חוק המקוואות אושר בקריאה טרומית – לפיד "הצביע" בעד

ברוב של 42 תומכים מול 38 מתנגדים, הכנסת אישרה את חוק המקואות. מי שהצביע בעד החוק הוא יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שבטעות הניף את ידו בעד הצעת החוק האוסרת על הרפורמים לטבול במקווה.

לאחר שהמפלגות החרדיות איימו במשבר, הכנסת אישרה לפני זמן קצר את הצעת חוק המקוואות בקריאה טרומית.

ברוב של 42 תומכים מול 38 מתנגדים, עברה ההצעה של חבר הכנסת משה גפני,  מי שהצביע בעד החוק הוא יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שבטעות הניף את ידו בעד הצעת החוק האוסרת על הרפורמים לטבול במקווה.

על פי הצעת החוק, טבילה במקוואות ציבוריים תעשה רק על פי הנחיות הרבנות הראשית לישראל ועל פי ההלכה. מטרתו של החוק היא לשנות את פסיקת בית משפט העליון בג"ץ , שקבוע כי גם הרפורמים והקונסרבטיבים יטבילו לגיור במקוואות, ולסכל את עתירת הנשים הרפורמיות הדורשות לטבול ללא בלנית

בדברי ההסבר להצעה נכתב: במדינת ישראל, מאז ומעולם, משמשות המקוואות לצרכי מסורת הלכה ומנהג ולשם כך ניתן מימון ציבורי לבניית ותחזוק המקוואות. בעקבות עתירת גופים שמטרתם לקעקע את יסודות היהדות המקובלת במשך אלפי שנים. פסק בית המשפט העליון, כי יש לאפשר לכתות שונות, לעשות שימוש במקוואות טהרה, לצורך טקסים שונים, שנערכים על ידם. לאור האמור מוצע לקבוע בחוק, כי ייעוד השימוש במקוואות טהרה ציבוריים שבאחריות גופים ממשלתיים, דוגמת רשויות מקומיות, מועצות דתיות וכדומה, יהיה לצורך טבילה הלכתית בלבד. עוד מוצע לקבוע כי הסמכות להגדיר את ייעוד השימושים שיותרו במקוואות  תהיה בידי מועצת הרבנות הראשית לישראל בדומה לשירותים שונים שבהם קבע המחוקק רגולטור שמוסמך לתת אישורים, כגון תרופות ואישורי תקן למוצרים שניתנים לפי החוק רק על ידי הגורם המוסמך.

ח"כ משה גפני אמר קודם אישור הצעת החוק: "הצעת החוק הזו לא באה למנוע מרפורמים וקונסרבטיביים לטבול במקווה. להפך אנחנו מזמינים את כולם. יש החלטה של בג"ץ שאני לא מבין למה השופטים פסקו את הפסיקה הזו, ואנחנו רוצים לתקן טעות שלפי דעתנו פסק בית המשפט.

יש במדינה הזו יותר מקוואות פרטיות שאף אחד לא מתערב בהם אבל מקוואות ציבוריות של המדינה הם עבור טבילה הלכתית. דבר וחצי דבר לא ישתנה מהחוק הזה, מה שהיה הוא שיהיה. אני מודיע ומתחייב כאן במליאה שאנחנו ננסח את זה בוועדה באופן שיהיה ברור שלא יהיה שינוי במעמד הטובלות.

 

אנחנו רוצים להשאיר את המצב כמו שהוא ולא רוצים להביא למתח מיותר. מה שמדובר פה זה שרוצים לעשות גיור במקווה כשזו לא מטרת המקווה. מקווה זה נושא הלכתי זה לא בית מרחץ ולא חמאם טורקי.

השר לשירותי דת דוד אזולאי הצטרף לתומכים ואמר: מי שאינו מקבל את סמכותה של התורה ורומס את מצוותיה ברגל גסה אינו יכול לטעון שהוא מייצג דת בישראל. התנועות האלה שרויות בנסיגה והמספרים שהם מציגות מנופחים. זכותם לנהל טקסים וכל פולקלור שהם ירצו אבל היהדות היא לא תיאטרון שבאים אליו באוטו בשביל ליהנות.  הגופים הללו שמבקשים לשנות את התורה וההלכה הם אינם זרמים בדת ישראל. כמו שלא ניתן לרופא להתקרב לבית חולים באמצעות כישוף ולא נקרא לו רופא, כך לא ניתן לגופים האלה להתקרב לתורת ישראל. מאז קום המדינה הקפידו כולם על שמירת הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה. יש כאם מהלך שלא בר בידיים נקיות. עם כל הכבוד לציונות ולתמיכה שלהם במדינת ישראל, לא ניתן להם לנהל אותנו בשלט רחוק ולפגוע בצביונה היהודי של המדינה.

 

ח"כ זהבה גלאון הגיבה בחריפות לדברים של קודמיה: "על זה נאמר טובל ושרץ בידו. מה אתם מבלבלים את המוח, אתם מביאים פה חוק עוקף בג"ץ. לא מעניין אתכם המקוואות, מה שמעניין אתכם זו דריסת הרגל. אתם מפחדים שתיפרץ כאן פירצה. אתם מנהלים קרב ביריוני סחטני על קיומה של הממשלה נגד "האנשים האלה" יש להם שם – רפורמים וקונסרבטיבים. מי שם אתכם שיהיה לכם מונופול על היהדות"?

.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מה לכם ולמקוואות ? הרפורמים חבורת זייפנים ללא שום קשר ליהדות.
    תעשו מה שאתם רוצים, בר מצוה לכלבים, תתחתנו עם בובות וכד'
    אבל למה אתם קושרים את זה ליהדות שקיימת כבר 4,000 שנה ???

    אריק |
    הגב