד בחוק. אני מציע שנחפש ניסוחים מעט שונים לסעיפים. אנחנו מצויים במתח תדיר בין הזכות לחופש הביטוי לבין צרכים אחרים. עלינו לראות תמיד איך אנחנו פוגעים פחות ולא נותנים לאויבנו לפגוע בנו". אני מבין שאין מניעה מצד היוזם לתקן דברים והשאלה היא עיתוי התיקונים האם לקראת קריאות שניה ושלישית או כעת לקראת ראשונה. אני לא בטוח שיהיה לגמרי נכון להעביר אותה כעת בגלל הגול הזה שהכניסה לעצמה נבחרת ארגנטינה".
חה"כ מוסי רז (מרצ): "אם אתם רוצים ליישם את החוק יש להעמיד לדין את השרה מירי רגב שתרמה לביטול המשחק לחרם הזה על ישראל. כל תכלית החוק היא הגבלה של חופש הדיבור. אני נגד חרם על ישראל ובעד חרם על ההתנחלויות שאינן חוקיות, אינן מוסריות. אני מכבד מי שמחרים בנק שלא נתן משכנתה למי שמגיע לו. חרם הוא כלי לגיטימי ביהדות. סרבן גט מותר להחרים ודברים אחרים אסור?"
חה"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני): זה נוקאאוט מארגנטינה בגלל פוליטיזיציה ואני אומר שלא הכל ירושלמיזציה. ברור שהמשחק היה מתקיים אילולא התערבותה הגסה של השרה. ישראל לא יכולה להתנגן רק על פי נגינותיה. החוק הזה קנטרני ומתריס. הוא מבודד את ישראל ומיותר. צריך להוריד אותו מהמדף".
חה"כ יעל גרמן (יש עתיד): "בחו"ל לא מבחינים בין ישראל ליהודה ושומרון ולכן אני מתנגדת לחרם גם ביהודה ושומרון וגם בת"א. ישראל כשלה במאבק והראיה היא מה שקרה הבוקר עם ביטול המשחק. כשאנחנו באים להילחם על דבר שבדמנו עלינו לשמור על האיזון לעומת זכויות היסוד ולהיזהר מכל משמר שלא נהפוך בגלל הפחד מחרם טרור ומלחמות, למשטר טוטליטארי ששכח שיש זכויות לבני אדם. אחת מאלו היא חופש הביטוי. באיזון הזה אני מקבלת את הכרעת בג"ץ שאומרת שזכותנו להילחם בחרם אך עם גבול".
חה"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "איזה יופי" אם אפשר להעביר חוק שבג"ץ פסל ולהחלישו יותר. "רווח" כפול ומכופל עומד לפנינו כאשר אנחנו תוקעים עוד אצבע בעין לבג"ץ. ישראל בחרה שלא להכיר בשטחי יהודה ושומרון כחלק ממנה ואתם כורכים פה את המדינה עם שטחים אלו. צריך להוציא מן השק את המרצע. כל פעם שוב ושוב בחוק ההסדר, בחוק החלת הדין הישראלי על בימ"ש צבאיים בשטחים אתם לא מבחינים בין איו"ש לישראל וזה בדיוק מה שה- BDS עושה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.