חוק הלאום עבר הלילה בקריאה ראשונה

ח"כ דיכטר: "חוק הלאום הוא תעודת הביטוח שאנו משאירים אחרינו לדור העתיד: מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי"

"חוק הלאום הוא תעודת הביטוח שאנו משאירים אחרינו לדור העתיד, מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. זוהי עובדה ברורה ויצוקה. אך למרות הכל, אחרי 70 שנה, לא לכולם ברורה העובדה הזו", אך אמר ח"כ אבי דיכטר בעקבות העברת חוק הלאום הלילה במליאת הכנסת, בקריאה ראשונה.

דיכטר: "מי הם אלו, שמפחדים מחוק הלאום – חוק יסוד, ישראל מדינת הלאום של העם היהודי: מעל כולם – הפלסטינים. אלו שסביבנו, הסבורים בטעות שצעדות שיבה ואיומים בטרור יכולות לשנות את המציאות.

"בהמנון שלהם הם אומרים: 'פלסטין היא ביתי, היא אדמת נצחוני, פלסטין היא נקמתי ואדמת העמידה האיתנה'. ואני אומר להם: אנחנו כאן, במדינת הלאום של העם היהודי, ואנחנו לא הולכים לשום מקום!

"מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי! לכל יחיד יהיו זכויות כפרטים, אך אופיה הלאומי של ישראל לעולם לא ישתנה! אלא שלא מדובר רק בפלסטינים. החוק מדיר שינה מעיניהם של הקיצוניים מתוך ערביי ישראל, שרואים בעצמם פלסטינים לפני שהם מגדירים עצמם ישראלים.

"ישנם גם את המתנגדים שפשוט לא קראו את החוק ומוסתים להאמין שהחוק פוגע בזכויותיהם כפרטים וכאזרחים בישראל. פעם אחר פעם הם טוענים שהחוק יפגע במעמד השפה הערבית, למרות שכתוב בו במפורש: "אין באמור בסעיף זה כדי לפגוע במעמד השפה הערבית כפי שהיא ערב תחילתו של חוק יסוד זה!"

"המתנגדים לחוק שואלים: למה צריך אותו? למה דווקא עכשיו? ובכן, רבותיי, התשובה ברורה. אנו מעגנים זאת בחוק יסוד כדי להעביר קודם כל מסר לשכנינו: עובדה זו לא תשתנה לעולם, וכל דרישה מאיתנו חייבת להתחיל בהכרה במדינתנו ובאופייה הלאומי. אבל זהו גם מסר לאלו מבינינו שלא מפסיקים לנסות ולשנות את אופייה הלאומי של המדינה: ממדינת הלאום של העם היהודי למדינת כל אזרחיה.

"זה לא יקרה. לא במשמרת שלנו, ולא במשמרת של הדורות הבאים. במשך שבע השנים האחרונות, הייתה לי הזכות להוביל עם חברי כנסת רבים את מסע הניסוח של חוק הלאום. זוהי הזדמנות להודות לראש הממשלה נתניהו, לשרים יריב לוין, זאב אלקין ואיילת שקד, ולחבר הכנסת אמיר אוחנה, שסייעו ודחפו את החוק לאורך הדרך.

"חוקי היסוד חופש האדם וחירותו וחופש העיסוק, הגדירו את זכויות הפרט במדינה, אך לא את הזכויות הלאומית. כעת מגיע חוק הלאום ומשלים את חוקי הפרט. החוק מעגן בחוק יסוד את זכויותיו הלאומיות של העם היהודי, במדינת ישראל, כך שלא יישאר לאף אחד ספק: ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי!"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.